Külföld
Belső gondok az Iszlám Államban
Szakadozóban van a dzsihadista szervezet, állítja egy kiugrott terrorista
Tizenkét képet közöltek tegnap a dzsihadisták internetes magazinjában, amin valószínűleg az Iszlám Állam norvég és kínai túszának a holtteste található. Az angol nyelvű magazin egy korábbi számában az Iszlám Állam már jelentetett meg képeket ugyanezekről a külföldi túszokról, és azzal fenyegetett, hogy megöli őket, amennyiben nem kapnak válságdíjat értük. A képekhez felirat is tartozik, amiben az áll: „kivégezve, miután a hitetlen nemzetek és szervezetek cserbenhagyták őket”. Az áldozatokat a szélsőségesek korábban a 48 éves Ole Johan Grimsgaard-Ofstadként és az 50 éves Fan Csinghuiként azonosították. Csinghui szabadúszó tanácsadóként dolgozott.
II. Abdalláh jordániai király tegnap azt mondta, az Iszlám Állam az elmúlt egy évben százezer muszlimot ölt meg Szíriában és Irakban. Abdalláh szerint a 129 halálos áldozatot követelő múlt pénteki párizsi merényletek csak újabb példái annak, hogy szükség van a „terror elleni globális harcra”. A világnak továbbá egy „átfogó megközelítésére” is szüksége lesz ahhoz, hogy a terrorizmus csapásával felvehesse a harcot – tette hozzá.
Az amerikai The Daily Beast munkatársának Isztambulban egy a terrorszervezetből kiugrott terrorista úgy nyilatkozott: belső gondokkal küzd, vezetői félelemben élnek, s szakadozóban van az Iszlám Állam. Az Abu Khaled álnéven szerepeltetett terrorista hosszasan beszél az Iszlám Állam belső ügyeiről; legalábbis arról, amit ő megismerhetett. A többi között például arról, hogy a szervezet egyre jobban támaszkodik a külföldről érkező fanatikusokra, ám a vezetők tartanak is attól, hogy esetleg nem teljesen lojálisak. A vezetőket az is aggasztja, hogy a szervezet széttöredezhet, etnikai és nemzeti hovatartozástól függően bomolhat csoportokra. A külföldi harcosok iránti bizalmatlanság okán az Iszlám Állam vezetői úgy döntöttek: vegyes csapatokat szerveznek, így az egyes csoportokban sokan nem tudnak egymással sem kommunikálni, ugyanis nem beszélnek arabul.
Az interjúban Abu Khaledről csak annyi derül ki, hogy szíriai, nem fiatal fanatikus, hanem középkorú, tanult, több nyelven beszélő férfi, aki önként csatlakozott a terrorszervezethez. Ennek okáról azt mondja: Amerika miatt tette, az amerikai politika ugyanis szerinte Iránnal és Oroszországgal együtt hatalomban tartja az alavita kisebbséghez tartozó Bassár el-Aszad szír elnököt, s ő ez ellen akart küzdeni.
Az Iszlám Állam tegnap amerikai városokat fenyegetett meg. A terroristák egész listát állítottak össze, s konkrétan meg is nevezték, hogy mely városokban akarnának merényleteket elkövetni. Ezek között van mások mellett például Texas hét városa, a louisianai Shreveport, a kaliforniai Monterrey, az arizonai Phoenix, a nevadai szerencsejáték-város, Reno, és a floridai St. Augustine is.