Külföld
Belháború jöhet a német kormányban
Pártpolitikai előnyökre próbálja felhasználni az új kémbotrányt Merkel koalíciós partnere, a kancellár tagadja érintettségét
A két és fél éve hivatalban lévő német kormány történelmében eddig még nem volt példa arra, hogy Sigmar Gabriel alkancellár, gazdasági miniszter Angela Merkel kancellár ellen fordult volna, a lehallgatási botrány azonban fagyossá tette a légkört a nagykoalícióban. A BND és az NSA körüli ügy „titkosszolgálati botrány, amely nagyon súlyos megrázkódtatást idézhet elő” – idézték keddi lapok az alkancellárt, a szociáldemokrata párt (SPD) elnökét. Gabriel elmondta, kétszer is megkérdezte Angela Merkelt, hogy a kancellári hivatal ellenőrzése alá tartozó BND közreműködött-e az NSA által végzett ipari kémkedésben. Merkel mindkétszer nemmel válaszolt a kérdésre. „Nem kételkedem abban, hogy a kancellár korrekt választ adott, de ha mégis történt volna ilyesmi, akkor a gazdaságban súlyosan sérülne az állam tevékenysége iránti bizalom” – mondta.
A német lapok kommentárjai szerint ugyanakkor Gabriel valószínűleg nem annyira a gazdaság miatt aggódik, hanem inkább politikai tőkét próbál kovácsolni az ügyből, tekintettel arra, hogy az SPD országos támogatottsága évek óta 25 százalék körül stagnál, míg a CDU/CSU pártszövetség 40 százalékon áll. Az SPD elnöke „stratégiát vált”, támadásba lendül Merkel ellen, mert a jelenlegi helyzet alapján nincs esélye a kancellári tisztség megszerzésére a 2017-es választásokon – írta a Die Welt. A CDU részéről önmérsékletre szólították fel a koalíciós partnert. Vissza kell térni az ügy higgadt, szakmai alapú vizsgálatához, és „nem kell dramatizálni a vitát” – mondta a Spiegel Online hírportálnak Thomas Strobl, a CDU helyettes frakcióvezetője, megjegyezve, hogy „pártpolitikai előnyök megszerzésére” sem kellene felhasználni a BND–NSA-ügyet.
A német és az amerikai hírszolgálatok 2002-ben kötöttek együttműködési szerződést a lehallgatásokra, melyeket egy bajorországi kémközpontból irányítottak. A célpontok között volt az Élysée-palota, azaz a francia köztársasági elnök hivatala, a francia külügyminisztérium, az Európai Bizottság irodái, valamint az EADS (mai nevén Airbus Group) Eurocopter nevű leányvállalata. Utóbbit azért követték figyelemmel, mert tudni akarták, hogy szállítanak-e fegyvert szankciókkal sújtott országoknak.
Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter tegnap bejelentette, hogy Ausztria magyarázatot követel és feljelentést tesz azon hírekkel kapcsolatban, amelyek szerint az amerikai hírszerzés német közreműködéssel kémkedett az ország után.