Külföld

Belga sajtó: a brüsszeli és a párizsi terrorsejtek egy hálózatba tartoztak

ENSZ: mintegy 30 ezer külföldi harcol az ISIS soraiban

A tavaly novemberi párizsi és a márciusi brüsszeli merényleteket elkövető terrorsejtek ugyanannak a kiterjedt hálózatnak voltak a részei - mondta a kihallgatásán a támadások egyik vádlottja a VTM belga közszolgálati televízió keddi híradása szerint.

A csatorna beszámolója szerint Mohamed Abrini, a brüsszeli nemzetközi repülőtéren végrehajtott robbantásokért felelős terrorkommandó harmadik tagja arról számolt be az őt kihallgató rendőröknek, hogy a párizsi merényletek egyik fő felelősének tartott Salah Abdeslamnak még annál is nagyobb szerepe volt a támadásokban, mint azt korábban feltételezték.

Mint mondta, a párizsi terrorosztag egyetlen túlélőjének számító Abdeslam felelt a logisztikai feladatokért és ő vitte el a Szíriából érkezett dzsihadistákat a francia fővárosban lévő búvóhelyekre.

A "kalapos férfiként" ismertté vált Abrini állítólag arról beszélt, hogy a terrorsejtek tagjai gyakorlatilag szabadon mozoghattak Európában. Szerinte a határokon bevezetett biztonsági intézkedésekkel nem előzhetők meg a terrorcselekmények. Elmondta, hogy naponta sétált el gond nélkül az utcán katonák és rendőrök előtt, miközben nemzetközi elfogatóparancs volt érvényben ellene - írta keddi cikkében a Le Soir című napilap.

A vádlott szerint Abdelhamid Abaaoud, a párizsi merényletek feltételezett legfőbb szervezője egyszerű harcosként kezdett Szíriában, de idővel "emírré" vált, ami azt jelenti, hogy ezer embernek parancsolt, köztük számos belga és francia állampolgárnak.

Mohamed Abrini a brüsszeli robbantások előtt néhány perccel még együtt tűnt fel a két öngyilkos merénylővel a légikikötő biztonsági kameráinak felvételein. A férfi azonban feltehetően elbizonytalanodott és mégsem robbantotta fel magát, inkább elmenekült a helyszínről. 

Március 22-én Brüsszelben a Zaventem nemzetközi repülőtéren és a Maelbeek metróállomáson hajtottak végre terrortámadást, 32-en meghaltak. Tavaly november 13-án Párizsban hét helyszínen követtek el merényleteket, amelyeknben 130 ember vesztette életét. A hatóságok szerint bizonyított kapcsolat van a párizsi és a brüsszeli merényletek kitervelői és elkövetői csoportjai között. Mindkét támadás elkövetőjeként az Iszlám Állam nevű terrorszervezet jelentkezett.

ENSZ: mintegy 30 ezer külföldi harcol az ISIS soraiban Irakban és Szíriában
Mintegy 30 ezer külföldi harcol az Iszlám Állam (IÁ) soraiban Irakban és Szíriában, és ezért egyre nő terrortámadások kockázata a származási országokban - közölte kedden az ENSZ Terrorellenes Bizottságának vezetője. Jean-Paul Laborde rámutatott, hogy mivel az Iszlám Állam egyre több területet veszít, a külföldi dzsihadisták hazatérnek, méghozzá nemcsak Európába, hanem más országokba is, mint  például Tunéziába és Marokkóba. Laborde sürgette egy olyan szűrőrendszer felállítását az érintett országokban, amelynek segítségével különbséget lehet tenni az Iszlám Államtól visszatérő veszélyes és nem veszélyes harcosok nagy része között. Az ENSZ-bizottság vezetője hozzátette: annak érdekében, hogy rugalmasan reagáljon a nemzetközi közösség, együtt kell működnie a Google-lal, a Twitterrel és a Microsofttal, hogy a szólásszabadság megsértése nélkül lehessen nyomon követni a terroristákat a világhálón. Laborde emellett felszólította a érintett országokat, hogy fokozzák az információcserét egymás között, ellenkező esetben nőni fog a terrorista cselekmények száma. Az Iszlám Államhoz Európai Unión belülről Belgiumból, Franciaországból, Németországból és az Egyesült Királyságból csatlakoztak a legtöbben.