Külföld

Béke és biztonság a külügyi és a védelmi miniszterek asztalán

Támogatná a NATO a líbiaiak egységkormányát

Az új európai biztonsági stratégia összeállításának kérdése állt a pénteken Amszterdamban megtartott az uniós külügy- és védelmi miniszterek amszterdami informális találkozója középpontjában. Terítékre került még a szíriai és a líbiai rendezés is.

Európát a második világháború óta nem érte annyi biztonsági fenyegetés, mint most: déli és keleti irányból is súlyos kihívásokkal néz szembe a kontinens – közölte pénteken Szijjártó Péter az uniós külügy- és védelmi miniszterek amszterdami informális találkozója kapcsán.

A külgazdasági és külügyminiszter arról számolt be az MTI-nek adott telefonos interjújában, hogy a pénteki miniszteri tanácsozás középpontjában az új európai biztonsági stratégia összeállításának kérdése állt. Ennek kapcsán Szijjártó Péter kifejtette, a magyar kormány az ország gazdasági és biztonsági érdekeit figyelembe véve fontosnak tartja, hogy a stratégiában elsődleges célkitűzésként szerepeljen egyebek mellett a nyugat-balkáni térség és az unió keleti szomszédságának stabilizálása. Az előbbi régió kapcsán a tárcavezető hangsúlyozta, Magyarország szorgalmazza a nyugat-balkáni országok uniós integrációjának jelentős felgyorsítását. Mint mondta, kiemelten fontos a szerb és a montenegrói uniós csatlakozási tárgyalások felgyorsítása és a macedón csatlakozási tárgyalások mielőbbi megkezdése.

A keleti szomszédságot illetően Szijjártó Péter elmondta, Magyarország kezdeményezi a Fehér­orosz­országgal szemben életbe léptetett uniós szankciók azonnali eltörlését és a vízummentesség megadását Grú­ziának. „Ezzel mindkét ország számára világossá tesszük, hogy az európai együttműködéssel szemben nincs versenyképes alternatíva” – jelentette ki a miniszter.

A tárcavezető a hollandiai ülésen azt is kezdeményezte, hogy a szükséges feltételek fennállása esetén induljanak meg az Európai Unió és az Eurázsiai Gazdasági Unió közötti gazdasági-kereskedelmi együttműködés fejlesztését célzó tárgyalások. Szerinte ezzel ellensúlyozni lehetne az ukrajnai válság miatt Oroszország ellen elrendelt uniós büntetőintézkedések okozta gazdasági károkat.

A NATO kész támogatni a Líbiában nemrégiben megalakult egységkormány biztonságos működését, ami az első és legfontosabb lépése az Iszlám Állam visszaszorításának – mondta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, aki arról is beszélt, hogy a Szíriában végrehajtott orosz légi csapások aláássák a polgárháború politikai megoldását célzó erőfeszítéseket.