Külföld
Bécs visszautasítja a migránskvóták uniós bírálatát
Jelentősen fokozódott a Görögországba tartó menekültáradat
"Bizonyára köztudott, hogy Ausztria nem az EU külső határán fekszik, s ennél fogva nem az első biztonságos ország, ahová ezek az emberek belépnek" - jelentette ki Johanna Mikl-Leitner az APA osztrák hírügynökségnek. "Ha mindenki betartaná a levélben foglaltakat, Ausztriának semmilyen gondja nem lenne. A levelet nyilvánvalóan téves címre küldték" - hangoztatta a belügyminiszter.
Az Európai Bizottság migrációs politikáért felelős tagjának, Dimitrisz Avramopulosznak írt válaszában, amelyet az APA rendelkezésére bocsátott, Mikl-Leitner úgy vélekedik, hogy szemrehányásait az uniós biztosnak inkább azokba a biztonságosnak számító országokba kellett volna elküldenie, amelyeken a migránsok áthaladnak, mielőtt az osztrák határra érkeznének.
Az osztrák belügyminiszternek címzett csütörtöki levelében Avramopulosz élesen bírálta azt előző nap bejelentett bécsi döntést, amely szerint a továbbutazókkal együtt naponta legfeljebb 3200 migráns léphet be Ausztriába, és a déli határnál - a Szlovénia felől érkező migránsok részéről - maximum 80 menedékkérelmet lehet majd benyújtani.
Ezt a kettős kvótát Ausztria pénteken léptette hatályba. Mikl-Leitner közlése szerint ha ezeket a számokat átlépnék, az osztrák hatóságok átmenetileg leállítják a menedékkérők beengedését. A benyújtható menedékkérelmekre meghatározott nyolcvanas felső korlát ugyanakkor csak a határ menti ügyintézésre vonatkozik, az ország többi részén több kérelem is beadható lesz.
Egy ilyen döntés alkalmazása "nyilvánvalóan összeegyezhetetlen" az európai és a nemzetközi joggal - hangsúlyozta levelében az uniós biztos, hozzátéve, hogy "Ausztriának jogi kötelessége minden, a területén és határain benyújtott menedékkérelmet befogadni".
Ausztriában 2015-ben a belügyminisztérium adatai szerint mintegy 90 ezer menedékjogi kérelmet nyújtottak be, háromszor annyit mint 2014-ben. A 8,5 milliós ország a lakosság arányában messze a legtöbb menedékkérőt fogadta az Európai Unióban. Emellett közel tízszer ennyi migráns haladt át a területén, főleg Németországba és Svédországba igyekezve.
Ausztria a héten tovább szigorította határainak ellenőrzését, és jelezte, hogy idén legfeljebb 37,5 ezer menedékkérőt akar befogadni.
Jelentősen fokozódott a Görögországba tartó menekültáradat
Jelentősen emelkedett a török partokról Görögországba tartó menekültek száma az utóbbi napokban, keddtől péntekig több mint 11 ezer migráns érkezett az Égei-tenger keleti részén fekvő görög szigetekre - közölte az ENSZ menekültügyi főbiztosának hivatala (UNHCR).
A menekültek most már az Égei-tenger délkeleti részén, Antalyától délnyugatra található Kasztelórizon szigetét is célba vették csónakjaikkal. Az alig 250 lakosú sziget jelenleg mintegy ezer menekültről igyekszik gondoskodni. "Az embercsempészek mintha éppen az EU migrációs ügyben tartott csúcsértekezlete alkalmából nyitották volna meg ezt az útvonalat" - kommentálta a fejleményt szombaton a Kathimerini című athéni napilap.
Az UNHCR adatai szerint csütörtökön és pénteken 4600, illetve 4800 menekült érkezett a görög szigetekre, több mint duplája az év eleje óta napi átlagban érkezett 1740 főnek.
Februárban eddig összesen 27 ezer 555 migráns érkezett ezen a tengeri útvonalon, közel tízszer annyi, mint tavaly az év második hónapjában.
A görög média szerint a menekültáradat ugrásszerű növekedése feltehetően annak tudható be, hogy a török kormány nyomás alá akarja helyezni európai tárgyalópartnereit.
Március elején egy újabb rendkívüli uniós csúcsot terveznek tartani Törökország részvételével, hogy mielőbb kidolgozzanak egy EU-török akciótervet. Ennek eddig ismert részletei szerint Ankara 3 milliárd eurót kapna a szíriai menekültek helyzetének javítására. Cserében Törökországnak fokoznia kellene az égei-tengeri embercsempészek elleni harcot.
Tüntettek Szlovéniában egy befogadó központ létesítése ellen
Egy migránsbefogadó központ megnyitása ellen tüntettek néhány ezren szombaton a szlovénai főváros közeli Kranjban.
A be nem jelentett megmozdulást az ellenzéki, jobboldali Szlovén Demokrata Párt (SDS) által támogatott egyik egyesület szervezte annál a Kranj melletti volt barkácsáruháznál, amelynek épületében a hatóságok egy menekültbefogadó központot készülnek létrehozni.
A szlovén közszolgálati rádió beszámolója szerint közel háromezer tüntető gyűlt össze az áruház parkolójában, szlovén nemzeti zászlókat lobogtatva és olyan transzparensekkel, minthogy "Migránsközpont, nem, köszönjük!" vagy hogy "Minden hazafi kötelessége megvédeni az országot ettől a kormánytól".
Tavaly október óta ez volt a legjelentősebb, menekültszállás elleni tiltakozás Szlovéniában. A helyszínre jelentős rendőri erőt vezényeltek ki, a be nem jelentett megmozdulás kockázataira hivatkozva, incidensek azonban nem történtek.
A tüntetést egy nappal azután tartották meg, hogy a helyi sajtó megírta: a migránsáradat fő balkáni útvonalába eső Szlovénia az osztrákokénál alacsonyabb napi menedékkvóta bevezetését tervezi, hogy területén ne torlódhassanak fel a migránsok.
Szlovénia korábban megerősítette már Horvátországgal közös, külső schengeni határának ellenőrzését.
A szlovén belügyi államtitkár pénteken megerősítette, hogy a magyar-horvát határ tavaly októberi lezárása óta az ország területén áthaladó 470 ezer migráns közül mindössze 227-en nyújtottak be menedékjogi kérelmet Szlovéniában. Ha azonban ez a szám meghaladná az ezret, amennyi befogadó kapacitásuk van - tette hozzá -, akkor kénytelenek lesznek elutasítani a további menedékkérelmeket.