Külföld
Bécs kész erőszakot alkalmazni a határon, ha Berlin szigorít
Németország nem tud minden menekültet befogadni
A német kormány újabb menekültügyi szigorításon dolgozik, a tervek szerint kiterjesztik a határokra az úgynevezett repülőtéri eljárást, amelyben 48 óra alatt elbírálják, hogy a belépésre jelentkező emberek jogosultak-e menedékjogi kérelem benyújtására - írta tegnapi számában a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A belügyminisztérium egy szóvivője a lapnak azt mondta, hogy a politikai előkészítő tárgyalások után rövidesen tárcaközi egyeztetésre indítanak egy jogszabálytervezetet. Az eljárás kiterjesztését a bajor konzervatív CSU vetette fel még kedden.
Thomas de Maiziere német belügyminiszter egy tegnapi rádióinterjújában elmondta, hogy támogatja a repülőtéri eljárás kiterjesztéséről szóló bajor javaslatot, és kijelentette, hogy Németország menekültügyi befogadóképességének van felső határa. Mint hangsúlyozta, „amennyiben a többi európai (uniós) ország nem tér vissza nagyon gyorsan az uniós joghoz, nekünk következetesen alkalmaznunk kell a nemzeti jogot”. „Németország nem tudja befogadni az Európába érkező összes menekültet, és Európa sem tud befogadni mindenkit... különösen azokat nem, akik azt gondolják, hogy Európában vagy Németországban gazdasági értelemben jobb jövő vár rájuk” - emelte ki a CDU-s politikus.
Joachim Herrmann bajor tartományi belügyminiszter a ZDF országos köztelevízióban tegnap reggel arra a kérdésre, hogy hová kellene visszaküldeni a kérelem benyújtására nem jogosult jelentkezőket, Görögországra és Olaszországra utalva azt mondta: az új megoldás arra is szolgál, hogy „elkezdjünk végre nyomást gyakorolni” azzal a céllal, hogy „az összes többi ország ismét tartsa be az európai előírásokat”. A politikus rámutatott: a német hatóságok a német alaptörvény rendelkezései alapján az Ausztriából érkező menedékkérők nagy többségét „azonnal visszaküldhetik”.
Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter arra reagálva, hogy Németország szigorít határőrizetén, kijelentette: „Vagy megy tovább a mostani eljárás, vagy kemény akciók lesznek a határon, ami erőszak alkalmazását is jelenti.” A néppárti politikus a Die Pressének adott tegnapi interjújában arról beszélt, hogy ebben az esetben olyan helyzet alakulhat ki az osztrák–német határon, mint korábban Macedóniában, ahol rendőrsorfallal, könnygázzal és villanógránátokkal próbálták feltartóztatni a menekültáradatot.
Az éjszaka közepén csapott le az olasz rohamrendőrség egy a bevándorlók által létrehozott sátortáborra az olasz–francia határ olasz oldalán fekvő Ventimiglia városban. Mintegy kétszáz csendőr és páncélozott járművek is részt vettek a tábor felszámolásában, az álmukban meglepett bevándorlók a közeli tengerparti sziklák felé szaladtak. Tíz - a migránsokat segítő - aktivistát őrizetbe vettek: közterület jogtalan elfoglalásával és áramlopással vádolják őket, mivel a táborban ingyenesen csatlakoztak az energiahálózatra.
Angelino Alfano olasz belügyminiszter a „törvényesség helyreállításának” nevezte a beavatkozást. Hozzátette: „A háborútól és üldözéstől menekülő bevándorlókat be kell fogadni, de tiszteletben kell tartaniuk az érvényes szabályokat.” Az ellenzék elítélte a rendőrségi fellépést.
Röviden. Charterjáratokkal jöhetnek a migránsok
- Miközben a magyar–szerb kapcsolatok kiegyensúlyozottak, mindkét országnak nagyon súlyos politikai vitája van Horvátországgal, pedig Budapest elemi érdeke, hogy Zágrábbal is hasonlóan konstruktív legyen a viszony, mint Belgráddal – hangsúlyozta Magyar Levente gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkár a szabadkai Pannon RTV Szubjektív című tegnapi műsorában. A magyar–szerb határon épült kerítéssel kapcsolatban elmondta, hogy a határzárnak köszönhetően más irányba terelődött az a migrációs nyomás, amely Szerbia felől nehezedett Magyarországra.
- Jóváhagyta a szlovák kormány hogy Pozsony az Európai Unió luxemburgi székhelyű Bíróságán megtámadja az unió belügyminiszterei által, minősített többségi szavazással, a múlt hét kedden jóváhagyott döntést, amely a migránsok kötelező elosztását irányozza elő kvóták alapján.
- A Ryanair ír diszkont légitársaság bejelentette, hogy a menekültek esetében a jövőben nem fogja ellenőrizni, rendelkeznek-e az Európai Unióba való beutazáshoz szükséges engedéllyel. A tájékoztatásból kiderül, hogy a vállalat október 12-től a görögországi Kósz szigetéről, valamint Pozsonyból és Budapestről induló járataira anélkül felengedi majd az utasokat, hogy megvizsgálná, joguk van-e az unión belüli utazáshoz.
- Ismét életét vesztette egy migráns a Nagy-Britanniát Franciaországgal összekötő csatornaalagút közelében a franciaországi Calais-nál, amikor megpróbált átjutni Angliába. A húsz év körüli eszméletlen eritreai férfit szerda hajnalban találta meg egy biztonsági őr egy mellékvágány közelében.
- Több száz menekült verekedett össze Athén belvárosában szerda éjjel – közölte a görög főváros polgármestere. Jeórjiosz Kaminisz az állami rádiónak nyilatkozva elmondta, hogy a Viktória téren történt rendbontás során senki nem sérült meg súlyosan.
- Milliárdos állami többletkiadást, egyúttal az osztrák munkaerőpiac felfrissítését jelenthetik a menekültek hosszú távon, amennyiben helyesen zajlik az integrációjuk osztrák médiaértesülés szerint.