Külföld
Barack Obama tovább őrzi demokráciáját
A Fehér Ház világszerte ki fog állni a terrortámadások célpontjai mellett
A kongresszus két háza előtt felszólalva az amerikai elnök megígérte, hogy az Egyesült Államok világszerte kiáll azok mellett, akik a terroristák célpontjaivá váltak, akár a pakisztáni iskolákban, akár Párizs utcáin. Barack Obama beszédében felszólította a kongresszust, határozatban hatalmazza fel arra, hogy erőt alkalmazzon az Iszlám Állam terrorszervezet ellen.
Mint mondta, Amerika kitart azon elve mellett, hogy a nagy országok nem erőszakoskodhatnak a kisebbekkel. Ennek jegyében helyezkedik szembe az orosz agresszióval, támogatja az ukrán demokráciát és saját NATO-szövetségeseit. Emlékeztetett , hogy tavaly, amikor Amerika a szövetségeseivel együtt elvégezte a szankciók bevezetésének „nehéz munkáját”, néhányan úgy vélekedtek: Vlagyimir Putyin orosz elnök agressziója a stratégia és az erő mesteri demonstrációja volt. „Nos, ma Amerika szilárdan és szövetségeseivel egységben áll, Oroszország pedig elszigetelődött, gazdasága lerongyolódik” - mondta.
Az ázsiai-csendes-óceáni térség kapcsán elmondta, hogy egy szabadkereskedelmi szerződés megkötésének kudarca Pekingnek kedvezne, azonban Amerikának, és nem Kínának kell megalkotnia a világ leggyorsabban fejlődő térségének szabályait.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Obama „az unió helyzetéről” tartott beszédére reagálva kijelentette, az Egyesült Államok „uralni akarja a világot”, és rá akarja erőltetni az európai országokra az ukrán válsággal kapcsolatos álláspontját. Mint mondta, „Obama tegnapi beszéde azt mutatja, hogy az amerikai elképzelések középpontjában csak az áll, hogy »mi vagyunk a legjobbak«, és ezt mindenki másnak el kell ismernie”. Lavrov hozzátette: Amerika azzal dicsekszik, sikerült „rávenni európai partnereit”, hogy léptessenek életbe gazdasági szankciókat Oroszország ellen.
Az amerikai médiában megjelent legtöbb kommentár szerint Obama úgy mondta el az éves országértékelő beszédét, mintha a pártja nem elvesztette, hanem megnyerte volna a novemberi „félidős” választásokat. Obama elnöksége során először tartott úgy évértékelőt, hogy mind a szenátusban, mind a képviselőházban a republikánusok vannak többségben. Ezért kezdeményezéseinek jó része várhatóan nem fog megvalósulni.
Magas szintű tárgyalások Kubával
Havannában magas szintű kubai-amerikai tárgyalások kezdődtek szerdán a két ország viszonyának rendezése szellemében. Az amerikai delegációt a 38 éve Kubába látogató legmagasabb beosztású külügyminisztériumi tisztségviselő, Roberta Jacobson, a nyugati félteke ügyeiért felelős államtitkár-helyettes vezeti. A zárt ajtók mögött folyó kétnapos megbeszélések első napján az Egyesült Államokba irányuló kubai bevándorlás lesz a téma, míg második napon a kétoldalú viszony helyreállításának gyakorlati lépéseivel foglalkoznak, beleértve a nagykövetségek megnyitását a két fővárosban. Orosz, elektronikus hírszerzésre szakosodott hajó kötött ki előzetes bejelentés nélkül a szigetországban. (MH)