Külföld

„Az ötvenhatosok hite történelemformáló”

Áder János a bajor kormányfővel közösen emlékezett meg október 23-ról

A magyar most is ugyanaz a szabadságszerető nemzet, mint 1956-ban – jelentette ki Áder János köztársasági elnök csütörtökön, Münchenben, az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából tartott ünnepségen.

Áder 20151024
Áder János: Szabadságszerető nemzetünk példa Európának (Fotó: MTI - Kovács Tamás)

Az államfő a bajor fővárosban működő magyar főkonzulátus rendezvényén tartott ünnepi beszédében elmondta: a mai magyarok ötvenhat örökösei, „örökösei azoknak, akik nem felejtik az ellenforradalmi terror élére álló illegitim Kádár-kormány akkor elkövetett népellenes bűneit”, de örökösei azoknak is, akik „a szabadság forradalmában nem a bosszú, hanem a békés országépítés lehetőségét látták” – jelentette ki a köztársasági elnök. A szovjet csapatok ugyan vérbe fojtották a szabadságharcot, de a forradalom ügye nem bukott el.

„Szabadságszerető nemzetünk példája még a romok alól is azt üzente a világnak, hogy van remény” – hangsúlyozta Áder. Ez a remény „történelemformáló erővé vált, amely Európa újraegyesítése előtt is megnyitotta az utat”, és visszaigazolta azt a szintén történelemformáló szolidaritást, amelyet Bajorország tanúsított a szovjet megszállás és a kádári ellenforradalom elől politikai menekültként emigrációba kényszerült magyarok iránt – emelte ki. Rámutatott: az a tény, hogy „az Európai Unió és a NATO tagjaként, az újraegyesült Németországban közösen emlékezhetünk meg ’56-ról, jelképes és valóságos értelemben is forradalmunk győzelmét jelenti”.

Joachim Herrmann bajor belügyminiszter ünnepi köszöntőjében kiemelte: a bajor–magyar együttműködésnek évszázados hagyománya van, és „igaz európai sikertörténet”. Ezt mutatja például az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem, amelynek tevékenysége az egységbe fejlődő „összenövő Európa” kiemelkedő jelképe.

Áder János pénteken megbeszélést folytatott Horst Seehofer bajor miniszterelnökkel, a CSU elnökével is. AZ államfő hangsúlyozta, hogy Magyarország soha nem felejti el azt a segítséget, amelyet Bajorország nyújtott „oly sok honfitársunknak 1956-ban”. Áder János megkoszorúzta a müncheni Magyar Katolikus Misszió 1956-os emléktábláját, és felkereste a legnagyobb müncheni egyetem, a Ludwig Maximilians Universität (LMU) finnugor intézetét is, ahol diákokkal és az intézet vezetőivel beszélgetett.


Fejhajtás a vértanúk emléke előtt

Úgy hajtok fejet az 1956-os forradalom vértanúinak emléke előtt, hogy tudom, az eszme ma is él, a céljaink ma is közösek: építkezni szeretnénk, a szoros együttműködést, a közös értékek megteremtését akarjuk mindannyian – jelentette ki Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter pénteken Ungváron. Mint mondta, az eltemetett igazság mindig felszínre kerül, így az emberek egyszer csak véget vetettek Magyarországon a hazugságra épülő világnak, nekifogtak az építkezésnek, egy szabad, békés, önmagára büszke, határokon átívelő nemzet felépítésének. A magyar kormány számára nem kétséges, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc az egész világ magyarságának ünnepe – tette hozzá.