Külföld
Az oroszok hetven százaléka Putyinra szavazna
Az orosz elnök népszerűsége csaknem öt százalékkal csökkent december óta
December első felében 74,8 százalék szavazott volna rá. Szakérők szerint a visszaesés az alternatíva megjelenésével magyarázható.
Pavel Grugyinyin, a kommunisták jelöltje 7,2, Vlagyimir Zsirinovszkij, a liberális demokraták vezére pedig 5,9 százalékon áll. Kszenyija Szobcsak támogatottsága 1,2, Grigorij Javlinszkijé 0,9, Borisz Tyitové pedig 0,3 százalékos. Jelenleg a megkérdezettek 71 százaléka gondolja azt, hogy elmegy szavazni. A felmérést a VCIOM január 26. és 28. között, 1800 fős mintán végezte.
Az orosz Központi Választási Bizottság szerint összesen nyolc politikusnak van esélye arra, hogy a hozzá beadott támogató aláírások hitelesítésének február 10-i határidejének lejárta után felkerüljön a szavazólapra. Az elnökválasztás napját március 18-ra tűzték ki Oroszországban.
Oroszország kész fogadni az EBESZ-megfigyelőket
Oroszország kész fogadni az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelőit a március 18-i elnökválasztáson, ezzel kapcsolatban minden kérdés tisztázott - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, miután csütörtökön Moszkvában fogadta olasz hivatali partnerét, Angelino Alfanót, az EBESZ soros elnökét.
Lavrov szerint Moszkva reméli, hogy az EBESZ és a szervezet parlamenti közgyűlésének küldöttsége szorosan együttműködik majd a többi meghívott megfigyelővel.
Alfano egyebek között arról szólt, hogy az ukrajnai konfliktus rendezése, az újabb eszkalálódás kiküszöbölése és az EBESZ-megfigyelők biztonságának szavatolása az olasz EBESZ-elnökség egyik prioritása. Mint elmondta, Olaszország támogatja a krízis megoldásával foglalkozó eddigi formációk, vagyis az orosz-ukrán-német-francia felállásban működő "normandiai csoport" és az EBESZ-en belüli háromoldalú kapcsolattartó csoport fenntartását.
Az olasz tárcavezető úgy vélekedett, hogy 2018 a válságból való kilábalás kezdetének éve lesz Líbiában. Mindkét külügyminiszter támogatásáról biztosította az ENSZ-nek azt a kezdeményezését, hogy a lehető legszélesebb körben folyjon párbeszéd a rendezésről az észak-afrikai országban.