Külföld
Az orosz biztonsági szolgálat szerint ukrán diverzáns terroristákat fogtak el
Az FSZB azt állítja, hogy a férfiak beismerték a vádakat
A két férfi egyike, Dmitrij Stiblikov 1970-ben született a szibériai Csitában, 1992-ben végzett a kijevi Frunze katonai főiskolán. "Az ukrán nemzetvédelmi egyetem 1998-ban történt elvégzése után a ukrán védelmi minisztérium felderítési főosztályának (GUR) a tisztje lettem" - mondta a férfi a kihallgató tiszt vonatkozó kérdésére válaszolva. Jelenleg ezredesi rangban szolgál a GUR-nál.
Arra a kérdésre, hogy milyen feladatokat kapott azután, hogy a Krímet és Szevasztopolt Oroszországhoz csatolták, Stiblikov azt válaszolta, hogy ezek között volt hírszerzési információk gyűjtése az új orosz katonai egységeknek a félszigeten történt felvonultatásáról, diverziós cselekmények szempontjából számba jöhető épületekről, továbbá a Krímben szolgáló alegységekről és az általuk végrehajtott hadgyakorlatokról való adatgyűjtés. Stiblikov a felvétel szerint azt is bevallotta, hogy interneten küldte el kódolva a GUR-ba az adatokat.
A másik őrizetbe vett férfi Alekszej Beszarabov, aki 1976-ban született a Novgorodi területen, szintén bevallotta, hogy az ukrán védelmi tárca katonája. Korábban az ukrán haditengerészet odesszai felderítő központjában szolgált, majd annak hírszerző főosztálya különleges felderítési osztályán. 2008 óta a GUR operatív tartalékos tisztje, ezredesi rangban - mondta el a férfi a videofelvétel szerint.
Az FSZB korábban közölte, hogy november 9-én Szevasztopolban elfogták az ukrán védelmi tárca hírszerző főosztálya "diverzáns-terrorista" csoportjának két tagját, akik krími katonai és közellátási infrastruktúrák ellen terveztek diverzáns akciókat. "Az elfogottaknál nagy erejű robbanószereket, fegyvereket és lőszereket, különleges kommunikációs eszközöket foglaltak le, továbbá a bűnös tevékenységükre utaló tárgyi bizonyítékokat, így a feltételezett diverziós tevékenységekhez szükséges térképeket" - közölte az FSZB.
Az ukrán védelmi minisztérium szóvivője november 10-én "kacsának" minősítette a diverzánsok elfogására vonatkozó moszkvai bejelentést. Andrij Liszenko úgy vélte, hogy FSZB "hazugsággyárrá" változott. Liszenko szavai szerint az FSZB állítása szemenszedett hazugság, aminek az a célja, hogy az orosz titkosszolgálatok hatékonyságát bizonyítsa, lejáratva eközben az ukrán fegyveres erőket. A másik célja szerinte az, hogy megtévessze az orosz lakosságot és a nemzetközi közösséget, úgy állítva be Ukrajnát, mint agresszív államot.
A Krímben 2014 februárjában jelöletlen egyenruhát viselő, minden valószínűség szerint orosz katonák jelentek meg, és ellenőrzésük alá vonták a stratégiai jelentőségű létesítményeket. Oroszország hivatalosan következetesen tagadja, hogy beavatkozott volna. Márciusban a nemzetközi közösség által el nem ismert népszavazást tartottak a félszigeten, melyen a szavazók elsöprő többsége az Oroszországhoz való csatlakozás mellett foglalt állást. A terület elcsatolásáról - amelyet a nemzetközi közösség azóta sem ismer el - két évvel ezelőtt, 2014. március 18-án írták alá a megállapodást.