Külföld

Az olimpia sem segít a tovább gyűrűző belpolitikai válságon

Bíróság elé állhat a felfüggesztett brazil elnök

Nagy többséggel megszavazta a felfüggesztett brazil államfő, Dilma Rousseff elleni eljárás folytatását a szenátus. Ezzel bírósági szakaszba lépett a hónapok óta tartó jogi folyamat, és Rousseff még augusztusban az ítélőszék elé áll.

Tovább mélyül a hónapok óta tartó belpolitikai válság a harmincegyedik olimpiának otthont adó Brazíliában: a szenátus helyi idő szerint kedd este megszavazta, hogy vádat emeljenek az ország elnöke, Dilma Rousseff ellen. A szenátus az elnök alkotmányos lemondatása ügyében illetékes bizottság múlt heti jelentését hagyta jóvá, amelyben az Rousseff bíróság elé állítására tett javaslatot a költségvetési törvény megsértésének vádjával. A nyolcvanegy tagú felsőházban ötvenkilencen szavaztak igennel, huszonegy ellenében.

Rousseff ellen azzal a gyanúval indult parlamenti vizsgálat, hogy könyvelési trükköket alkalmazott a költségvetési hiányok elfedésére. Sajtóhírek szerint a kongresszus jóváhagyása nélkül költött a költségvetési pénzből, és azt ellensúlyozandó, engedély nélkül vett fel hitelt a brazil állami bankoktól, hogy feltöltse a keletkezett hiányt a 2014-es választásokra. Amennyiben igaz a vád, a politikust végérvényesen elmozdíthatják hivatalából, s erről a szenátus kétharmados többséggel dönthet. Rousseffet még ebben a hónapban bíróság elé állítják, és várhatóan augusztus végéig ítélet születik ügyében. Megfigyelők szerint a felfüggesztett államfőnek kevés esélye van mandátuma megőrzésére. Ha az elnöknek távoznia kell posztjáról, az egyúttal a tizenhárom éve tartó baloldali, munkáspárti kormányzás végét is jelenti.

A szenátus május 12-én – legfeljebb száznyolcvan napra – függesztette fel az országot 2011 óta irányító elnököt. A tisztséget riválisa, Michel Temer alelnök vette át, aki azóta ideiglenes államfő. A felfüggesztett elnök Temer és a konzervatív képviselők államcsínyeként értékelte az ellene indult eljárást. Mint állítja, nem követett el semmi törvénybe ütközőt, csupán arról van szó, hogy a jobboldal kihasználja, az országban sok elkeseredett szegény ember a változástól reméli életszínvonala emelkedését.

A korrupciós botrány az ügyvezető brazil elnököt is elérte. A sajtó a napokban arról számolt be, hogy Michel Temer 2014-ben személyesen kért átszámítva több százmillió forint értékű „pénzügyi támogatást” pártja számára az ország egyik legnagyobb építési vállalkozásának korábbi vezetőjétől, aki vádalku részeként egyszer már elismerte, hogy juttatott illegális adományokat Dilma Rousseffnek. Temer tagadta a vádakat.