Külföld

Az érsekség szerint Romániában a katolikusok nem gyakorolhatják a vallásukat

A gyulafehérvári érsekség szerint emiatt Ferenc pápa sem látogathat az országba

A gyulafehérvári római katolikus érsekség szerint Ferenc pápa romániai látogatása alapvetően Bukaresten múlik, akkor válik lehetővé, ha Romániában nem sérülnek az alapvető emberi jogok, és a hívek gyakorolhatják az alkotmány biztosította kisebbségi, felekezeti jogaikat - derült ki az érsekség szerdán kiadott közleményéből.

A Jakubinyi György érsek, Tamás József segédpüspök és Potyó Ferenc általános helynök által aláírt dokumentum emlékeztet arra, hogy Klaus Iohannis román államelnököt is fogadta a Vatikánban a pápa az európai uniós tagországok vezetőinek március végi római találkozója alkalmából. Iohannis akkor újból meghívta Ferenc pápát Romániába, és úgy nyilatkozott, meggyőződése, hogy ellátogat az egyházfő, amennyiben ez lehetséges lesz.

A romániai katolikus püspoki kar aggódik a marosvásárhelyi gimnázium miatt
A romániai római katolikus és görögkatolikus egyházi elöljárókat tömörítő testület főtitkára, Francisc Ungureanu által aláírt román nyelvű közlemény szerint aggasztó a marosvásárhelyi magyar tannyelvű tanintézmény működésének akadályoztatása.
A katolikus püspökök úgy vélik, hogy az iskola létét egy alaptalan, a jogállamiság ismérvei szerint ellenőrizetlen feljelentés alapján indított ügyészségi eljárás sodorja veszélybe. Hozzátették: az iskola vezetősége, a tanárok, a diákok és a szüleik ellen indított eljárás következtében sérül a püspökkari konferencia, valamint a román oktatási minisztérium között létrejött megállapodásnak az egyházi iskolák alapítására vonatkozó kitétele.
Leszögezték: elfogadhatatlannak tartanak minden olyan eljárást, amely a törvényes keretek között működő egyházi iskolát választó szülők megfélemlítésére irányul.A püspökkari konferencia felszólította az illetékes hatóságokat, az oktatási minisztériumot, a Maros megyei tanfelügyelőséget,a marosvásárhelyi polgármesteri hivatalt és a helyi önkormányzati testületet, sürgősen és hatékonyan intézkedjenek, hogy az iskola zavartalanul folytathassa működését.
A katolikus püspökök valamennyi illetékestől elvárják a jogállamiság elveinek, valamint a vallási és etnikai kisebbségek jogainak tiszteletben tartását - olvasható a közleményben.A gyulafehérvári római katolikus érsekség szintén szerdán közölte, hogy Miguel Maury Buendía bukaresti apostoli nuncius március 20-án találkozott Teodor Melescanu román külügyminiszterrel, akinek szóvá tette a marosvásárhelyi iskola ügyét.

Az érsekség szerint a lehetőség biztosítása a román államon múlik, és ismét kérték a kommunizmus idején elkobzott egyházi ingatlanok visszaszolgáltatását, valamint a marosvásárhelyi római katolikus iskola helyzetének rendezését. Arra kérték Iohannist, tegyen meg mindent, hogy a pápa látogatása váljon lehetővé.

Felidézték, hogy Miguel Maury Buendía bukaresti apostoli nuncius a romániai katolikus kisebbség sérelmei ügyében az utóbbi időben két alkalommal kért kihallgatást a román állam illetékes képviselőitől, a találkozókról pedig tájékoztatta a vatikáni államtitkárságot, közvetve Ferenc pápát. Közölték, tavaly december 29-én fogadta a nunciust a romániai restitúciós hatóság elnöke. A nuncius a Szentszék megdöbbenésének adott hangot, amiért a román állam akadályozza az egyházi ingatlanok restitúcióját annak ellenére, hogy ezt törvény szabályozza. A nuncius szerint a visszajuttatás késleltetése és akadályozása visszaállamosításnak minősül a nemzetközi jog szerint - olvasható a közleményben.

Az erdélyi egyházi elöljárók leszögezték: az államosított ingatlanok nem az egyház vagyonosodását szolgálják, hanem a rászorulók támogatására akarják fordítani. Felidézték, hogy a közhasznú szervezetként bejegyzett, idős- és beteggondozással foglalkozó Gyulafehérvári Caritas tevékenységét az elmúlt években egyre kevésbé támogatja a román állam, így 2013-ban a főegyházmegyében még 3650 személyt gondozott a Caritas, az idén viszont már csak 1876-ot. "Más lehetne a helyzet, ha saját forrásainkból biztosítani tudnánk ezt a szolgáltatást" - állapították meg.

Rámutattak: a nuncius március 20-án Teodor Melescanu román külügyminiszterrel is találkozott, akinek szóvá tette a marosvásárhelyi római katolikus iskola ügyét. A nuncius elmondta - olvasható az érsekség közleményében -, a korrupcióellenes ügyészség eljárása az iskola alapítása ügyében azt a benyomást kelti, hogy a katolikus és magyar kisebbséget akadályozzák jogainak gyakorlásában.

A római katolikus egyház épületében, 400 diákkal működő marosvásárhelyi tanintézmény sorsa azt követően vált bizonytalanná, hogy az ügyészség tavaly novemberben eljárást indított az iskola volt igazgatója és a Maros megyei volt főtanfelügyelő ellen, azt állítva, annak ellenére járultak hozzá a gimnázium működéséhez, hogy tudták, valójában nem rendelkezik a szükséges engedélyekkel.

Az ügyben patthelyzet alakult ki, sem a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal, sem a Maros megyei tanfelügyelőség, sem a bukaresti oktatási minisztérium nem vállalja a felelősséget az ügy rendezéséért, és egymástól várják a megoldást.