Külföld
Az eddigi legnagyobb migránscsoportot helyezték át az unión belül
168 menekült Athénból indult Franciaországba
A hétfőn Finnországba indult 111 emberrel együtt a Görögországból egy másik európai uniós tagországba áthelyezett menekültek száma ezzel meghaladta az 5000-et. A csütörtöki utazóknak - a csoport tagja volt 58 tizenkét év alatti gyermek, akik közül néhány csecsemő már Görögországban született - az Athén belvárosában fekvő Omonia téren kellett hajnalban megjelenniük, ahonnan autóbuszokkal szállították őket a repülőtérre. Ott a Nemzetközi Migrációs Szervezettől (IOM) megkapták az egészségügyi okmányaikat, valamint az utazásra feljogosító, fényképpel ellátott ideiglenes személyazonosító igazolványukat.
Jogsértésekkel vádolja az AI az olasz rendőröket
Az Amnesty International (AI) nemzetközi emberi jogi szervezet azzal vádolta meg csütörtökön az olasz rendőrséget, hogy esetenként jogsértően bánik az országba érkezett menekültekkel, sőt egyes elszigetelt esetekben kínzással felérő eljárásokat alkalmaz. "Az EU nyomást gyakorol Olaszországra, hogy lépjen fel keményen a migránsokkal és a menekültekkel szemben, és ez olykor törvénytelen kitoloncolásokhoz és jogsértő - esetenként kínzáshoz hasonlatos - bánásmódhoz vezetett" - állítja jelentésében az AI. Azzal a politikával, hogy a migránsokat akkor kell azonosítani a regisztrációs és hot spotokban, amikor azok európai földre lépnek, az EU szinte belehajszolta az olasz hatóságokat abba, hogy túllépjék a törvényesség kereteit, sőt egyes rendőröket arra vitt rá, hogy "megdöbbentő jogsértéseket" kövessenek el - fogalmazott Matteo de Bellis, a jelentés készítője. Az Olaszországba érkező migránsok sok esetben nem járulnak hozzá, hogy ujjlenyomatot vegyenek tőlük, mert menedékkérelmüket egy másik európai országban szeretnék benyújtani. Az AI szerint ilyenkor az olasz hatóságok esetenként önkényes elzárásokat alkalmaznak. Előfordult, hogy az olasz hatóságok megvertek migránsokat, vagy sokkolót alkalmaztak velük szemben, hogy rábírják őket az ujjlenyomatvételre. Az AI levélben értesítette az olasz belügyminisztériumot ezekről az ügyekről.
A 2015. szeptember 25-én elfogadott, a Görögországra és Olaszországra nehezedő migrációs nyomás enyhítést célzó menekültáthelyezési program keretében Franciaország vállalta a legnagyobb részt: eddig 1924 embert, a Görögországból oda küldendő menekültek közel 40 százalékát fogadta be, tovább 231 embert pedig Olaszországból vett át.
Az újonnan érkezetteket a közép-franciaországi Centre-Val, az északi Hauts-de-France és az északnyugati Normandia régiókban helyezik el. Egy újabb, még nagyobb létszámú - 173 ember - csoport november 14-én indul Grand Est régióba. A menekültek a számukra kijelölt régiókban maradnak, munka nélkül, várva a hivatalos menekültstátus megadását. Ez a folyamat gyorsított eljárással 3-6 hónapig tart. A gyermekeket viszont már az érkezéskor beiskolázzák.
Az Európai Unió egyelőre messze nem teljesítette azt az ígéretét, hogy két év alatt 66 400 menekültet vesz át Görögországtól. Görögországban viszont jelenleg alig több mint 19 ezer ember felel meg az áthelyezés feltételeinek.