Külföld
Az angol font is megérezné a szétválást
El kellene fogadnia költségvetési szabályokat, és ki kellene építenie egy biztonsági tartalékot is költségvetési problémák esetére, olyan intézkedéscsomagot kellene foganatosítania az adózás, a költségvetési kiadások és a bankrendszer ügyében, amely lehetővé tenné az euróövezetben 2010 után tapasztalt kockázatok és instabilitás elkerülését –véli az Eurasia Group politikai és gazdasági kockázatelemző csoport. Hangsúlyozták, végső soron London érdekei is azt diktálnák, hogy a brit kormány egyezzen bele a megfelelő ellenőrzési biztosítékokkal alátámasztott fontunióba Skóciával, mivel ez folyamatosságot kínálna a piacnak, és a legkisebb gazdasági kárt okozná. A skót bankok elleni esetleges betétesi roham, az üzleti vállalkozások kivonulása Skóciából és a jövőbeni skót fizetőeszközzel kapcsolatos bizonytalanságok azonban megingatnák a skót gazdaságot, de hatással lennének a brit állampapírok, részvények és a font iránti befektetői keresletre is.
A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőháza, a Capital Economics szakértői sincsenek meggyőződve arról, hogy Skócia függetlenné válása szükségszerűen a font értékének alapvető és tartós piaci átárazását eredményezné. A ház szerint azonban naivitás lenne azt várni, hogy a skót függetlenségpártiak győzelmének nem lenne komoly piaci hatása. Ugyanis nem lehet előre tudni, hogy ebben az esetben mekkora reflexszerű árfolyamesést szenvedne el a font, nem tűnik lehetetlennek az akár húszszázalékos árfolyamzuhanás sem.
Ám a fontunió nem lenne végleges megoldás Skócia függetlenné válása esetén, mivel Skóciának, ha önálló tagállamként csatlakozik az EU-hoz, kötelezően be kellene lépnie az euróövezetbe is. Ám a skót közvélemény ezt elutasítja, mivel nem sok kedve lenne a brüsszeli diktátumokhoz tartozni és újra elköteleződni. Komoly kockázatokkal járna viszont a skót kormánynak az a terve, hogy a fontunióról szóló hivatalos megállapodás elmaradása esetén a független Skócia egyoldalúan használná tovább a fontot, viszont nem vállalná az Egyesült Királyság teljes államadósságából rá eső hányad törlesztését. A font további, de már egyoldalú használatával Skócia elveszítené az ellenőrzést monetáris politikája felett.
A kampányfinisben több olyan figyelmeztetés is elhangzott, amely a skót függetlenség potenciálisan súlyos pénzügyi-gazdasági következményeit vázolta. A Deutsche Bank vezető szakértője felfoghatatlannak nevezte, hogy a skótokban egyáltalán felmerült a sikeres gazdasági-politikai unió felmondása az EU egyik vezető gazdaságával. Becslések szerint a skót GDP reálértéken négy-öt százalékkal zuhanhatna Skócia függetlenné válása esetén, mivel a skót bankrendszer fele valószínűleg áttelepülne Londonba.