Külföld
„Az USA kezdi belátni, hogy egyedül nem tudja megoldani a szíriai helyzetet”
Az oroszok más belpolitikai környezetben dolgoznak, és a diplomáciájuk is aktívabb
Ugrósdy Márton az M1 aktuális csatornán úgy fogalmazott: előbb-utóbb a szíriai helyzet minden szereplőjének meg kell békélnie a harcmező diktálta realitásokkal. Ennek megfelelően az amerikaiak Bassár el-Aszad jelenlegi elnököt a szíriai politikából kizáró álláspontja kezd kicsit felpuhulni, aminek az is oka, hogy az orosz katonai fellépés jelentősen megváltoztatta az erőviszonyokat. Azzal, hogy az oroszok jelentős katonai erővel odaálltak Aszad mellé, nagyban megerősítették az ő pozícióit, akár már a háború utáni helyzetre is gondolva - mondta.
A másik oldalon viszont a szíriai ellenzék számtalan kisebb-nagyobb csoportból, katonai frakcióból, teljesen különféle világnézetű szervezetekből áll. Ezt érzékeltetve a szakértő hozzátette: amikor utoljára leültek tárgyalni a szíriai ellenzéki vezetők, száznegyvenen voltak.
A határozatlan amerikai fellépést használta ki Moszkva
Változás figyelhető meg az amerikai hozzáállásban: kezdenek megbarátkozni azzal a gondolattal, hogy ha Szíriában valódi hosszú távú rendezést szeretnének elérni, az egyedül nem fog menni. Be kell vonni a törököket, Iránt, az oroszokat, a szaúdiakat, tehát az összes olyan nagyhatalmat, amely „egyébként nyakig benne van ebben a konfliktusban”, különféle csoportok támogatásán keresztül - mondta.
A külpolitikai szakértő kitért arra: Amerika leginkább azért nem túl sikeres Szíriában, mert nem hajlandó a mostani támogatásnál „messzebb menni", vagyis katonákat küldeni vagy jelentős mértékben növelni a légicsapások számát. Vlagyimir Putyin orosz elnök ezt használta ki. Ő egy „alapvetően más belpolitikai környezetben dolgozik”: ha az oroszok mellélőnek, és meghal száz civil, „az ott nem túl nagy ügy”, az amerikaiaknál viszont ebből elég nagy botrány szokott lenni - fogalmazott.
Az oroszok emellett diplomáciailag is rendkívül aktívak a térségben: épp a hétvégén a jordániaiakkal egyeztek meg katonai tevékenységük koordinálásról, a törökökkel is előrehaladott tárgyalásokat folytatnak a helyzet stabilizálását illetően, Iránnal pedig mindig is jó volt a kapcsolatuk - fűzte hozzá.
A szíriai és iraki háború megszüntetése alapvető fontosságú nemcsak a migrációs válság, hanem a világ biztonságának szempontjából is - mondta Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke a testület keddi ülése után tartott sajtótájékoztatóján, Budapesten. A zárt tanácskozáson a képviselők az Információs Hivatal és a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat beszámolóját hallgatták meg az iraki és a szíriai helyzetről. Németh Zsolt hangsúlyozta: a katonai megoldás nélkülözhetetlen a iraki és szíriai konfliktusban, amelynek „epicentruma” az Iszlám Állam nevű terrorszervezet, így az ellene való eredményes fellépés kulcskérdés.