Külföld
Az ISIS már a felszállás előtt elrejthette a bombát
Az oroszok lettek nem, a britek alig repülnek
A brit feltételezés a Sínai-félszigeten tevékenykedő terrorsiták kommunikációs csatornáinak lehallgatásából származik - jelentette a BBC.
Az amerikai és a brit kormány egyaránt terrorizmus lehetőségét sejti a katasztrófa mögött, az oroszok és az egyiptomiak azonban továbbra is azt hangoztatják: korai következtetéseket levonni, a vizsgálat még tart. A biztonsági szakértő Frank Gardner szerint a brit hivatásos szervek továbbra sem zárták ki a műszaki meghibásodás lehetőségét.
A brit biztonsági szolgálat szerint olyasvalaki rejthette el a bombát, akinek hozzáférése volt a csomagokhoz, feltehetően közvetlenül a felszállás előtt.
David Cameron brit miniszterelnök egyébként már csütörtökön bejelentette, hogy a hírszerzési adataik szerint pokolgépes merénylet történt az orosz utasszállító fedélzetén.
A külföldi repterek biztonsági ellenőrzésének szigorítását sürgeti Washington
A tervezett huszonkilencből mindössze nyolc repülőgépet tudnak indítani pénteken Sarm-es-Sejk városából Nagy-Britanniába azokkal az utasokkal a fedélzeten, akik a múlt héten történt légi katasztrófa miatt rekedtek Egyiptomban - közölte Hoszám Kamál, a polgári légi közlekedésért felelős egyiptomi miniszter.
A tárcavezető a korlátozásokat azzal indokolta, hogy a "brit légitársaságok megtagadták az utasok csomagjainak hazaszállítását", a Vörös-tenger partján fekvő üdülőközpont repülőterének termei viszont nem adnak lehetőséget 120 tonnánál több visszamaradt csomag tárolására. Hozzátette, hogy még pénteken elindítanak egy teherszállító repülőgépet a hátrahagyott csomagokkal, annak érdekében, hogy azok ne hátráltassák az egyéb nemzetközi és belföldi járatokkal kapcsolatos ügymenetet.
A miniszter hangsúlyozta: "Egyiptom a legmesszemenőbbekig együttműködik a brit féllel a légikikötő kapacitásainak és a világ összes repülőterére vonatkozó biztonsági előírásoknak a figyelembevétele mellett".
Kamál közleményében arra az előző esti londoni bejelentésre utalt, amely szerint a fokozott biztonsági intézkedések részeként csak a kézipoggyászokat engedik fel a hazatérő járatokra - hasonlóan a holland KLM-hez, amely még a kairói repülőtérről is csak csomagjaik nélkül engedte fel az utasokat egy hazatérő gépére. A honlapján megjelent értesítés szerint a KLM döntését "elővigyázatosságból, belföldi és nemzetközi értesülések alapján hozta".
Röviddel az egyiptomi tárcavezető felszólalása előtt a brit Easyjet egy közleményt jelentetett meg honlapján, amely szerint az "egyiptomi hatóságok meghiúsították a több száz brit turista hazarepítését célzó terveket". Erre reagálva Nagy-Britannia egyiptomi nagykövete - a várakozó turistáktól zsúfolt sarm-es-sejki repülőtéren az újságírókhoz szólva - cáfolta, hogy az egyiptomi hatóságok megakadályozták volna a brit gépek berepülését.
A Sarm-es-Sejkben rekedt mintegy 20 ezer brit állampolgárból a kora délutáni órákig 359-et tudtak kirepíteni az Easyjet két járatával.
Az egyiptomi kormány számos tagja élesen bírálta London "elhamarkodott" döntését, amellyel átmenetileg leállította a légi forgalmat Nagy-Britannia és Sarm-es-Sejk között. David Cameron miniszterelnök magyarázata szerint "hírszerzési értesülések alapján valószínűbb az, hogy terrorcselekmény okozta a katasztrófát, mint az, hogy nem".
Az észak-afrikai ország elnökével együtt éppen Londonban tartózkodó egyiptomi külügyminiszter, Számeh Sukri is csalódottságának adott hangot, mondván: "azt reméltük, hogy megvárják a vizsgálatok eredményeit, és nem vetítik előre az eseményeket". Egyiptom gyengélkedő gazdasága jelentősen függ az idegenforgalomtól, amelynek egyik legfőbb célpontja a Vörös-tenger partján fekvő Sarm-es-Sejk.
Az Egyesült Államok szigorít
Megszigorítják a Közel-Keletről az Egyesült Államokba tartó utasszállító járatok ellenőrzését az orosz repülőgép minapi egyiptomi tragédiáját követően - közölte pénteken Washingtonban Jeh Johnson amerikai belbiztonsági miniszter. A "bizonyos repülőtereket érintő", "átmeneti" és "elővigyázatosságból bevezetett", "látható és nem látható" intézkedések egyebek között kiterjednek a fedélzetre felvitt csomagok szigorúbb átvizsgálására.
Amerikai belbiztonsági tisztségviselők nem bocsátkoztak részletekbe sem az érintett repülőterekkel, sem pedig a konkrét intézkedésekkel kapcsolatban, amelyeket az Egyesült Államok közlekedésbiztonsági hatóságának (TSA) vezetője dolgozott ki.
Barack Obama amerikai elnök és más amerikai tisztségviselők nem zárták ki annak lehetőségét, hogy pokolgép lehetett a szerencsétlenül járt orosz utasszállító fedélzetén.
Forrás: MTI, BBC