Az Európai Számvevőszék szerint problémás a hot spotok működése

Németországban lelepleztek egy embercsempészetre szakosodott bűnbandát

Ugyan sokat javult a helyzet a menedékkérőket fogadó regisztrációs központok (hot spotok) felállításával Olaszországban és Görögországban, a rendszer komoly problémákkal küzd, a körülmények továbbra sem megfelelőek az érkezők fogadására - tudatta kedden közzétett jelentésében az Európai Számvevőszék.

A helyzetértékelés szerint a hot spotok létrehozásával kezelhetőbbé vált a migrációs válság Olaszországban és Görögországban. Bár a rendszer felállítása hosszabb időt vett igénybe a tervezettnél, sikeresen megnövelték a két ország fogadókapacitását, javítottak a nyilvántartásba vételi eljárásokon, az érkezők azonosításán és biztonsági ellenőrzésén.

Németországban lelepleztek egy embercsempészetre és a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal megtévesztésére szakosodott bűnbandát

A szövetségi rendőrség és a hannoveri ügyészség közleménye szerint nyolc tartományban, 22 helyszínen tartottak házkutatást, és előzetes letartóztatásba helyeztek egy 37 éves iráni és egy 54 éves német férfit, akiket bűnszövetkezetben elkövetett embercsempészettel és a menedékjoggal való iparszerű visszaéléssel gyanúsítanak.

A gyanúsítottak között van a berlini iráni nagykövetség egy munkatársa és egy ügyvéd, valamint az iráni férfi felesége és édesanyja is.
A hatóságok szerint a csoport többnyire iráni állampolgárok Németországba juttatásával foglalkozott, és felkészítették őket arra, hogy miként tévesszék meg a BAMF munkatársait a menekültügyi eljárás részeként folytatott személyes meghallgatáson. 

A csalással szerzett vízummal Németországba juttatott embereket "intenzív felkészítő munkával" betanították arra, hogy hatásosan adják elő üldöztetésük kitalált történetét, és valódi vallásukat elleplezve vallják magukat a kereszténységbe betért hívőnek - áll a közleményben, amely szerint a Németországba juttatott embereknek bibliai idézeteket is meg kellett tanulniuk kívülről a BAMF megtévesztése céljából.

A vallás azért fontos eleme a megtévesztésnek, mert a keresztények a hitük miatt veszélybe kerülhetnek Iránban, így keresztény menedékkérőket nemigen toloncolnak az iszlám köztársaságba. Az iráni gyanúsított a többi között egy közösségi portálon hirdette a bűnszövetkezet tevékenységét. Száz százalékos garanciát ígért arra, hogy tartós tartózkodási jogot szerez és nem fenyegeti majd a kitoloncolás veszélye azokat, akik kifizeti nekik a közreműködésért kért jelentős összeget.

 

Görögországban mára mind az öt tervezett hot spotot működésbe helyezték, Olaszországban a tervezett hat létesítmény közül négy működik jelenleg, kettőnek pedig folyamatban van az építése.

Az ECA ugyanakkor megállapította, a létesítmények az uniós támogatások ellenére egyik országban sem voltak még alkalmasak nagyszámú ember megfelelő fogadására és elhelyezésére. Mint írták, nem áll rendelkezésre elegendő hely a kísérő nélküli gyerekek megfelelő elhelyezésére és aktáik feldolgozására sem. A becslések szerint 2016 szeptemberében Görögországban mintegy 2500, Olaszországban pedig több mint 20 ezer ilyen kiskorú tartózkodott.

A kiskorúakkal való bánásmód javítása érdekében a jelentéstevők azt javasolták, hogy az Európai Bizottság kérje gyermekvédelmi tisztviselők kinevezését minden helyszínre.

Kiemelték továbbá, a menekültügyi eljárások végrehajtása gyakran lassú és számos akadállyal küzd, ami a hot spotok működésére is hatással lehet.

Az eredmények dacára sürgősen több erőfeszítésre, több szakértőre lenne szükség, Görögországban például folyamatosan többen érkeznek a hot spotokra, mint ahányan elhagyják azokat, ami jelentős túlzsúfoltságot okoz - hangsúlyozták a jelentésben.

    Az Európai Bizottság 2015 óta több mint 350 millió euró szükséghelyzeti és 190 millió euró humanitárius támogatást nyújtott Görögországnak, Olaszország pedig 63 millió euró szükséghelyzeti támogatást kapott. Az ellenőrzés időpontjában nem állt rendelkezésre jelentés arról, hogyan használták fel ezeket a forrásokat a hot spotok támogatására.

Az Európai Unió független, külső ellenőreként az Európai Számvevőszék gondoskodik az uniós adófizetők érdekeinek védelméről, ellenőrzi, hogy a források beszedése és felhasználása során nem történt-e szabálytalanság, és segíti a pénzgazdálkodás javítását.