Külföld

Az Európai Bizottság kész szankciókat hozni a migránsok befogadását elutasító tagországok ellen

Merkel és Kern Berlin és Bécs menekültügyi politikájának közös vonásait hangsúlyozták

Az Európai Bizottság kész szankciókat hozni azon tagállamok ellen, amelyek visszautasítják a migránsok befogadását a kötelező elosztási kvóta alapján - jelentette ki csütörtökön a bizottságnak a migrációval, az uniós belügyekkel és az uniós polgársággal foglalkozó tagja.

Dimitrisz Avramopulosz erről Athénban, egy üzleti konferencián beszélt, de nem nevezte meg azokat a tagállamokat, amelyekre gondol. Bírálta a szerinte "populista és nacionalista" európai uniós vezetőket, akik megfogadták, hogy nem tartják be a programot.
A görög konzervatív Avramopulosz kijelentette, hogy a különutas országok tettei aláássák az európai szolidaritást, és a saját társadalmukat is. Arról nem beszélt, hogy milyen büntető intézkedésekről lehet szó.
Az amerikai hírügynökség megjegyzi, hogy több kelet-európai tagállam - így Magyarország és Szlovákia - hevesen ellenzi az elosztási mechanizmust, és azt akarja, hogy az EU vizsgálja felül a tervet.

Interpol: 123 embercsempész után folyik nemzetközi hajtóvadászat
Nemzetközi hajtóvadászat folyik számos, illegális bevándorlással foglalkozó bűnszövetkezet után, az Interpol vezette műveletben összesen 123 embercsempészt keresnek - közölte csütörtökön a lyoni székhelyű nemzetközi rendőrségi együttműködési szervezet.
A 180 gyanúsított elfogását célzó, tavaly októberben bejelentett, Hidra nevű műveletben az Europol vezetésével 44 ország vesz rész.

Az átfogó akciónak köszönhetően eddig 26 embert tartóztattak le, 31 társuk tartózkodási helyét pedig sikerült meghatározni, a többieket még keresik - közölte az Interpol.
A körözött személyek közül 11 kiemelt fontossággal bír az Interpol számára. "Ezeknek az embereknek a hollétét nagyon nehéz meghatározni" - mutatott rá a szervezet egyik szóvivője.
Az Interpol elmondta, hogy a szóban forgó személyek malajziai, bosnyák, azeri, moldovai, bolgár, szlovén, afgán, iraki, vietnami, pakisztáni és eritreai állampolgárok.
A Hidra művelet előkészítő fázisában 24 ország embercsempészési ügyekkel foglalkozó 28 rendőrtisztje vett részt május 9-e és 13-a között az Interpol főhadiszállásán.
"Az érintett bűnszövetkezetek nem foglalkoznak az illegális szolgáltatásaikat igénybe vevők biztonságával vagy testi épségével. ahogy azt a világszerte előforduló tragikus eseményekből is láthattuk" - mutatott rá Michael O,Connell, a szervezet műveleti támogatóegységének vezetője. "A Hidra művelet célja ezeknek az emberek a kétségbeeséséből hasznot húzó hálózatoknak a felszámolása. ezért kérünk minden információval rendelkező személyt, hogy forduljon a hatóságokhoz" - tette hozzá.

Merkel és Kern Berlin és Bécs menekültügyi politikájának közös vonásait hangsúlyozták
Angela Merkel német és Christian Kern osztrák kancellár Bécs és Berlin súrlódásait követően csütörtökön a két ország menekültügyi politikájának közös vonásait hangsúlyozták Berlinben.

A német és az osztrák kormányfő egyaránt a menekültek igazságos elosztását követelte az EU-tagállamok között. Kern bírálta, hogy némely tagország ezt nem fogadja el. "Itt arról van szó, hogy bizonyítsuk: Európának egy szolidaritási projektnek kell lennie" - követelte az osztrák kormányfő. A kérdés abban áll, hogy a szolidaritást miként fogják értelmezni az EU-ban - vélekedett.
Kern a májusban lemondott Werner Faymann szociáldemokrata kancellárt követte az osztrák kormányfői tisztségben. Faymann tavaly Merkellel közösen először egy liberális bevándorlási politikát követett, az idei év elején azonban megváltoztatta álláspontját.
Kern hangsúlyozta: Ausztria nem akar kibújni kötelezettségei alól. "Ugyanakkor a másik oldalon arról is szó van, hogy a problémákat politikai úton úgy oldjuk meg, hogy a lakosság legalább egy bizonyos részben kiálljon amellett" - fűzte hozzá.
Korábban, még a Faymann által vezetett osztrák kormány 37 500 főben határozta meg a befogadás felső éves korlátját. A döntés szerint amennyiben idén többen érkeznek, Ausztria lezárhatja a határait. Faymann döntését a bevándorlási politika szigorításával összefüggésben részben az is motiválta, hogy "a saját lakosságának megértését maga mellett tudhassa" - vélekedett Kern. Ugyanakkor az elég gyorsan semmivé foszlott - tette hozzá az osztrák kancellár anélkül, hogy megemlítette volna az országában megerősödő szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpártot (FPÖ).
A német és az osztrák kancellár a két ország baráti viszonyáról beszélt. Merkel ennek kapcsán elmondta: megtanulták, hogy amennyiben eltérő véleményen lennének, úgy "illedelmes úton-módon" beszéljék azt meg. Mindkét politikus kiemelte, közös elvi álláspontjuk az EU külső határainak védelme és a menekülést kiváltó okok elleni küzdelem szükségessége.

Az olasz parti őrség szerint egy nap leforgása alatt több ezer migránst mentettek meg Líbia partjainál
Egy nap leforgása alatt több ezer migránst mentettek meg Líbia partjainál csütörtökön negyven földközi-tengeri mentőakció során - közölte az olasz parti őrség.

A Reuters brit hírügynökség információi szerint segélyszervezetek, az olasz parti őrség és haditengerészet hajói több mint kétezer, az AP amerikai hírügynökség szerint viszont mintegy négyezer bajba jutott migránst mentettek ki a Földközi-tengerből.
Az olasz parti őrség közlése szerint továbbra is zajlik a bajba jutottak kimentése.
A máltai Migrant Offshore Aid Station (MOAS) nevű segélyszervezet Toaz Responder nevű hajójának személyzete azt mondta, a líbiai Szabráta kikötővárostól mintegy húsz tengeri mérföldre huszonhárom különböző, migránsokat szállító hajót fedeztek fel. 
A Topaz Responder három nagyméretű gumicsónakról összesen 382, Fekete-Afrikából származó migránst vett fedélzetére. Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nevű szervezet Bourbon Argos hajója tíz különböző kalyibáról 1139 személyt mentett meg, és két másik, segélyszervezet által működtetett vízi jármű további 156 embert helyezett biztonságba.
A Sea-Watch nevű német humanitárius csoport közel száz migránst mentett ki egy motorizált gumicsónakból, és egy nő holttestére bukkant. Az olasz haditengerészet két vízi járműről 515 embert helyezett biztonságba.
Az Európába tartó migránsok elképesztően magas száma annak tudható be, hogy az elmúlt néhány nap tengeri viharokkal és esőkkel sújtó időjárását követően ismét kedvezővé vált az idő és jól hajózható a Földközi-tenger. 
Az olasz parti őrség arról is beszámolt, nincsenek közvetlenül információi azokról az eritreai körökből származó jelentésekről, miszerint vasárnap eltűnt a Földközi-tengeren négyszáz emberrel a fedélzetén egy bárka, amely az egyiptomi Alexandriából indult.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) közlése szerint a veszélyes földközi-tengeri út idén 2438 ember életét követelte.
Olaszország a második világháború óta Európa legnagyobb menekültválságának egyik frontországa: 2014-ben és 2015-ben több mint 320 ezer migráns érkezett a Földközi-tengeren a dél-európai országba.
Az olasz belügyminisztérium adatai szerint idén a legnagyobb számban nigériaiak, eritreaiak és gambiaiak érkeztek. Jelenleg több mint 125 ezren élnek olasz befogadó állomásokon vagy táborokban.