Külföld
Az Egyesült Államok főkonzulátusa bezárására szólította fel Oroszországot
Washington válaszolt a júliusi diplomáciai szankciókra
Az amerikai külügyminisztérium - Heather Nauert szóvivő aláírásával - közleményben jelentette be döntését és végrehajtására szeptember 2-ig adott határidőt. A külügyminisztérium lépése válaszként született az orosz kormány korábbi, júliusi döntésére, amelyben elrendelte az Egyesült Államok oroszországi diplomáciai képviseletei létszámának csökkentését.
Moszkva júliusban elrendelte: az Egyesült Államoknak szeptember 1-jéig 755 fővel csökkentenie kell oroszországi nagykövetségének és konzuli képviseleteinek létszámát.
"Az orosz lépés jogtalan és kártékony volt az országaink közötti kapcsolatok egészére" - fogalmazott a csütörtöki közleményben Heather Nauert, s közölte azt is, hogy az Egyesült Államok eleget tett az orosz kormány döntésének és csökkentette külképviseletei létszámát.
A közlemény leszögezte: az amerikai döntésre a kölcsönösség jegyében került sor. Heather Nauert hozzátette: az Egyesült Államoknak és Oroszországnak jelenleg három-három konzulátusa van a másik országában.
"Az Egyesült Államok reméli, hogy - miután a kölcsönösség jegyében hozta meg intézkedését - a továbbiakban elkerülhetőek a megtorló intézkedések mindkét fél részéről és előreléphetünk az elnökeink által megfogalmazott célok megvalósításában és erősíthetjük együttműködésünket a közös aggodalomra okot adó területeken" - fogalmazott a külügyi szóvivőnő. A kommüniké nyilvánosságra hozatala után a külügyminisztérium egyik - neve elhallgatását kérő - tisztségviselője azt mondta amerikai újságíróknak, hogy Washington javítani szeretné a két ország közötti viszonyt.
A orosz konzulátusok bezárásáról, illetve hivatalainak csökkentéséről szóló döntésről Rex Tillerson amerikai külügyminiszter telefonon tájékoztatta orosz kollégáját, Szergej Lavrovot. Az orosz külügyminiszter - a The Hill című lap közlése szerint - a feszültség növelésével vádolta meg az Egyesült Államokat.
Az orosz diplomáciai tárca közölte, hogy Lavrov sajnálkozását fejezte ki Tillersonnak a "kétoldalú kapcsolatokban fokozódó feszültségek" miatt. Lavrov elmondta, hogy Moszkva figyelmesen tanulmányozza majd a washingtoni bejelentést,, s ezt követően közli majd válaszlépéseit.
A RIA Novosztyi hírügynökség egy magas rangú orosz tisztségviselőre hivatkozva közölte: Lavrov és Tillerson egyetértett abban, hogy keresni kell a kétoldalú kapcsolatok javításának útját. A Rosszija 24 hírtelevízió úgy értesült, hogy a két külügyminiszter szeptemberben személyesen is tárgyal majd egymással, minden valószínűség szerint New Yorkban, az ENSZ-közgyűlés általános vitája alkalmából.
Anatolij Antonov, Oroszország új washingtoni nagykövete, aki csütörtökön érkezett az amerikai fővárosba, orosz újságíróknak nyilatkozva kijelentette: most "nyugodtan ki kell ismernünk magunkat és nagyon nyugodtan és professzionálisan kell cselekednünk". "Leninnel szólva, nincs szükségünk hisztériarohamokra" - idézték orosz hírügynökségek a frissiben "leszállt" misszióvezetőnek a Dulles repülőtéren elmondott szavait.
Konsztantyin Koszacsov, az orosz felsőház külügyi bizottságának elnöke Facebook-bejegyzésben fejezte ki meggyőződését, hogy Oroszországnak "szükséges" lesz válaszolnia a történtekre. Véleménye szerint lehetséges, hogy a válaszlépés nem lesz szimmetrikus, de "érzékeny" lesz.
Leonyid Szluckij alsóházi külügyi bizottsági elnök úgy fogalmazott, hogy a konzulátusi intézmények "abszolút igazságtalan" bezáratásával az Egyesült Államok "meghirdette a diplomáciai háború forró szakaszát". Szavai szerint a külképviseletek bezárásának elrendelése sokkal súlyosabb lépés, mint a diplomaták kiutasítása és a diplomáciai tulajdon lefoglalása. Szluckij szerint Moszkvának nem szabad megengedni a diplomáciai párbeszéd lefékezését és szimmetrikus válaszadás helyett törekednie kell a kétoldalú diplomáciai viszony "méltó szintjének megőrzésére", ami a világpolitikai stabilitás legfontosabb eleme.
Ugyancsak az aszimmetrikus válasz lehetőségéről nyilatkozott Alekszej Puskov, az orosz parlamenti felsőház tájékoztatási bizottságának elnöke, de konkrét elméleti példaként egy oroszországi amerikai képviselet bezáratását vagy az amerikai szankciókra adandó orosz választ hozta fel. Felhívta a figyelmet arra, hogy két ország elnökének hamburgi találkozója óta a kétoldalú kapcsolatokban csak negatív fejlemények történtek. A szenátor véleménye szerint Trump jelenléte nem érezhető a külpolitikában és az elnök a területet átengedte a tábornokoknak.
Az San Franciscó-i orosz főkonzulátus részéről a TASZSZ-nak nem kívánták kommentálni a fejleményt, a New York-i főkonzulátus pedig jelezte: hivatalos magyarázatot vár arra, hogy mért kell szombatig bezárnia egyik részlegét.
Csütörtökön, a nap folyamán korábban Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő az amerikai képviseleteken megkövetelt létszámcsökkentéssel kapcsolatban azt hangoztatta, hogy a Kreml nem hagyhatja válasz nélkül az Egyesült Államok Oroszországgal szembeni barátságtalan, időnként ellenséges lépéseit. Peszkov szerint sosem Oroszország kezdeményezte a válságot vagy a megszorításokat a kétoldalú viszonyban, épp ellenkezőleg, a kapcsolatok javítására törekszik, a kölcsönös haszon és kölcsönös bizalom alapján.
Marija Zaharova külügyi szóvivő közölte: Oroszország az elmúlt több mint fél év alatt többfajta kiútlehetőséget is felkínált Washingtonnak a szankciók okozta helyzetből, mielőtt "felajánlotta" az amerikai képviseletek létszámának csökkentését. Sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy Washington hivatalosan Moszkvának még arra a kérdésére sem adott választ, hogy pontosan hány külügyi alkalmazottja van Oroszországban.
Donald Trump amerikai elnök korábban többször is azt hangoztatta, hogy kormányzata jobb kapcsolatokra törekszik Moszkvával. A legutóbb hétfőn - a finn államfővel tartott közös sajtóértekezletén - beszélt erről. "Hangosan és egyértelműen mondom, és évek óta ezt mondom: jó dolog, ha nagyszerű, de legalábbis jó a viszonyunk Moszkvával" - fogalmazott az amerikai elnök.