Külföld

Az Egyesült Államok és az Európai Unió is elítélte az orosz tüntetők letartóztatását

Alekszej Navalnijt és ötszáz társát vasárnap vették őrizetbe

Az előző napon őrizetbe vett békés tüntetők haladéktalan szabadon bocsátására sürgette Oroszországot hétfőn az Európai Unió, a Fehér Ház szintén közleményben ítélte el a letartóztatásokat. Navalnijt tizenöt nap elzárásra és mintegy százezer forintnak megfelelő büntetés megfizetésére ítélték. 


Az Egyesült Államok is elítéli a letartóztatásokat
Az amerikai külügyminisztérium elítélte az oroszországi tüntetések több száz résztvevője, köztük az ellenzéki Alekszej Navalnij őrizetbe vételét.  Vasárnap este a minisztérium szóvivője, Mark Toner közleményt adott ki, amely a demokratikus értékek elleni fellépésnek minősíti a letartóztatásokat. "Felszólítjuk Oroszország kormányát, hogy azonnal bocsássa szabadon az összes letartóztatott békés tüntetőt" - olvasható Toner  közleményében, hozzátéve, hogy Washingtont "zavarba ejti" az ismert ellenzéki politikus, Alekszej Navalnij őrizetbe vétele.

Tizenöt napi szabadságvesztésre ítélték Navalnijt

A rendőri intézkedéssel való szembeszegülés miatt hétfőn tizenöt napi szabadságvesztésre ítélte egy moszkvai bíróság Alekszej Navalnij ellenzéki politikust, a vasárnapi oroszországi korrupcióellenes megmozdulások kezdeményezőjét.

Navalnijra emellett 20 ezer rubel (mintegy 100 ezer forint) bírságot is kiszabtak, törvénytelen tömegtüntetések szervezése címén.
Az ellenezéki politikus egyébként a tárgyaláson követelte az általa korrupcióval meggyanúsított Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök beidézését, azt állítva, hogy a kormányfő volt "a tiltakozások fő szervezője". A politikus tagadta bűnösségét, kijelentve, hogy az akció törvényes volt és hogy az embereket a korrupció miatti felháborodás vitte ki a békés utcai akcióra.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő közölte: a Kreml nem tartja fontosnak a reagálást az amerikai külügyminisztériumnak és az Európai Uniónak arra a kérésére, hogy bocsássák szabadon a tüntetéseken őrizetbe vett személyeket. Peszkov ismételten provokatívnak és törvénytelennek nevezte a megmozdulások egy részét. Ugyanakkor azt ígérte, hogy az orosz vezetés reagálni fog a hatóságok által engedélyezett tüntetéseken megfogalmazott követelésekre.
Peszkov szerint a hatóságokat aggasztja, hogy az ellenzéki tüntetők máskor is törvénysértésre fogják bátorítani a civil aktivistákat. Szavai szerint a bűnüldöző szervek igyekeznek megállapítani annak az értesülésnek a valóságtartalmát, hogy a tüntetéseken részt vevő tizenéveseknek pénzjutalmat helyeztek kilátásba arra az esetre, ha sikerül őrizetbe vetetni magukat.
A szóvivő valótlannak nevezte azt az ellenzéki állítást, hogy a moszkvai hatóságok nem ajánlottak fel a törvény által előírt három napon belül alternatív helyszínt a tüntetésekhez, miután a Tverszkaja utcára szóló igényt elutasították.
A megmozdulást, amelyben a szervezők szerint Vlagyivisztoktól Szentpétervárig több mint 80 városban mintegy 60 ezren vettek rész, eredendően az váltotta ki, hogy a Navalnij irányította Korrupcióellenes Küzdelem Alapítvány egy, a hónap elején közzétett videóban mintegy 350 milliárd forint értékű korrupcióval vádolta meg Medvegyevet. Az alapítvány szerint kormányfő jótékonysági alapítványok és non-profit szervezetek hálózatán keresztül elitingatlanok, földbirtokok, jachtok, agrárgazdaságok és borászatok tulajdonosa belföldön és Olaszországban. A videó szerint a rokonok és barátok által igazgatott, állami szolgálatok által őrzött vagyon oligarchák és állami bankok "adományaiból" halmozódott fel.
Az oroszországi politikai tiltakozások során őrizetbe vettek nyilvántartására szakosodott, független OVD-info elnevezésű csoport szerint a Tverszkaján vasárnap 1030 embert vettek őrizetbe, akik közül mintegy 120-at még hétfő reggel is bent tartottak. Az OVD-info úgy tudja, hogy a posztszovjet időszakban ez volt a legtöbb személyt érintő letartóztatás. 2012-ben az ugyancsak moszkvai Bolotnaja téren a választási csalás ellen tüntetők közül a hivatalos tájékoztatás szerint "csak" mintegy négyszázat vittek el. 
A rendőrség vasárnap a Navalnij-alapítvány moszkvai irodájának munkatársait előállította, a helyiséget lepecsételte, az ott lefoglalt számítógépeket pedig elszállította. A belügyminisztérium az intézkedés okát nem közölte.
Medvegyev miniszterelnök egy Instagram-bejegyzésben közölte, hogy a tiltakozás napján síelni volt. A kormányfő nem reagált a vasárnapi tüntetésekre, mint ahogy mindeddig hivatalos Moszkva sem tartotta fontosnak, hogy érdemben válaszoljon a bírálatokra. Navalnij ellen rágalmazás miatt eddig nem indult eljárás.
Peszkov szerint egyébként nem igaz, hogy az állami tévétársaságok a Kreml utasítására nem számoltak be az országos tiltakozásról.

Az Európai Unió is az elfogott tüntetők szabadon bocsátását kéri

Az Európai Unió által hétfőn kiadott közleményben hangsúlyozták, hogy az orosz rendőrség fellépése ellehetetlenítette az alapvető szabadságjogok gyakorlását, valamint a békés gyülekezést, és ez sérti az orosz alkotmányt.

"Felszólítjuk az orosz hatóságokat, hogy teljes mértékben tegyenek eleget nemzetközi jogi kötelezettségeiknek, ezen jogok fenntartása és az őrizetbe vett békés demonstrálók haladéktalan szabadon bocsátása érdekében" - írták a kommünikében.

A tiltakozók egyebek mellett Dmitrij Medvegyev kormányfő távozását követelték, akit a Navalnij vezette alapítvány 70 milliárd rubel (mintegy 350 milliárd forint) értékű korrupcióval vádolt meg egy videóban.

Sajtóértékelések szerint a vasárnapi volt az elégedetlenség legjelentősebb szervezett megnyilvánulása Oroszországban a parlamenti választási csalások ellen 2011-2012-ben megtartott tüntetések óta. Mindez egy évvel az elnökválasztás előtt történik, amelyen reményei szerint Navalnij is elindulhat majd a hivatalban lévő Vlagyimir Putyinnal szemben.