Külföld
Az ENSZ szerint a szíriai hadsereg vetett be szaringázt Hán Sejkúnban
A vegyi fegyverek bevetését tiltja a nemzetközi jog
A világszervezet most először nevezte meg a vegyifegyver-támadás elkövetőjét, és háborús bűncselekménnyel vádolja Damaszkuszt. A bizottság szerint Szíria a háború alatt több mint kéttucatszor vetett be vegyi fegyvert. A Hán Sejkún-i eset volt a legsúlyosabb.
Az ENSZ-nek a szíriai emberi jogi helyzetről jelentő bizottsága 14. jelentésében megállapította: "A szíriai légierő egy április 4-i támadásában szaringázt vetett be, amely több mint 80 ember halálát okozta, többségük nő vagy gyerek volt".
A bizottság visszautasítja azt a magyarázatot, hogy azért került szaringáz a levegőbe, mert légicsapás ért egy vegyianyagraktárat vagy -gyárat.
"Minden rendelkezésre álló bizonyíték arra enged következtetni, hogy a légierő dobott le szaringázbombát" - közölte a testület. Hangsúlyotzák, hogy a vegyi fegyverek bevetését tiltja a nemzetközi jog.
A bizottságot - amelyet 2011-ben hozott létre az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa - soha nem engedte be Szíriába Damaszkusz. De nem ez a bizottság az egyetlen, amely vizsgálja az április 4-i Hán Sejkún-i gáztámadást. A Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) és az ENSZ közösen is felállított egy bizottságot a tragédia kivizsgálására. Június végén az OPCW megerősítette, hogy szarint vetettek be, de felelőst nem állapított meg.
Szíria augusztus közepén közölte, hogy együttműködik a szakértőkkel annak bizonyítására, hogy nem hadserege volt a tettes Hán Sejkúnban.