Külföld

Az ENSZ genocídiummal vádolja az ISIS-t

Újabb merényleteket követett el az ISIS

Az Iszlám Állam dzsihadista szervezet módszeresen irtja a jazidi kisebbséget Szíriában és Irakban - állapították meg a témában az ENSZ megbízásából vizsgálatot végző független szakértők.

Rámutattak, hogy a mintegy 400 ezer főből álló, etnikai-vallási kisebbséget mészárlásokkal, szexrabszolgasággal és más bűncselekményekkel próbálják igába hajtani, illetve elpusztítani, ami kimeríti a népirtás fogalmát.

A Szíriai Vizsgálóbizottság nevű szervezet 41 oldalas jelentésében sürgette a nagyhatalmakat és az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy tegyenek további erőfeszítéseket az Iszlám Állam (ISIS) fogságában raboskodó, legalább 3200 jazidi nő és gyermek kiszabadítására, és vigyék a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé a kisebbség ügyét.

Sok líbiai milicista halt meg Szirtben, dzsihadisták merényleteiben
Legalább 16, a líbiai egységkormányhoz hű milicista vesztette életét az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet kezén lévő Szirt városában és annak közelében, az iszlamista fegyveresek két pokolgépes támadásában - közölték csütörtökön líbiai tisztségviselők. A milicista parancsnokok szerint a dzsihadistákat beszorították a város egykori rendezvényközpontja körüli szűk térségébe, amit a szélsőségesek főhadiszállásukként használnak. Ugyanakkor úgy tűnik, néhány iszlamista képes a frontvonalak mögül is csapásokat mérni a kormányhű erőkre, mivel valószínűleg a Szirtből menekülő civilek közé vegyülnek - mondta Ahmed Hadia, az IÁ-ellenes művelet szóvivője. Hadia hozzáfűzte: azok az IÁ-harcosok, akik elmenekültek Szirtből "komolyabb veszélyt jelenthetnek, mint azok akiket jelenleg körbekerítettünk".

„A népirtás jelenleg is zajlik” - hívta fel a figyelmet közleményében Paulo Pinheiro, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának felhatalmazásával működő bizottság brazil elnöke. „Az ISIS az elképzelhető legszörnyűbb atrocitásoknak teszi ki a jazidi kisebbség elfogott tagjait” - tette hozzá.

A bizottság kiemelt figyelmet szentelt az Iszlám Állam által 2014. augusztus 3-án a jazidik fellegvárának számító, északnyugat-iraki Szindzsárban elkövetett bűncselekményeknek. Ebben az időszakban a kisebbség több tagját elhurcolták Szíriába. A település közelében számos tömegsírra bukkantak.

A szakértők megállapítása szerint a szélsőségesek a jazidi nőket áruló rabszolgapiacok mellett internetes „embervásárokat” is indítottak, amelyekhez egy kódolt applikáción keresztül lehet hozzáférni.

A bizottság jelentése több tucat túlélő tanúvallomásán alapul.

Az ENSZ szakértői jelezték: neveket is tudnak kapcsolni az elkövetett bűncselekményekhez.

„Részletes információnk van a helyszínekről, a bűncselekményekről és az elkövetők nevéről” - mondta el egy sajtótájékoztatón Vitit Muntarbhorn, a bizottság egyik tagja.

A csoport már megkezdte a bizalmas információk megosztását néhány, a külföldi harcosokat bíróság elé állító nemzeti hatósággal - tette hozzá.

Az egyistenhívő jazidik saját hitrendszerrel rendelkeznek, amely több ősi, közel-keleti vallás elemeit ötvözi. A szunnita iszlám szűk látókörű, radikális értelmezését valló Iszlám Állam eretneknek tartja a jazidikat, akik a halál vagy az áttérés között választhatnak, ha a dzsihadisták kezére kerülnek.

Az IÁ-nak több harcosa van világszerte, mint az al-Kaidának ereje teljében
Az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezetnek jelenleg több harcosa van világszerte, mint az al-Kaidának ereje teljében - mondta csütörtökön az amerikai szenátus hírszerzési bizottsága előtt John Brennan, a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója. Brennan szerint a dzsihadista harcosok száma több tízezerre tehető. A CIA vezetője súlyos aggodalmának adott hangot amiatt, hogy Líbia egyre inkább a szélsőségesek műveleti központjává válik. Mint mondta: öt- és nyolcezer közé tehető az IÁ harcosainak száma az észak-afrikai országban. Szíriában és Irakban a dzsihadista fegyveresek száma 18 és 22 ezer között lehet, ami némi csökkenést jelent a korábbi 19-25 000 létszámukhoz képest. A CIA vezetője arról is említést tett, hogy az IÁ máshol is igyekszik megvetni a lábát, befolyást szerezni, s Líbia után a legaktívabb és legütőképesebb szervezetet Egyiptomban, a Sinai-félszigeten hozta létre, amely nem csak turistákat és külföldieket, hanem az egyiptomi kormányerőket is meg tudja támadni. Jemenben, Afganisztánban és Pakisztánban viszont csak nehézségekkel tud gyökeret verni a terrorszervezet; előbbi esetben belső széthúzás, utóbbiban a tálibokkal való vetélkedés nehezíti a helyzetét.