Külföld
Az Aquarius 629 migránssal a fedélzetén vesztegel nemzetközi vizeken
Spanyolország befogadná a hajót - UNHCR: Veszélyhelyzetben van az Aquarius - Olaszország orvoscsoportot küld - Brüsszel gyors intézkedést vár Máltától és Olaszországtól
Az SOS Mediterranée és az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nevű szervezetek által működtetett Aquarius menekülthajó a nemzetközi vizeken tartózkodott hétfőn, miután az új olasz belügyminiszter megtiltotta, hogy egy olaszországi kikötőben kikössön.
A spanyol kormányfő felajánlotta, hogy befogadják az Aquariust
A múlt héten megválasztott, szocialista spanyol kormányfő felajánlotta, hogy befogadják az Aquariust, közölte a spanyol miniszterelnöki hivatal hétfőn.
"Kötelességünk segíteni egy humanitárius katasztrófa elkerülése érdekében, és biztonságos kikötőt ajánlani ezeknek az embereknek, így teljesítve a nemzetközi jogi kötelezettségeket" - áll a hivatalos közleményben.
A rövid tájékoztatás szerint a hajó a kelet-spanyolországi Valencia kikötőjében érhet partot.
Pedro Sánchez spanyol kormányfő döntését megelőzően Joan Ribó, Valencia polgármestere már közölte, hogy készek lennének fogadni a hajót. Hasonló bejelentést tett Ada Colau barcelonai városvezető is.
Az Aquarius vasárnapra virradóra hat különböző mentőegység által kimentett embereket vett fedélzetére. A megmentettek között 123 kísérő nélküli kiskorú, további 11 gyerek és hét várandós nő is van.
"Az emberek szenvednek, kifogyóban van az élelmük, és gyors segítségre szorulnak. Az olyan átfogóbb kérdéseket, hogy ki a felelős, és hogyan lehet a felelősséget a legoptimálisabban megosztani az érintett államok között, később kell tisztázni" - közölte Vincent Cochetel, az UNCHR-nek a Földközi-tenger középső medencéjében illetékes különmegbízottja Genfben kiadott közleményében.
Marco Bertotto, az MSF egyik illetékese hétfőn az olasz állami televíziónak nyilatkozva azt mondta: várhatóan a nap végéig elfogy az élelmiszer a hajón. A bevándorlók némelyikének víz került a tüdejébe, miután a Földközi-tengerbe estek a csempészek csónakjáról, mások égési sérüléseket szenvedtek, míg vannak, akiknél kihűlés jelei mutatkoznak - tette hozzá.
Az olasz hatóságok vasárnap nem engedték az Aquariust kikötni, és azt követelték, hogy az SOS Mediterranée és az Orvosok Határok Nélkül nevű szervezetek által működtetett hajó a bevándorlókkal a fedélzetén induljon Máltára, a szigetállam azonban közölte, hogy nem illetékes az ügyben.
Matteo Salvini olasz belügyminiszter újfent hangoztatta, hogy az új olasz kormány véget akar vetni annak a gyakorlatnak, hogy a civilszervezetek "tengeri taxikként" megkönnyítsék az illegális bevándorlók Európába jutását. Sajtóértesülések szerint vasárnap azzal a követeléssel fordult a máltai hatóságokhoz, hogy engedjék a hajót befutni Vallettába, amely szerinte a legközelebbi biztonságos kikötő.
Az Európai Bizottság arra szólít fel minden érintett felet, hogy minél gyorsabban hozzanak intézkedéseket
Margarítisz Szkínász, az Európai Bizottság (EB) szóvivője hétfőn, a brüsszeli testület szokásos déli sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre válaszolva elmondta, az uniós bizottság még a hétvégén kapcsolatba lépett az olasz és a máltai hatóságokkal.
Az érintett hatóságok elsődleges feladata a rászorulók szükséges ellátásának biztosítása kell lennie. Ez mindenek előtt álló humanitárius kötelesség - tette hozzá.
Olaszország orvoscsoportot küld az Aquarius nevű hajóra
Olaszország orvoscsoportot küld az Aquariusra - jelentette be Giuseppe Conte olasz miniszterelnök a Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral közösen tartott sajtótájékoztatóján hétfőn Rómában.
Olaszországot magára hagyták a migrációval - sommázta álláspontját az olasz kormányfő. A NATO főtitkárával folytatott megbeszélés után Giuseppe Conte kijelentette, Róma továbbra is a katonai szövetség elkötelezett tagja, de nyitást szorgalmaz Oroszország felé. Conte hangsúlyozta Oroszország "elengedhetetlen szerepét", amely nélkül egyetlen nemzetközi válsághelyzet sem oldható meg. Az olasz miniszterelnök azt a "kettős" módszert nevezte meg példaként, amelyet a NATO az ukrajnai válság esetében követett Moszkvával szemben határozottságot és párbeszédet ötvözve.
Az olasz politikus ezzel egy időben a NATO fokozottabb fellépését sürgette a Földközi-tenger térségében. Conte azt mondta, Olaszország nagyon sokat fektetett be a NATO-ba, és továbbra is ezt fogja tenni. Hangsúlyozta: úgy gondolják, hogy Olaszország egyre inkább kulcsszerepet tölthet be a szövetség déli térségében, abban az instabilitással teli övezetben, amely már megszakítás nélkül a Földközi-tenger nyugati medencéjétől a Közel-Keletig terjed, és ahonnan az olasz állampolgárokat fenyegető veszély érkezik, az illegális kereskedelem minden formájában, beleértve az emberkereskedelmet is.
Jens Stoltenberg, aki Elisabetta Trenta olasz védelmi miniszterrel is találkozott, a nemzetközi missziókban szolgáló olasz kontingensek munkáját méltatta.
Ezzel egy időben Matteo Salvini olasz belügyminiszter közösségi oldalán közölte, hogy a Sea Watch német nem kormányzati szervezet (NGO) egyik hajója líbiai vizeken több száz migránst vett fedélzetére. Salvini hozzátette, hogy Olaszország ezt a hajót sem engedi kikötni.