Külföld

Az Afrikából induló migráció kezeléséről és az Oroszország ellen bevezetett szankciókról tárgyalnak hétfőn az uniós külügyminiszterek

A megbeszélés a 2017 őszén esedékes EU-Afrika csúcs előkészítése

Az Afrikából induló migráció kezelésével összefüggésben az otthonmaradás és a munkahelyteremtés feltételeinek megteremtése, az Európai Unió és Egyiptom megfeneklett kapcsolatainak rendezése, valamint az Oroszország ellen bevezetett szankciók állnak a hétfői uniós külügyminiszteri tanácsülés központjában.

Egy neve elhallgatását kérő magas rangú brüsszeli tisztviselő tájékoztatása szerint a miniszterek tárgyalásain a szíriai helyzettel kapcsolatban az Oroszország ellen bevezetett szankciók kérdése kerül terítékre. Egyes tagállamok a további nyomásgyakorlás mellett érvelnek, különösen az észak-szíriai Aleppó városban kialakult helyzet súlyosságára hivatkozva. Eközben mások az uniós tagországok gazdaságára is negatív hatást gyakorló szankciók enyhítését javasolják, azt hangsúlyozva, hogy más szereplők is gátjai a helyzet javulásának.
Bizonyos országok véleménye szerint a jelenlegi szír kormánnyal számolni kell a konfliktus megoldása és az átmenet ideje alatt. Mások - a migrációval összefüggésben - azzal érvelnek, hogy a szír menekültek addig nem térnek vissza Szíriába, amíg Bassár el-Aszad szíriai elnök hatalmon van.

A migrációt és a biztonsági környezetet illetően a diplomata rámutatott, hogy az Európai Unió és Egyiptom kapcsolatai megfeneklettek egy civil szervezetek működését erősen korlátozó törtvény bevezetése miatt. Az egyiptomi kormány a terrorizmus visszaszorítására hivatkozva hozta az intézkedést a civilek tevékenysége és finanszírozásuk ellenőrizhetősége céljából, ellehetetlenítve ezzel több nagy nemzetközi szervezet munkáját. Az Európai Unió ugyanakkor az emberi jogok érvényesülésének biztosítására hívta fel Kairót.

A forrás hozzátette, az uniónak érdeke a jó viszony visszaállítása és fenntartása Egyiptommal, mert legalább 5 millióan készek útnak indulni a jobb élet reményében Európa felé az észak-afrikai országból.

Az afrikai térséget érintően a miniszterek általános stratégiai vitát folytatnak az intenzívebb kapcsolatépítés jegyében a politikai, gazdasági, valamint biztonsági területekről. A megbeszélés a 2017 őszén esedékes EU-Afrika csúcs előkészítése is egyben, amelyen a helyben maradás, az afrikai fiatalság helyzete, ezzel összefüggésben pedig a munkahelyteremtés témája szerepel.

A tanácsülésen aláírják az EU-Kuba megállapodást, amellyel a képviselők magasabb szintre emelik a két térség kapcsolatait. Az egyezmény új jogi keretet teremt az Európai Unió és Kuba közötti kapcsolatok számára, amelynek értelmében a felek megerősítik a politikai párbeszédet, szorosabbra fűzik együttműködésüket és együttesen lépnek fel multilaterális fórumokon. A megállapodás célja a kubai gazdasági és társadalmi átmenet támogatása és elősegíteni a párbeszédet és az együttműködést a fenntartható fejlődés, a demokrácia és az emberi jogok tiszteletben tartása érdekében.