Külföld
Az Egyesült Államokkal is nyíltan összerúgja a patkót a török vezetés
Önmérsékletet vár Washington, minden segítséget megadnak a nyomozáshoz
Egy olyan állam sem nevezheti magát Törökország barátjának, amely menedéket nyújt Fethullah Gülennek, a július 15-i puccskísérlet legfőbb szervezőjének – mondta még szombaton a török miniszterelnök a Hürriyet török hírportál tudósítása szerint. Binali Yildirim ezzel a kijelentésével burkoltan az Egyesült Államokat bírálta, amiért „saját földjén” ad otthont az önkéntes száműzetésben, Pennsylvaniában élő muszlim hitszónoknak, aki a kurdok mellett állandó bűnbakja a török közéletnek.
Recep Tayyip Erdogan államfő szombaton hívei előtt elmondott beszédében már kendőzetlenül arról beszélt, hogyha az Egyesült Államok és Törökország valóban stratégiai partner, akkor Barack Obama amerikai elnöknek mihamarabb cselekednie kell. A török államfő ezután hivatalosan is azzal a felhívással fordult amerikai kollégájához, hogy adja ki a „párhuzamos török állam vezetőjének” tartott Fethullah Gülent Ankarának.
John Kerry amerikai külügyminiszter ugyanakkor figyelmeztette török kollégáját, Mevlüt Cavusoglut: ártanak a két ország kapcsolatának azok a törökországi megnyilatkozások, amelyek azt sugallják, hogy az Egyesült Államoknak köze lenne a török puccskísérlethez. Mint arról John Kirby amerikai külügyi szóvivő közleményében beszámolt, az amerikai diplomácia Luxemburgban tartózkodó vezetője telefonon beszélt Cavusogluval, és azt szorgalmazta Ankarától, hogy az államcsínykísérlettel kapcsolatos vizsgálatai során tanúsítson önmérsékletet, és tartsa tiszteletben a jogállami normákat. John Kerry – Erdogan vádaskodó beszéde előtt – azt is nyilvánvalóvá tette, hogy az Egyesült Államok segítséget nyújt Ankarának a puccskísérlet nyomozásában, és fontolóra venné, ha a török hatóságok hivatalosan is kérnék a hitszónok kiadatását. Ugyanakkor hozzátette: a hitszónokot ért vádakat „hiteles és szilárd” bizonyítékokkal kell alátámasztaniuk.
Gülen tagadja, hogy köze lenne a puccskísérlethez. „Több puccsot megélt magánemberként azt tanácsolnám a török népnek, hogy egyetlen katonai puccs irányában se érezzen szimpátiát” – mondta a hitszónok, miután megtudta, hogy Ankara őt teszi felelőssé a történtekért.
Fethullah Gülen hitszónok – szövetségesből örökös bűnbak
Recep Tayyip Erdogan és támogatói köre a puccskísérletet egyértelműen igyekszik a török elnök hajdani legnagyobb szövetségesének, ma viszont legfőbb politikai ellenfelének számító Fethullah Gülen hitszónok nyakába varrni. A mérsékelt iszlámot népszerűsítő, hetvennégy éves imám kiterjedt iskolahálózatot tart fenn sajátos filozófiai hálózatának népszerűsítése céljából, amelyben az iszlám egy misztikus formáját a demokrácia, az oktatás, a tudományok és a vallások közötti párbeszéd szilárd támogatásával vegyíti. Emellett komoly befolyással rendelkezik számos civil szervezet és vállalat felett, és saját médiabirodalmat is működtet; Erdogan hasznot húzott Gülen hálózatából, 2002-es választási győzelme után sokáig támaszkodott a hitszónok birodalmára hatalmának megszilárdítása érdekében, egy idő után azonban belső ellentétek miatt külön vált a két vezető útja. A Gülen nevét viselő szerveződést szokás Hizmet (Szolgálat) mozgalomnak is nevezni.