Külföld
Ausztria: az Európai Uniónak oda kell figyelnie a törökökre
Szijjártó Péter: nem állíthatjuk le Törökországgal a tárgyalásokat
Az EU nem nyit újabb csatlakozási fejezeteket Törökországgal
Az Európai Unió a jelenlegi körülmények között nem nyit újabb csatlakozási tárgyalási fejezeteket Törökországgal - áll az uniós szakminiszterek keddi nyilatkozatában, amelyet Ausztria nem volt hajlandó elfogadni, mivel Bécs a folyamat teljes befagyasztását tartotta volna kívánatosnak a Törökországban tapasztalható tömeges jogsértések miatt. "A jelenlegi körülmények között nincsen tervben újabb fezetek megnyitása" - olvasható az EU soros elnöksége által kiadott nyilatkozatban, amelyben megjegyezték, hogy azt nem egyhangúlag, mindössze túlnyomó többséggel fogadták el keddi ülésükön az uniós tagországok európai ügyekkel foglalkozó miniszterei..
Sebastian Kurz hangsúlyozta, hogy „amikor ezreket tartóztatnak le és ellenzéki politikusokat börtönöznek be, az az Európai Unió alapvető értékeivel ellenkezik, és szembemegy a szervezet alapvető szellemiségével”. A külügyminiszter a Politiconak adott interjújában külön kiemelte, hogy kedden ismét az EU külügyminiszterei elé viszi az ügyet, csütörtökön pedig Brüsszelben mindent megtesz azért, hogy megállítsa a csatlakozási tárgyalásokat.
A politikus hangsúlyozta, hogy Európa is megértőbben viszonyulna Törökországhoz, ha legalább néhány ponton közelítene a török álláspont az uniós normákhoz, azonban Erdoganék még csak jelzésértékű gesztusokat sem tesznek az EU irányába.
A török tisztogatások a júliusi puccskísérlet után kezdődtek meg, az Európai Parlament pedig már novemberben is éles kritikákat fogalmaztak meg Erdogannal szemben, amiért az elnök „lábbal tiporja a demokratikus értékeket”. Amikor Európa a csatlakozási tárgyalások felfüggesztését helyezte kilátásba, Törökország a menekültáradat elszabadításával fenyegetőzött.
Nem mindenki ért egyet az osztrák külügyminiszter álláspontjával: a német külügyminiszter, Frank-Walter Steinmeyer szerint például felelőtlenség a csatlakozási tárgyalások befagyasztásával fenyegetőzni, Jean-Claude Juncker szerint pedig Európának közelítenie kell Törökországhoz, nem pedig ellöknie magától. Kurz végső soron szintén a párbeszédet támogatná, de arra figyelmeztet, hogy „a közös érdekek megtárgyalása nem ugyanaz, mint ha úgy tennénk, hogy egy ország valaha is az Európai Unió részévé válhat”.
Szijjártó Péter: Tiszteletet és megbecsülést kell mutatni Törökország iránt
Európa biztonsága ma Törökország stabilitásával kezdődik, ezért kerülni kell minden olyan irracionális lépést, amely ezt megingathatja, vagy a felek kapcsolatainak lazulásához vezetne - hangsúlyozta Szijjártó Péter az uniós tagországok európai ügyekkel foglalkozó minisztereinek keddi brüsszeli tanácskozása után.
A külgazdasági és külügyminiszter a török uniós csatlakozási tárgyalások befagyasztását sürgető osztrák javaslatról szólva kijelentette, miután az EU a migrációs egyezménnyel nagyrészt Ankara kezébe helyezte Európa biztonságát, a kontinensnek minden rossz, ami megingathatja Törökország stabilitását.
Sajtótájékoztatóján a tárcavezető fontosnak nevezte a párbeszéd és a "lehető legszorosabb együttműködés" fenntartását, valamint azt, hogy ne vágják el a szálakat Törökország irányába. Hozzátette, azt is figyelembe kell venni, hogy az ország tagja a NATO-nak és szoros szövetségese Európának a terrorizmus elleni küzdelemben.
Mint mondta, nem szabad "hirtelen kormánymozdulatokat tenni", tiszteletet és megbecsülést kell mutatni Törökország és a török nép iránt, kerülni kell az Európa számára biztonsági kockázatot jelentő érzelmi döntéseket.
Szijjártó elmondta, az osztrák kezdeményezés számos ország részéről elég heves ellenállást váltott ki az általános ügyek tanácsának keddi ülésén.
Vita a csatlakozási tárgyalásokról
Michael Roth német külügyi államminiszter szerint "nem kellene becsapnunk az ajtót ebben a nehéz szakaszban", még akkor sem, ha visszaesés tapasztalható a jogállamiság és a sajtószabadság törökországi helyzetében.
A csatlakozási tárgyalások befagyasztását Harlem Désir francia külügyi államtitkár is elutasította, leszögezve ugyanakkor, hogy a jogsértések miatt nem nyithatók újabb tárgyalási fejezetek Törökországgal.