Külföld

Ausztrália kiterjedtebb információcserét szorgalmaz

Szakértő szerint nem lesz hosszú távú a koalíció Moszkvával

Kiterjedtebb hírszerzési információcserét szorgalmazott Malcolm Turnball ausztrál miniszterelnök a délkelet-ázsiai országok között a párizsi terrorista támadásokhoz hasonló merényletek megelőzésére. Póti László Oroszország-szakértő szerint nem alakul ki hosszú távú koalíció Moszkva és a Nyugat között az Iszlám Állam legyőzésére, sokkal valószínűbb, hogy az a szíriai helyzet megoldása után alapvetően a francia-orosz koordináción alapuló együttműködéssé válik.

Az ausztrál kormányfő utasította a rendvédelmi szervezeteket, hogy mérjék fel felkészültségüket egy nagy áldozatszámmal járó esetleges támadás okozta helyzet kezelésére.

A washingtoni külügyminisztérium a megnövekedett terrorveszély miatt az utazással kapcsolatos kockázatokról szóló globális érvényű figyelmeztetést tett közzé hétfőn az amerikai állampolgárok címére. Eszerint az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet, az al-Kaida terrorhálózat, a Boko Haram afrikai szervezet és több más, hasonló csoport továbbra is tervez támadásokat több térségben.

Ausztrál állampolgárok leginkább Indonéziát, Malajziát és Szingapúrt látogatják Délkelet-Ázsiában.

„Ausztrál szemszögből valódi veszélyét látjuk annak, hogy térségbeli terrorista szervezetek ihletet kapnak azokból a támadásokból, amelyek Ankarában, Bejrútban, Bamakóban, Párizsban történtek, és szem előtt tartjuk, hogy évente több százezer ausztrál utazik Délkelet-Ázsiába” - mondta Turnball a felszólalásban.

Ausztrália is tagja az IÁ elleni nemzetközi hadi koalíciónak, és harci gépei légicsapásokat hajtanak végre Irakban és Szíriában. Az IÁ e hadjárat miatti bosszúból terrorista támadásokkal fenyegetőzött.

Póti László: Nem lessz hosszú távú a kolaíció Moszkvával

A szakértő kedden reggel, a Kossuth rádió 180 perc című műsorában arról beszélt: Oroszország és az Egyesült Államok, valamint az esetleg hadba lépő Nagy-Britannia között „csak egymás zavarásának kizárása lesz a koordináció eleme”.

Mint mondta, 2001 után tág értelemben a terrorizmus elleni küzdelem volt „gyakorlatilag az egyetlen dolog”, amiben Oroszország a Nyugattal együtt tudott működni.