Külföld
Athén félmilliárd eurót kérne a migránsválság kezelésére
Kedden ezer menedékkérőre számítanak Pireuszban
Továbbra is feszül a helyzet a görög-macedón határon
„Az Európai Bizottságot rendkívüli módon aggasztják a képek, amelyeket hétfőn láttunk” - hangsúlyozta sajtótájékoztatóján Margarítisz Szkínász, a brüsszeli testület vezető szóvivője, miután előző nap migránsok kidöntötték a kerítés egy részét, mire a rendőrök könnygázzal próbálták visszaszorítani őket, és legalább harmincan megsérültek. A felvételek ismételten alátámasztották, hogy a helyzetből kivezető egyetlen utat egy közös európai megoldás jelenti - mondta a tisztségviselő, miközben a nyugat-balkáni migrációs útvonalon fekvő országok gyakran a válságot tovább súlyosbító egyoldalú lépések elfogadásával vádolják egymást.
A görög bevándorlásügyi miniszter (Jannisz Muzalasz) szerint már harmincezernél is több migráns torlódott fel Görögország teljes területén, és ha továbbra is ennyire akadozik a haladásuk a Balkánon, ez a szám márciusban akár a hetvenezret is elérheti - mondta a tudósító.A közmédia helyszínen tartózkodó tudósítója elmondta, hogy a görög-macedón határ melletti Idomeninél több mint tízezer migráns várakozik a táborban, ez a szám azonban folyamatosan nő, és vele együtt a feszültség is. Csak kedd reggel több száz újabb migráns érkezett Idomenibe - tette hozzá.
Az ENSZ is aggódik
A közelmúltban huszonnégyezer migráns rekedt Görögországban, köztük nyolcezer-ötszázan az idomeni átkelőnél a macedón határon, ami humanitárius katasztrófához vezethet - véli az UNHCR közleményében, figyelmeztetve, hogy hatékonyabb előkészületeket és jobb szálláslehetőségeket kell biztosítani számukra. „A zsúfoltság élelmiszer-, szállás- és vízhiányhoz vezet. … a feszültség folyvást nő, tovább tüzelve az erőszakot, és ez a helyzet az embercsempészek kezére játszik” - mondta Edwards.
Athén félmilliárd eurót kér
Az elmúlt két napban 1272 menekültet mentett ki az Égei-tengeren. Az összes bevándorló Törökországból indult útnak a görög szigetek felé - közölték a görög hatóságok kedden.
Athén azzal számol, hogy a macedón határ lezárása miatt több mint százezer menekült torlódhat fel Görögországban a következő napokban. A görög kormány az uniós segélycsomagból fedezné elszállásolásuk költségeit: a tervek szerint ötvenezer embert fogadótáborokban, további ötvenezret pedig olcsóbb szállókon helyeznének el. Emellett összesen nyolcezer-kétszáz rendőrre és civil segítőre lenne szükség a bevándorlók regisztrálásához, biztonságuk szavatolásához, élelmezésükhöz és egészségügyi szükségleteik kielégítéséhez.
Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök a Star tévécsatornának adott kedd reggeli interjújában megerősítette: csak olyan európai uniós határozatot fogad el, amely egyenletesen osztja el a menekülteket a tagállamok között. Ciprasz hangsúlyozta, hogy ezt az álláspontot fogja képviselni a március 7-én tartandó brüsszeli EU-Törökország csúcstalálkozón is. Ciprasz Ausztriát is bírálta, és a naponta beengedett menekültek számára vonatkozó felső korlát bevezetése miatt az osztrák kormányt tette felelőssé a balkáni útvonal lezárásáért. A görög kormányfő szerint Werner Faymann kancelláron "politikai pánik lett úrrá, és olyan lépéseket tesz zaklatottságában, amely a szélsőjobboldalt fogja erősíteni".
Ciprasz a ZDF német közszolgálati televízió Frontal 21 című kedd esti műsorában megjelenő interjúban élesen bírálta Macedóniát, amiért lezárta határait a menekültek előtt. "Ezek az egyéni intézkedések elfogadhatatlanok. A menekültválságot nem tudja egy ország egyedül megoldani" - hangsúlyozta a görög miniszterelnök.
A kormányfő és a legnagyobb parlamenti pártok képviselői pénteken találkoznak Athénban, hogy Prokopisz Pavlopulosz államfő elnöklete alatt döntsenek a menekültválsággal kapcsolatos legégetőbb kérdésekről, valamint kialakítsanak egy egységes álláspontot a jövő hétfői csúcstalálkozóra.
Kedden több mint ezer, a görög szigetekről érkező migránst várnak a pireuszi kikötőbe. A parti őrség egyik tisztje elmondta, hogy a szeles idő miatt kevesebben merészkednek ki a tengerre, így valamelyest csökkent a beérkező menekültek száma.
A görög hadsereg továbbra is teljes erőbedobással építi az újabb menekülttáborokat. Az idomeni határátkelőnél uralkodó zűrzavar enyhítésére összesen több mint húszezer ember elszállásolására alkalmas hét új tábort hoznak létre a macedón határ közelében.
Még komolyabb ellenőrzésekre lehet számítani a balkáni útvonalon
Még összehangoltabban és hatékonyabban ellenőrzik a balkáni migránsútvonalon fekvő országok a Közel-Keletről érkező migránsokat, valamint az egymás közötti kommunikációt is fokozzák - erről állapodtak meg kedden Belgrádban Ausztria, Szlovénia, Horvátország, Szerbia, Macedónia, Hollandia, Magyarország, valamint az Európai Bizottság rendőrségi szerveinek képviselői. A találkozón a február 18-án Zágrábban aláírt rendőri megállapodás részleteiről és pontosításairól volt szó, az egyeztetésen azonban Görögország rendőrségi vezetői a meghívás ellenére nem jelentek meg. Papp Károly országos rendőrfőkapitány a sajtótájékoztatót követően az MTI-nek azt mondta: március második felében újabb magyar rendőrkontingest küldenek Macedóniába, várhatóan húsz rendőr teljesít majd ott szolgálatot, emellett Szlovéniát továbbra is segítik.
Horvát miniszterelnök: Horvátország akár a hadsereget is bevetheti
Horvátország akár a hadseregét is bevetheti külső határának védelmében - mondta a horvát miniszterelnök kedden Berlinben a német kancellárral folytatott megbeszélése után. Tihomir Oreskovic a német fővárosban tett bemutatkozó látogatásán a vendéglátójával, Angela Merkel kancellárral közösen tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy kormánya szorosan egyeztet a szomszédos országokkal, hogy időben reagálhassanak a balkáni migrációs útvonalon történő fejleményekre. Hozzátette, hogy Horvátország továbbra is a menekültválság közös európai megoldását szorgalmazza és "emberségesen lép fel a menekültekkel szemben", de szükség esetén bevetik a határon a rendőrséget, és "talán" a katonaságot is - mondta a politikus.
Horvát sajtó: A szlovén hatóságok elveszik a bevándolrók pénzét
A szlovén hatóságok minden pénzüket elveszik azoknak a migránsoknak, akik nem háború sújtotta területről érkeznek, és egy fillér nélkül toloncolják őket vissza Horvátországba - jelentette az N1 horvát kereskedelmi televízió. A „büntetés” minden esetben attól függ, hogy mennyi pénze van az illegális határsértőnek: amennyiben százhúsz eurót találnak nála, akkor a büntetés százhúsz euró - írta az N1 honlapján.
A hírcsatorna a Novi List című isztriai napilapra hivatkozik, amely azt állítja: birtokában van több olyan szelvény másolatának is, amelyet a szlovén hatóságok állítottak ki többségében algériai és marokkói bevándorlóknak.
Több száz rendőrt és katonát telepítettek a macedón-görög határra
Mintegy 700 macedón rendőrt és katonát telepítettek a Görögországgal közös határra kedden - számolt be róla honlapján a szkopjei Telma Televízió, a magyar közmédia helyszíni tudósítója szerint azonban ennél valamivel kevesebbre, legfeljebb hatszázra tehető a macedón biztonsági erők létszáma Idomeninél, ugyanakkor a görög fél is kirendelte egy különleges egység 15-20 tagját.
A görög oldalon már majdnem 10 ezren vannak, főleg szíriaiak és irakiak. Napközben is több százan érkeztek, a legtöbben taxival és gyalog. A határ mentén hatalmas sátortábor alakult ki, az éjszakai esőzések sok embert eláztattak, napközben azonban - miután nagyjából felszáradt a talaj -, újabb sátrak jelentek meg. Az idomeni befogadótáborban 1500 ember számára van hely. Van olyan bevándorló, aki több mint egy hete vár arra, hogy beléphessen Macedóniába.
Macedónia állítólag azért nem enged tovább egyetlen embert sem, mert Szerbia is korlátozta a migránsok belépését. A nyugat-balkáni országok a múlt héten 580-ra korlátozták a területükön naponta átengedett migránsok számát, ennél azonban a gyakorlatban jóval kevesebbet engednek be. A hivatalos adatok szerint Macedóniában ezren várnak arra, hogy beléphessenek Szerbiába, és Szerbiában is ezer migráns tartózkodik, aki egyelőre nem folytathatta útját Horvátország felé. A helyszíni tudósító szerint a görög-macedón határ macedón oldalán is vannak olyanok, akik annak ellenére, hogy a kerítésen átjutottak, nem mehettek tovább.
Macedón külügyminiszter: jogos volt a könnygáz bevetése a menekültekkel szemben
Nikola Poposzki macedón külügyminiszter kedden azt nyilatkozta: jogosnak tartja, hogy az előző nap a skopjei kormány könnygázt vetett be a menekültek megfékezése érdekében. Felhívta a figyelmet a növekvő feszültségekre a Balkánon, amelyek szerinte akár konfliktusok kirobbanásához is vezethetnek. A macedón rendőrség hétfőn könnygázgránáttal oszlatott fel egy több száz szíriai és iraki bevándorlóból álló csoportot, amely erőszakkal próbált meg átjutni a macedón-görög határon Idomeninél.
"Nem hiszem, hogy az európai értékeknek megfelelő viselkedés lenne, hogy mintegy 400 fiatal férfi erőszakkal akar behatolni országunk területére a regisztrációra való legkisebb hajlandóság nélkül" - magyarázta a külügyi tárca vezetője a BBC brit műsorszolgáltatónak. Macedónia számára az lenne a legegyszerűbb, hogy visszavonul a határról, és hagyja átzúdulni területén a bevándorlókat, ugyanakkor az EU ellenezné ezt a megoldást - jelezte a miniszter. "Azt mondták nekünk, hogy olyan fenntartható rendszerre van szükség", amely egyben biztosítja a menekültek regisztrálását - mondta a politikus, aki szerint a legnagyobb gond az, hogy ez a rendszer nem működik.