Külföld
Átfogó fejlesztési programot fogadtak el az ENSZ-csúcson
Az egyik legsürgetőbb feladat az éhínség felszámolása
Az ENSZ fenntartható fejlődési csúcstalálkozója rekordszámú résztvevővel vette kezdetét ezen a napon, és a mintegy százhatvan állam- és kormányfő elfogadott egy rendkívül ambiciózus fejlesztési tervet, az Agenda 2030-at. Mindezt nem sokkal azután tették, hogy Ferenc pápa felszólította a vezetőket: sürgősen lépjenek fel a világ olyan égető problémáinak a megoldásáért, mint amilyen a klímaváltozásból fakadó veszélyek elhárítása vagy a világ atomfegyverektől való megszabadítása.
Az úgynevezett fenntartható fejlesztési célok (Sustainable Development Goals, SDG) közül a legfontosabb és legambiciózusabb vállalás arra irányul, hogy tizenöt éven belül szűnjön meg mindenütt a világon a mélyszegénység (mélyszegények a napi 1,5 dollárnál, azaz négyszézhúsz forintnál kevesebb pénzből élők) és az éhség.
A következő másfél évtizedben gátat akarnak vetni az egészségre leselkedő veszélyeknek, köztük a járványoknak, valamint hatékonyabban kívánják védeni a környezetet és annak fenntarthatóságát. A célok között szerepel, hogy minden ember hozzájuthasson tiszta vízhez, lehetősége legyen megbízható, környezetkímélő energiát használni, valamint szűnjön meg a nők és lányok hátrányos megkülönböztetése. A tervek szerint le kell építeni az államok közötti "egyenlőtlenségeket" és a világ egészének fejlődnie kell, viszont az iparosításnak "fenntartható módon" kell zajlania.
Ez az akcióterv az első olyan, amely nemcsak a gazdaságilag elmaradott és fejlődő, hanem az iparilag fejlett országokra is érvényes lesz.
A nem kötelező érvényű feladatok teljesítésének költségei 3500-5000 milliárd dollárra tehetők évente 2030-ig.