Külföld
Átadták az EBESZ-megfigyelő holttestét a missziónak
Kijev terrorcselekménynek minősítette az EBESZ-küldöttséget ért tragédiát, amiért Moszkvát teszi felelőssé
Vladiszlav Dejneho, aki a szakadárokat képviseli a minszki béketárgyalásokon, valamint Dmitro Sztrutinszkij, a tűzszünetet felügyelő központ ukrán szóvivője is megerősítette hétfőn, hogy az EBESZ-megfigyelő holttestét átszállították a Kijev ellenőrzése alatt álló Donyec-medencei területre, és ott átadták az EBESZ illetékeseinek.
Kijev terrorcselekménynek minősítette a tragédiát
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) terrorcselekménynek minősítette hétfőn az EBESZ megfigyelői küldöttség autójának felrobbantását, és ez ügyben megindította az eljárást - közölte a kelet-ukrajnai Luhanszk megye kijevi ellenőrzésű részének ügyészsége.
Olekszandr Turcsinov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) vezetője az incidenssel kapcsolatosan kijelentette, hogy a terrorcselekményért Oroszország politikai és katonai vezetését terheli a felelősség.
A befolyásos testületet vezető politikus szerint előre kitervelt támadás történt, amelynek az volt a célja, hogy elriasszák az EBESZ megfigyelőit a járőrözéstől a szakadár megszállás alatti területeken. Kifejtette, azt akarják a szakadárok megakadályozni, hogy az EBESZ ne szerezzen tudomást az Oroszországból a Donyec-medencei szakadár területekre beáramló nagy mennyiségű fegyverzetről és haditechnikai eszközökről, amelyekkel szavai szerint Oroszország nagyszabású "katonai provokációkat" készül végrehajtani Ukrajnában.
"A hibrid (szakadár-orosz) csapatok egyetlen cselekményüket sem hajtják végre anélkül, hogy előtte ne egyeztetnének az orosz vezérkarral" - jelentette ki Turcsinov.
Álláspontját azzal indokolta, hogy az EBESZ-küldöttség útvonaláról tudomása volt az ukrán, orosz és szakadár képviselőkből álló, a tűzszünet betartásának ellenőrzésére létrehozott katonai koordinációs központ orosz képviselőinek, valamint a Moszkva által irányított szakadárok szavatolták a misszió biztonságát. Ezek fényében az ukrán tisztségviselő cinikusnak nevezte Szergej Lavrov orosz külügyminiszter felhívását, amelyben a moszkvai diplomácia vezetője "az elkövetők felkutatását sürgette", hiszen - mint Turcsinov fogalmazott - a bűnösök a Kremlben vannak, és teljes felelősséggel tartoznak a történtekért.
Az ukrán külügyminisztérium közleményében úgyszintén arra az álláspontra helyezkedett, hogy az EBESZ-küldöttek autójának felrobbanásának a célja a nemzetközi megfigyelők elriasztása, valamint Kijevnek és az EBESZ-missziónak a válságövezetbeli helyzet stabilizálására irányuló erőfeszítéseinek aláásása volt.
Sztrutinszkij szerint ehhez tűzszünetet léptettek életbe a Pervomajszk-Malogyizsne-Popaszne útvonal mentén, biztonsági folyosót hozva létre. Hozzátette, hogy az incidenst az EBESZ vizsgálja ki.
Vasárnap az EBESZ ukrajnai különleges megfigyelő missziójának egyik amerikai tagja meghalt, két megfigyelő pedig megsebesült, amikor gépkocsijuk járőrözés közben aknára hajtott Prisib település mellett. A szakadárok azt állítják, hogy a térségben ukrán diverzáns csoport tevékenykedett.
Az egyik sebesült német, a másik cseh állampolgár. Őket megfigyelésre kórházba vitték, nincs veszélyben az életük.
Az ukrajnai konfliktusban 2014 áprilisa óta több mint tízezren haltak meg. Az Európai Unió átfogó szankciókat léptetett életbe Oroszországgal szemben a szakadárok támogatása miatt.
Szijjártó Péter: Garantálni kell a megfigyelők biztonságát
Magyarország elvárja az ukrajnai konfliktusban érintett minden féltől, hogy garantálja az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelőinek biztonságát - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn az MTI-nek. A tunéziai látogatáson tartózkodó tárcavezető elmondta: Magyarország szeretné a részvétét kifejezni az elhunyt EBESZ-megfigyelő családjának, szolidaritását pedig a nemzetközi szervezet megfigyelőivel, továbbá mielőbbi felépülést kíván a megsérült megfigyelőknek. Szijjártó Péter kifejtette: a feleknek garantálniuk kell az EBESZ-megfigyelők biztonságát, mert az ukrajnai konfliktus politikai megoldásának talán legfontosabb eszköze a nemzetközi szervezet delegációjának jelenléte, munkájának sikere. Egész Európának az lenne az érdeke, hogy "ha a tűzszüneti megállapodást végre minden fél betartaná", ez vezet el mielőbb a konfliktus lezárásához - vélekedett. A külügyminiszter kitért rá: Magyarországnak különleges szempont, hogy 150 ezer magyar él Ukrajnában, Kárpátalján, és "az ő biztonságuk számunkra rendkívül fontos". Az ottani magyarságnak és Magyarországnak is az az érdeke, hogy a kelet-ukrajnai fegyveres konfliktus mielőbb véget érjen, és ebben az EBESZ-megfigyelőknek fontos szerepük van, így az ő biztonságukat minden félnek garantálnia kell - hangsúlyozta.
A szakadárok szerint ukrán diverzánsok a felelősek
A szakadárok vasárnap azt állították, hogy a térségben ukrán diverzáns csoport tevékenykedett. Ezzel szemben a kijevi hadműveleti parancsnokság határozottan cáfolta, hogy az ukrán fegyveres erőknek bármi köze lenne a tragédiához.
A konfliktus övezetében adatokat gyűjtő Információs Ellenállás nevű ukrán civil szervezet vezetője, Dmitro Timcsuk hétfőn a Facebookon arra hívta fel a figyelmet, hogy értesülései szerint a Kijev által a Kreml propagandaeszközének tartott orosz Russia Today televízió stábja mindössze három perccel a tragédia bekövetkezte után már a helyszínen volt, miközben a luhanszki szakadárok úgynevezett "rendőrsége" csak négy és fél órával később érkezett ki. A megfigyelők autójának felrobbanásáról elsőként orosz hírforrások számoltak be, azt követően erősítette meg a hírt Bécsben Sebastian Kurz, az EBESZ soros elnökségét betöltő Ausztria külügyminisztere. Az ukrán hírekben előbb az orosz Interfax hírügynökség közlésére alapozva számoltak be az incidensről.