Külföld
Aszad nem tervez távozni a hatalomból
Szíria csak az oroszoknak engedi meg, hogy támaszpontokat tartsanak fenn

Palmüra városának orosz támogatással történt felszabadítása az Iszlám Állam uralma alól megkérdőjelezi az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció támadásainak komolyságát – jelentette ki tegnap Bassár el-Aszad a Sputniknews hírportálnak. Szíria elnöke ugyanakkor a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökségnek adott interjúban azt is kifejtette, az orosz katonai bázisokra országában nemcsak a terrorizmus elleni harc, hanem a globális erőegyensúly fenntartása miatt is szükség van.
Aszad szerint a Nyugat – ugyanúgy, mint a hidegháború idején – hegemóniára törekszik a nemzetközi döntések meghozatalában. Kijelentette: Damaszkusz kizárólag Moszkvának engedi meg, hogy támaszpontokat tartson fenn Szíria területén.
A szíriai vezető szerint hazájának nemzeti egységkormányra van szükségre, amely szavatolni fogja az új alkotmányra való áttérést, nem pedig egy átmeneti testületre, amelynek felállítását az ellenzék követeli. Kifejtette, hogy a politikai átmenet meghatározás – álláspontja szerint – az egyik alaptörvénytől a másikig való átmenetet jelenti, a jelenlegi alkotmány hatályossága mellett, olyan fogalom pedig, hogy „átmeneti időszak”, nem létezik. Aszad szerint a nemzeti egységkormányban helyet kell kapnia ellenzéki, független, a jelenlegi kormányt képviselő és más politikai erőknek is. Mint mondta, a kormány összetételéről a genfi tárgyalásokon kell megállapodni, amelyeknek következő fordulója április 11-én kezdődik.
Aszad szerint az április 13-ra kiírt parlamenti választások nem hoznak majd gyökeres változást a szíriai parlament összetételében. Úgy vélekedett, hogy az új pártok iráni érdeklődés csak a helyzet javulását követően erősödhet fel az emberekben, akik a biztonságuk miatt aggódnak, és nem kívánnak újdonságokat megtapasztalni.
Kijelentette, hogy országának több mint 200 milliárd dolláros kárt okozott a 2011 óta tartó polgárháború. A helyreállításban Damaszkusz elsősorban az olyan baráti országokra kíván támaszkodni, mint Oroszország, valamint Kína és Irán.
Hangsúlyozta, hogy a szíriaiak nemcsak biztonsági megfontolásból, hanem a Szíria elleni nyugati szankciók okozta meredek életszínvonal-esés miatt is távoznak hazájukból, és hogy a helyzet javulásába vetett bizalom sokakat visszatérésre ösztönözhet.
Úgy vélekedett, hogy Szíriában még hosszú ideig eltarthat a terrorizmus elleni harc. Szerinte a terrorizmust Szíriában és Irakban Törökország, Szaúd-Arábia és a nyugati országok egy része, köztük Franciaország és Nagy-Britannia támogatja.
Időközben Aszad segítséget kért az ENSZ-től az UNESCO világörökségi listáján szereplő ókori romváros helyreállításához. A Damaszkusztól kétszáz kilométerre keletre fekvő Palmürát az Iszlám Állam harcosai 2015 májusában foglalták el, és csak a napokban sikerült visszafoglalni. A terrorszervezet az elmúlt tíz hónapban két kétezer éves templomot, egy diadalívet és több toronysírt is megsemmisített a városban.
Ban Ki Munnak küldött üzenetében Aszad megköszönte, hogy az ENSZ főtitkára üdvözölte az Iszlám Állam kiszorítását a világörökségi helyszínről. Oroszország bejelentette, hogy vezető szerepet vállalna a régészeti helyszínben esett károk helyreállításában. Szerdán berlini szakértők is felajánlották segítségüket Palmüra lerombolt műkincseinek helyreállításához.