Külföld
Aszad: a nyugati kormányok titokban tárgyalnak Szíriával
Százmilliárdokba kerül Szíria újjáépítése
"Ilyen a Nyugat által alkalmazott kettős mérce" - mondta a szíriai elnök, aki szerint vannak közvetett kommunikációs csatornák országa és a nyugati országok között. "Ha megkérdezik őket le fogják tagadni ezek létét, ahogy mi is" - tette hozzá. Aszad továbbá elmondta: nem hisz abban, hogy az amerikai kormány komolyan érdekelt lenne a szíriai konfliktus megoldásában.
A szíriai elnök szerint ugyanis a több mint öt éve zajló konfliktus megoldása egyszerű: a politikai párbeszéddel párhuzamosan folytatott terrorellenes harc. Ezt azonban lehetetlenné teszi a külföldről történő beavatkozás. Hangsúlyozta: a terroristákat támogató országok nem fogják feladni az ilyen irányú tevékenységüket. Példaként erre a szíriai államfő Törökországot, Szaúd-Arábiát, Katart és a nyugati államokat nevezte meg. Aszad ismételten terroristáknak nevezte a damaszkuszi rezsim ellenfeleit. Az államfő emellett visszautasította a rezsimje brutális emberi jogsértéseiről szóló jelentéseket.
Recep Tayyip Erdogan török elnököt pedig ismételten azzal vádolta Aszad, hogy támogatja az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezetet. A már öt éve zajló polgárháború több mint 250 ezer ember életét követelte és meghaladja a 4,5 milliót a külföldre menekült szíriaiak száma.
Irán és Oroszország támogatja Damaszkuszt és közvetlenül is részt vesznek az IÁ és más iszlamista csoportok elleni harcokban.
Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok pedig katonai támogatást nyújt olyan Szíriában harcoló milíciáknak, amelyek Aszad bukását akarják elérni. A szíriai ellenzéki erők és a Nyugat is Szíria jövőjét Aszad uralma nélkül képzelik el.
Százmilliárdokba kerül Szíria újjáépítése
Az öt éve polgárháború sújtotta Szíria újjáépítésének költsége jelenleg 100 és 200 milliárd dollár (28-56 ezer milliárd forint) között mozog, és a munka akár két évtizedig is eltarthat - tájékoztatott a témáról frissen kiadott jelentésében a Nemzetközi Valutaalap (IMF).
A szíriai háború gazdasági hatásairól készített felmérésében az IMF felhívta a figyelmet arra, hogy a konfliktus évtizedekkel vetette vissza a fejlődésben a közel-keleti országot, amelynek bruttó hazai terméke (GDP) ma kevesebb mint fele a háború előtti, 2011-es szintnek.
"A tönkretett fizikai infrastruktúra újjáépítése monumentális feladat lesz, és költsége 100-200 milliárd dollár közé tehető. A GDP korábbi szintjének eléréséhez pedig két évtizedre is szükség lehet" abban az esetben, ha 2018-ban megkezdődik az újjáépítés - olvasható a jelentésben.
Az IMF megjegyezte, hogy az információkhoz való hozzáférés korlátozottsága miatt ez csak egy "hozzávetőleges és előzetes" számítás, és a konfliktus tavaly és ez év elején tapasztalt mértéke alapján "még ennél is nagyobb" lehet a számla.
A jelentés készítői kiemelték, hogy társadalmi szempontból is rettenetesek a polgárháború következményei. A konfliktus kezdetekor 22 millió lakosú Szíriában 250 ezren haltak meg, 10 millióan váltak belső menekültté, további 5 millióan pedig elhagyták hazájukat az erőszak miatt.
Az IMF szerint 2011 óta 3,7 millió szíriai gyerek született menekültcsaládba. A Nemzetközi Valutaalap rámutatott arra is, hogy a szíriai lakosság több mint kétharmada jelenleg a szegénységi küszöb alatt él, és a háború során 2,1 millió lakóház teljesen megsemmisült.
A nemzetközi pénzintézmény felhívta a figyelmet arra is, hogy Szíriában az infláció jelenleg 300 százalékos, és a szíriai font 2011 eleje óta 85 százalékot veszített értékéből a dollárhoz képest.