Külföld
Ankara uniós tagsága „diplomáciai fikció”
Juncker: Hiba lenne megszakítani a csatlakozási tárgyalásokat +VIDEÓ
Törökország jelenleg nem érett az EU-tagságra, de súlyos hiba lenne a csatlakozási tárgyalásokat megszakítani - mondta Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az ARD német közszolgálati televíziónak egy interjúban, amelyből csütörtökön közöltek részleteket. "Nem gondolom, hogy segítene, ha egyoldalúan azt sugalmaznánk Törökországnak, hogy vége van a tárgyalásoknak" - mondta Juncker az ARD-nek adott interjúban. Egy ilyen lépés "súlyos külpolitikai hiba lenne" - tette hozzá. "Törökország a mostani állapotában nem lehet az EU tagja" - mondta, hozzátéve: különösen igaz lenne ez akkor, ha újra bevezetnék a halálbüntetést, amit török vezetők korábban kilátásba helyeztek. Ez a csatlakozási tárgyalások azonnali megszakítását jelentené - tette hozzá.
Cseh politikusok az EU-török megállapodás visszavonásáról egyeztetnének
Török letartóztatási parancs Gülen ellen
Letartóztatási parancsot adott ki egy isztambuli bíróság csütörtökön az amerikai emigrációban élő Fethullah Gülen hitszónok ellen, akit a kormány azzal vádol, hogy utasítást adott a múlt hónapban megkísérelt puccs végrehajtására. A török kormány még nem fordult hivatalos kiadatási kérelemmel az Egyesült Államokhoz, de a letartóztatási parancs ennek előjele lehet. Ankara az 1999 óta az Egyesült Államokban élő Fethullah Gülen hitszónokot és híveit vádolja a július 15-i hatalomátvételi kísérlet kitervelésével.
A cseh szenátus és képviselőház több képviselőjét egyesítő Európai Kultúra Védelmének Platformja mielőbb párbeszédet kezdeményezne az ország törvényhozásának alsóházában az idén március 18-án kötött EU-török menekültügyi megállapodás visszavonásáról - közölte csütörtökön Zdenek Soukup a platform alapítója, a kormányzó ANO (Igen) mozgalom képviselője. A platformhoz tartozó képviselők egyebek mellett elutasítják a megállapodás részét képező, a török állampolgároknak nyújtandó uniós vízummentességet, valamint a Törökországban tartózkodó szíriai menekültek befogadását Európába.
„Elutasítjuk a menekültügyi kvótákat, a Törökországgal fennálló vízumkötelezettség eltörlését és az EU által ránk kényszerített további megállapodásokat is. Azt akarjuk, hogy Bohuslav Sobotka miniszterelnök kövesse a képviselőház akaratát” - mondta Soukup. Közlése szerint a platformnak 35 tagja van, akik több párthoz tartoznak. A cseh képviselőház 200, a szenátus 81 fős.
Erdogan elvágná bevételeitől a Gülen-szimpatizánsok vállalkozásait
Erdogan csütörtökön ígéretet tett arra, hogy elvágják bevételeiktől a Gülen-mozgalomhoz köthető vállalkozásokat. Az üzleti szféra továbbra is az a terület, ahol Gülen hálózata még mindig a legerősebb - mondta Erdogan az elnöki palotában tartott beszédében, amelyet a televízió élőben közvetített. Az elnök fogadkozott, hogy nem fog könyörületet tanúsítani a hitszónok érdekeltségébe tartozó szervezetekkel szemben. A török hatóságok eddig már átvettek egy bankot, több médiavállalkozást vettek állami kézbe vagy zárattak be, emellett számos üzletembert tartóztattak le azzal a gyanúval, hogy pénzzel támogatták a mozgalmat a puccskísérlet előtt. Erdogan úgy fogalmazott: "Eltökéltek vagyunk abban, hogy teljesen elvágjuk az üzleti kapcsolatait annak a mozgalomnak, amelynek kezéhez vér tapad." Minden egyes cent, ami a Gülenhez köthető szerveződéshez kerül, "lövedék lesz egy puskacsőben, ami a nemzetre lő vissza" - hangoztatta az elnök. A Gülen által terjesztett "vírus" elterjedt egész Törökországban, ezért szükség van annak "megtisztítására" - fogalmazott.
Bécs fokozottan figyeli a török csoportok tevékenységét
Az ausztriai török tüntetések miatt az osztrák rendőrség fokozott figyelemmel kíséri a török csoportok tevékenységét - közölte Konrad Kogler belbiztonsági főigazgató. Tájékoztatása szerint egymás között rivalizáló csoportosulásokról van szó, az ő működésüket figyelik, és próbálják megakadályozni összetűzésüket. „Nagyon sokszínű szervezetek ezek, már egy ideje mindegyikükkel tartjuk a kapcsolatot. A bűncselekmények megelőzésére megerősítettük a rendőrség utcai jelenlétét. Amennyiben valamilyen fejlemény történik, rögtön reagálunk rá” - mondta a főigazgató.
Kogler kitért arra, hogy Ausztriában csökkent az elfogott szélsőségesek száma, hiszen míg 2014-ben 139, addig 2015-ben már csak 49, idén pedig összesen tíz embert tartóztattak le. Ők vagy külföldre akartak menni harcolni, vagy már visszatértek a háborúból - világított rá Kogler.
Ausztriában véleményszabadság van, de nincs tolerancia azzal szemben, aki ezzel visszaél és bűncselekményt követ el - jelentette ki a főigazgató az Ausztriában történt török tüntetésekre reagálva.
A július 15-i török katonai puccskísérletet követően sokan utcára vonultak Ausztria több tartományában Recep Tayyip Erdogan török elnök támogatására.