Külföld

Ankara lobbistája volt Trump lemondatott főtanácsadója

Több állam megtámadta az újabb beutazási rendeletet

Donald Trump amerikai elnök első - később lemondatott - nemzetbiztonsági főtanácsadója, Michael Flynn a török kormány lobbistája volt - ezt az információt közölték csütörtökön az amerikai médiumok.  

Az ABC televízió csütörtök esti híradója szerint Michael Flynn cége nyomást gyakorolt kongresszusi politikusokra és munkatársaikra annak érdekében, hogy indíttassanak nyomozást Fethullah Gülen ellen.

További szövetségi államok támadják meg Trump elnök új rendeletét a beutazások átmeneti korlátozásáról.
Hawaii után az északnyugati Washington és New York, majd Massachussetts állam is jelezte, hogy megtámadja az új elnöki rendeletet is.         
Washington állam igazságügyi minisztere, Bob Ferguson - aki az első elnöki rendeletet elsőként támadta meg és érte el a felfüggesztését - újságírókkal közölte: ezúttal is szövetségi bírósághoz fordul, mert megítélése szerint a jelentősen megváltoztatott rendeletnek ugyancsak vannak jogi hibái. Ezért - mondta az újságíróknak - Washington állam az új rendeletre változatlanul érvényben tartja az első elnöki rendeletre kimondott felfüggesztést. Ferguson úgy vélte, hogy Trump elnök változtatásai "nem orvosolták az alkotmányossági problémákat".       
Ferguson sajtótájékoztatója után nem sokkal New York állam igazságügyi tárcájának vezetője, Eric Schneiderman is bejelentette: állama szintén megtámadja az új rendeletet. Schneiderman szerint ugyanis ez "ugyanolyan törvénytelen és alkotmányellenes, mint az eredeti rendelet volt".       
Donald Trump hétfőn aláírt és március 16-án életbe lépő új rendelete jelentős változtatásokat tartalmaz az első ilyen dokumentumhoz viszonyítva: hét helyett hat országra vonatkozik az átmeneti beutazási tilalom, már nem élveznek pozitív elbírálást a muszlim országokból menekülni kényszerülő keresztények stb. De a rendelet még így is vitákat kavar, elsősorban a demokrata kormányzók irányította szövetségi államokban. Csütörtökön, helyi idő szerint a kora esti órákban, az északkeleti Massachusetts állam igazságügyi tárcájának vezetője is közölte, hogy az állam megtámadja Trump elnök beutazási rendeletét.

A Pennsylvaniában élő török hitszónokot Recep Tayyip Erdogan török államfő a tavaly nyári puccskísérlet szervezésével vádolta meg. Maga Flynn személyesen szervezett ez ügyben találkozókat, a többi között Arkansas állam kormányzó-helyettesével és újságírókkal. Szeptemberben pedig New Yorkban egyeztetett török kormányzati tisztségviselőkkel és két miniszterrel, akiknek egyike Berat Albayrak energiaügyi miniszter, Erdogan elnök veje volt.     

A volt nemzetbiztonsági főtanácsadó Törökországot segítő lobbizására lényegében akkor derült fény, amikor a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) vizsgálódni kezdett a Washingtonban akkreditált orosz nagykövettel folytatott megbeszélései ügyében. Trump elnök februárban éppen azért menesztette őt, mert félrevezette Mike Pence alelnököt és más kormányzati tisztségviselőket a nagykövethez fűződő kapcsolatait illetően.     

Az amerikai médiumok csütörtökön este részletesen beszámoltak arról, hogy Flynn tanácsadó cége tavaly augusztustól novemberig egy török üzletemberrel, Ekim Alptekinnel  és annak Hollandiában bejegyzett vállalatával dolgozott együtt. Az AP hírügynökség megkereste az Isztambulban élő Alptekint, aki elmondta: már jelezte a volt nemzetbiztonsági tanácsadónak, hogy a 350 ezer dolláros sikerdíj egy részét visszakéri, mert nem elégedett a munkával. 

Valamennyi nagy amerikai tévétársaság híradója vezető hírként közölte csütörtökön este a Fehér Ház szóvivőjének, Sean Spicernek a nyilatkozatát, miszerint Donald Trump nem tudott arról, hogy a lemondásra kényszerült első nemzetbiztonsági főtanácsadója, Michael Flynn a kinevezése előtt a török kormány lobbistájaként tevékenyedett. 

A Fehér Ház állásfoglalása azt követően hangzott el, hogy Flynn és cége benyújtotta a hivatalos dokumentumokat és a törvények értelmében külföldi lobbistaként formálisan is regisztráltatta magát az igazságügyi minisztériumnál. Michael Flynn egyúttal tudatta azt is: a még a kinevezése előtt végzett munkájával segítette a török kormányt. Flynn jelezte ugyan a kongresszusnak, hogy kapcsolatban áll török vállalattal, de a lobbitevékenységéről nem tett említést a jelölése utáni szenátusi meghallgatáson.  
Mike Pence alelnök a Fox televíziónak adott interjújában leszögezte: ő sem tudott Flynn korábbi munkájáról. Hangsúlyozta, hogy ez a hír utólag is igazolja Trump elnök döntését, amikor lemondásra szólította fel Michael Flynnt.