Külföld

Angela Merkel éles bírálatokat kapott saját pártjától

Nő a feltételezett iszlamisták elleni eljárások száma Németországban

Németországban éles bírálatokat kapott pénteken a jobboldali CDU/CSU pártszövetségből Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke az utóbbi napokban történt támadásokra adott reagálása miatt. Közben Németországban gyorsan emelkedik a dzsihadista terror veszélye miatt indított nyomozások száma.

A kancellár csütörtöki rendkívüli sajtótájékoztatóján bejelentett kilencpontos biztonságpolitikai terv elégtelen, kell egy tízedik pont is, méghozzá arról, hogy "tudnunk kell, ki érkezik az országunkba, ezért nem engedünk be senkit tisztázatlan személyazonossággal és állampolgársággal" - mondta Wolfgang Boschbach, a CDU egyik vezető belbiztonsági szakpolitikusa Berlinben újságíróknak.

A bajorországi Gmundban a testvérpárt CSU egyik legtekintélyesebb vezetője, Markus Söder tartományi pénzügyminiszter azt mondta, "a határok ellenőrzetlen és korlátlan megnyitása történelmi hiba volt és az is marad". Úgy vélte, a mostani, terrorveszélytől terhes időkben "nem jó mottó" a kancellár ismét megerősített híres kijelentése, miszerint Németország megbirkózik a menekültválsággal ("wir schaffen das"). A bajor politikus megjegyezte, hogy "attól még nem válik valami igazzá, ha folyton ismételgetik", és Angela Merkelnek inkább azt a mottót kellett volna választania, hogy a berlini vezetés tanult a hibájából.

Markus Söder a tartományi kormány kihelyezett tanácskozásának szünetében tartott tájékoztatóján azt hangoztatta, hogy a CSU mindig is figyelmeztetett a menekültek beáramlásának veszélyeire, és az utóbbi napok véres támadásai is azt mutatják, hogy igaza volt. Ezt egyre többen látják, a nyilvánvaló következtetés pedig az, hogy a terrorveszély csökkentése érdekében korlátozni kell a bevándorlást.

A kancellár csütörtökön Berlinben szabadságát megszakítva rendkívüli nemzetközi sajtótájékoztatót tartott, amelyen megismételte 11 hónappal ezelőtti híres kijelentését a menekültválság leküzdéséről, kilenc pontból álló biztonságpolitikai programot mutatott be és jelezte, hogy a legutóbbi támadások után sem tervez változtatást az uniós külső határok védelmére és az EU-Törökország megállapodásra alapozott válságkezelő politikájában.

Angela Merkel fellépése az első adatok alapján a lakosságot is megosztja; 49 százalék szerint ugyan jól reagált az utóbbi napok támadásaira, de jelentős, 36 százalékos mindazok aránya, akik szerint másként kellett volna eljárnia - mutatta ki egy pénteken ismertetett felmérés.

Nő a feltételezett iszlamisták elleni eljárások száma Németországban

Németországban gyorsan emelkedik a dzsihadista terror veszélye miatt indított nyomozások száma, a súlyos állam elleni bűncselekmények ügyében illetékes szövetségi legfőbb ügyészség már 130 eljárásban összesen 190 feltételezett szélsőséges iszlamista ellen folytat eljárást - írta pénteken a Focus című német hírmagazin.

A Focus értesülése szerint a szélsőséges iszlamizmussal kapcsolatban további mintegy 50 eljárás zajlik, de ezek az esetek nem szerepelnek a statisztikában, mert a legfőbb ügyészség nem vonta magához őket, így a tartományi hatóságok nyomoznak.

A beszámoló alapján 2014 elején 8 feltételezett muszlim vallási radikális, illetve a szíriai polgárháborúból vagy az iraki háborúból visszatért dzsihadista ügyében folytatott eljárást a karlsruhei szövetségi legfőbb ügyészség. Ez a szám 2015 elejére megközelítette a 80-at. A hatóság eddig 20 ember ellen emelt vádat, 15-öt elítéltek, a többi között külföldi terrorszervezetben viselt tagság vagy ilyen terrorista szervezet támogatása, vagy gyilkossági kísérlet miatt. 

A szövetségi bűnügyi hivatal (BKA) legutóbbi, júliusi adatai alapján a biztonsági szervek országszerte 450 szélsőséges iszlamistát tartanak megfigyelés alatt, akik a hatóságok szerint hajlandóak lehetnek terrorcselekményre. A szövetségi belügyminisztérium ugyancsak minapi adatai szerint a hatóságokhoz eddig 410 értesülés, információ érkezett, amelyek alapján a menedékkérők, menekültek között is lehetnek terroristák. Az értesülések túlnyomó többsége nem bizonyult megalapozottnak, eljárást 59 esetben folytatnak.

Terrorgyanú a TGV-n
 Cáfolta pénteken egy helyi illetékes azt a korábbi értesülést, hogy terrorista kapcsolatokkal rendelkező két gyanúsítottat vettek őrizetbe fegyveres rendőrök a TGV expresszvonaton Franciaországban. A Reuters szerint két ember a gyanúsan viselkedett, ezért eltávolították őket a vonatról, ám nem sokkal később azonban egy illetékes közölte, hogy nincs szó terrorkapcsolatokról, sem őrizetbe vételről. A két ember valóban gyanúsan viselkedett, de a rendőrök csak igazoltatták és átvizsgálták őket. A kalauz még a vonat tüzetes átkutatásáról beszélt.