Külföld
Andrzej Duda nyerte az elnökválasztást
A szoros eredmény és az alacsony részvétel a lengyelek megosztottságát jelzi
A legnagyobb ellenzéki párt, a konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) jelöltje, Andrzej Duda nyerte meg a lengyelországi elnökválasztás második fordulóját vasárnap. A 43 éves jogász a szavazatok 51,55 százalékát szerezte meg, lekörözve ezzel a kormányzó Polgári Platform (PO) támogatásával második elnöki mandátumáért induló Bronislaw Komorowskit, aki a voksok 48,45 százalékát szerezte meg. A részvétel 55,34 százalékos volt.
Hasonló eredményt jósoltak az exit pollok is Dudának, aki a múlt évtized végén államtitkár-helyettesi posztot töltött be Lech Kaczynski elnöki hivatalában, majd 2011-től parlamenti, 2014-től pedig európai parlamenti képviselő lett. Az eredmények földrajzi megosztottságot mutattak, az ország keleti fele többségében Dudára voksolt, míg a nyugati vajdaságokban Komorowski diadalmaskodott. Komorowski az exit pollok ismeretében gratulált ellenfelének, hangsúlyozva, hogy a választási eredményt nemcsak tudomásul venni, hanem tisztelni is kell. Duda a zsúfolt választási központban köszönetet mondott választóinak, az egész társadalom támogatását kérve a nemzeti egység újrateremtéséért. Andrzej Dudának gratulált Vlagyimir Putyin orosz elnök is, aki táviratában hangsúlyozta: az európai biztonság és stabilitás erősítését szolgálnák a valódi jó szomszédságon és egymás érdekeinek kölcsönös tiszteletén alapuló, konstruktív orosz–lengyel kapcsolatok.
Roman Kowalski, Lengyelország budapesti nagykövete az M1-nek úgy fogalmazott: a lengyelek változást akarnak. A diplomata szerint bár vannak az európai átlag feletti lengyel sikerek, de vannak problémák is, alacsony bérek, munkanélküliség, ezért a választók nem annyira a folyamatosságra szavaztak, mint inkább az új impulzusra. Kowalski felidézte, a közvetlenül választott államfőnek jelentős hatalma van, megvétózhat törvényeket és közvetlenül felügyeli a biztonságpolitikát, a hadsereget.
A szavazók meg akarták büntetni a kormánypártot
5 perces interjú: Adam Malczak, a varsói Demokratikus Standardok Intézetének (ISD) alelnöke
– Mit mond a választási eredmény a két nagy párt, a Polgári Platform (PO) és a Jog és Igazságosság (PiS) erejéről?
– Az elnökválasztáson máshogy alakulnak ki a szavazótáborok, már csak azért is, mert a második fordulóban csak két jelölt volt, tehát az emberek nem feltétlenül egy számukra ideális jelölt támogatásával egyeztek ki. Meg kell jegyeznünk, hogy Duda és Komorowski független jelöltként próbálta „átbrandelni” magát – kínosan kerülték pártjuk emblémájának használatát, de a párttársaikkal való találkozókat is –, hogy a mögöttük álló hagyományos tábornál szélesebb réteget szólítsanak meg. Az, hogy Duda több ingadozó szavazót fogott meg, nem szükségszerűen a PiS erősödését, inkább a PO helyzetének erodálódását mutatja.
– Az elnökváltáson kívül milyen következményekkel jár Komorowski kudarca?
– Az augusztus hatodikán hivatalba lépő Duda elnökségének első pár hónapja erősítheti a PiS-t, s előrevetítheti a PO vereségét az őszi parlamenti választásokon. A kevésbé hűséges párttagok elkezdhetnek menekülni a süllyedő hajóról, és felerősödhetnek a belső ellentétek. Ugyanakkor lökés is lehet a PO-nak, hogy szedjék össze magukat őszig. Duda elnökként várhatóan kevésbé fog együttműködni a jelenlegi kabinettel, keményen kritizálhatja a kormány külpolitikáját.
– Miért mutatnak kelet–nyugati törést az eredmények?
– Óvatosan kell értékelni az ilyen térképeket, ez a törésvonal ugyanakkor régóta jelen van a lengyel politikában. A keleti régiók jellemzően szegényebbek, vidékiebbek, konzervatívabbak – Duda keménymagja. A nyugat ezzel szemben jobban profitál az exportból, liberálisabb, főleg iparral, szolgáltatással foglalkozik és Komorowskit támogatja.
– Elég szoros az eredmény. Látványos az elégedetlenség, vagy csak szerencse kérdése Duda győzelme?
– Szorosabb eredményre számítottunk, hiszen Komorowskit tartottuk befutónak, hivatalban lévő elnökként egy hónapja még ő vezetett. Az első fordulóban húsz százalékot ért el a rockénekes Pawel Kukiz, a rá adott protestszavazatok vasárnap többnyire Duda támogatásává változtak. Nem a szerencse nyerte meg Dudának a választást, hiszen jobban kampányolt, 43 évesen a világ egyik legfiatalabb elnöke lesz, és rá szavaztak azok, akik meg akarták büntetni a PO-t. Ez még sok fejfájást fog okozni a kormánynak. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy az elnökválasztásnál a pártkötődésnél sokkal fontosabb a jelölt személyisége.