Külföld

Amnesztiát hirdetett Bassár el-Aszad a felkelőcsoportoknak

„A Nyugatnak el kell határoznia, nem Szíria, hanem a terror ellen harcol”

Szíria rászorul Moszkva és Teherán segítségére, de ezek a a partnerek elsősorban nem Damaszkuszt védik, hanem a terror ellen harcolnak Bassár el-Aszad szíriai elnök szerint. Oroszország határozottan állítja, hogy nem sértette meg a tűzszünetet, a légi csapások csak a terroristák ellen irányulnak.

Dúma 20160302
Szír gyermeksors a szétlőtt Dúma városában (Fotó: Reuters - Bassam Khabieh)

A szíriai kormány mindent megtesz a tűzszüneti megállapodás sikeréért, de a terroristák kezdettől fogva megszegik azt – mondta el az ARD német csatornának Bassár el-Aszad szíriai elnök, hozzátéve, hogy a hadsereg eltekint a megtorlástól, hogy ne vesszen el a siker esélye. A tegnap este sugárzott interjú előzetesen leadott részletei szerint hangsúlyozta, ha leadják a fegyvereiket, a felkelők teljes körű amnesztiát kaphatnak, és visszatérhetnek a „normális civil életbe”. Aszad a lakosság helyzetét humanitárius katasztrófaként jellemezte. Kijelentette, hogy nem terheli felelősség a polgárháborúért, és vitatta, hogy a hadsereg megakadályozza az ellenzéki ellenőrzés alatt lévő települések élelmiszer- és gyógyszerellátását. Mint mondta, a felkelők ezekről a területekről kiindulva támadják a szíriai hadsereget, és bombázzák a kormány felügyelete alatt lévő településeket. „Hogyan is tudnánk elvágni ezeket a területeket az élelmiszer-ellátástól, amikor még azt sem tudjuk megakadályozni, hogy fegyverhez jussanak?” – vetette fel az államfő.

Aszad szerint országa „nem teljesen szuverén”, mert katonai segítségre szorul Oroszországtól, Irántól és Libanontól. A partnerek azonban csak azért segítenek, hogy korlátozzák az iszlamista terror terjedését „más területekre és nem csak szomszédos országokra”, vagyis „nem a mi védelmünkért, hanem saját maguk védelméért jöttek” – mondta. A migrációs válsággal kapcsolatban üdvözlendőnek nevezte, hogy Németország befogadja a menekülőket, ám felvetette, nem lenne-e okosabb és kevésbé költségesebb hozzásegíteni őket, hogy a hazájukban élhessenek. „Ehhez azonban a Nyugatnak el kell határoznia, hogy a terrorizmus ellen és nem Szíria ellen harcol” – jegyezte meg.

Mihail Bogdanov orosz külügyminiszter-helyettes Genfben kijelentette, hogy Oroszország nem sértette meg a szíriai tűzszünetet, nem bombázott senkit sem annak kezdete óta. A légi csapások folytatódnak az Iszlám Állam és az al-Kaidához kötődő an-Nuszra Front ellen, rájuk nem terjed ki a fegyvernyugvás. Az orosz védelmi tárca az elmúlt huszonnégy órában tizenötször észlelte a tűzszünet megsértését. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter felszólalt az ENSZ égisze alatt rendezett leszerelési értekezleten is. Úgy vélte, egyre nagyobb a veszélye annak, hogy az Iszlám Állam vegyi fegyvereket vet be. Átfogó nemzetközi tárgyalásokat kezdeményezett a kérdéskör megvitatására, illetve arra, hogy megakadályozzák a terroristákat a vegyi fegyverek használatában.

A Trud bolgár lap arról írt, hogy az Iszlám Állam által előállított benzint és dízel üzemanyagot árulnak bolgár benzinkutak. Cikkük szerint az ellenőrzéseket Oroszországtól és az Egyesült Államoktól kapott műholdfelvételek alapján kezdték el. Várna és Burgasz kikötőibe tartályhajók szállítják a Görögországban lévő tárolókból az üzemanyagot, mielőtt azonban a görögöknél kikötnének, a hajók hét török kikötőben tartózkodnak – a lap szerint itt töltik fel őket a kérdéses üzemanyaggal.