Külföld
Amnesty International: Kamerunban kínozzák a rabokat
A Boko Haram elleni küzdelem során mintegy száz embert kínoztak meg a hatóságok
A gyanúsítottak megkínzása rutinszerűvé vált, teljesen büntetlenül zajlik, sértve a helyi törvényeket és a nemzetközi jogot egyaránt - állapítja meg az AI, hozzátéve, hogy az esetek többségében a megkínzottakat gyenge bizonyítékok alapján gyanúsítják meg, de előfordult, hogy semmilyen bizonyíték nem utalt arra, hogy terroristák lennének.
A legtöbb embert tömeges razziák során veszik őrizetbe a Boko Haram egy-egy támadása után.
A 101 dokumentált eset többségében a gyanúsítottak 18 és 45 év közötti férfiak voltak, de találtak olyan eseteket is, amikor nőket, gyerekeket, testi vagy szellemi fogyatékkal élőket bántalmaztak a hatóságok. Az embereket átlagosan 32 hétig tartották fogva teljes elszigeteltségben, sem családjukkal, sem ügyvédjükkel nem beszélhettek. Volt olyan is, aki 2,5 évig raboskodott így.
"A fogva tartottakat súlyosan bántalmazták különféle tárgyakkal; elektromos kábellel, bozótvágóval, bottal", oszlopokról lógatták le őket, és volt, akinek a fejét víz alá nyomták - írja az AI jelentése. A jogvédőknek több mint harminc ember mondta azt, hogy látott valakit meghalni a kínzások után.
Az áldozatok közül senki sem állította egyértelműen, hogy külföldi ügynökök is részt vettek a kínzásokban, de többen beszámoltak arról, hogy az egyik létesítményben, ahol fogva tartották és bántalmazták őket, angolul beszélő fehér emberek is megfordultak.
Kamerun több nyugati országtól kap katonai támogatást, köztük az Egyesült Államoktól és Franciaországtól. Az AI ezért mindkét országot megkereste, hogy vizsgálják ki, hogy embereik tudhatnak-e bármiről is, illetve részt vettek-e bármilyen módon a kínzásokban. Kamerunban az amerikai nagykövetség úgy reagált, hogy komolyan veszik a jelentés állításait, és az amerikai törvények értelmében nem nyújthatnak támogatást egyetlen biztonsági szervnek sem, amelyről hiteles információk támasztják alá, hogy részt vett az emberi jogok súlyos megsértésében.
Az Iszlám Állam nevű terrorszervezettel is kapcsolatban álló nigériai Boko Haram nyolc év alatt több mint 20 ezer embert ölt meg, és milliókat tett földönfutóvá Nigéria északi részén. Kamerunban mintegy 1500 ember halála írható a számlájukra.
Az AI nem vitatja, hogy a hatóságoknak joguk van fellépni a terroristákkal szemben, viszont úgy véli, amit csinálnak, az minden törvényes keretet átlép, és bűnügyi vizsgálatért kiált.