Külföld

Amerikai városokat fenyegetett meg az Iszlám Állam

Ankara lezárná Szíriával közös határát

Amerikai városokat fenyegetett meg az Iszlám Állam: egész listát állítottak össze, s konkrétan megnevezték, hogy mely városokban akarnának merényleteket elkövetni. Az ISIS fegyvereseinek beszivárgását megakadályozandó, Ankara washingtoni segítséggel lezárná a Szíriával közös határ eddig lezáratlan, az ISIS ellenőrzése alatt lévő szakaszát is. Több mint harminc dzsihadistát öltek meg a szíriai bombázások során francia és orosz egységek az elmúlt három napban. 

Amerikai városokat fenyegetett meg az Iszlám Állam. A terroristák egész listát állítottak össze, s konkrétan megnevezték, hogy mely városokban akarnának merényleteket elkövetni.
A listán huszonhárom szövetségi állam ötvenöt városa szerepel. Köztük például Texas, ahol hét városban ígértek a terroristák merényleteket,a louisianai Shreveport, a kaliforniai Monterrey, vagy az arizonai Phoenix, a nevadai szerencsejáték-város, Reno, a floridai St. Augustine, amely egyébként az Egyesült Államok legrégebbi városa, vagy a dél-dakotai Rapid City.

Az ISIS 100 ezer muszlimot ölt meg az elmúlt egy évben
Az Iszlám Állam az elmúlt egy évben 100 ezer muszlimot ölt meg Szíriában és Irakban - mondta II. Abdalláh jordániai király szerdán újságíróknak, miután Heinz Fischer osztrák szövetségi elnökkel találkozott Bécsben. Abdalláh szerint a 129 halálos áldozatot követelő múlt pénteki párizsi merényletek csak újabb példái annak, hogy szükség van a "terror elleni globális harcra". A világnak továbbá egy "átfogó megközelítésére" is szüksége lesz ahhoz, hogy a terrorizmus csapásával felvehesse a harcot - tette hozzá.

A listát a terroristák ugyan pár nappal ezelőtt hozták nyilvánosságra, ám az amerikai kormányzat hivatalosan csak szerdán reagált. A Pentagon bejelentése szerint valamennyi megnevezett városban magas szintű készültséget rendeltek el, megerősítették a középületek védelmét, és az amerikai hadsereg egyes alkalmazottainak személyes védelmét. A terrorszervezet ugyanis névvel, lakcímmel, telefonszámmal közölték, hogy kiket akarnak meggyilkolni. Többnyire az Egyesült Államok haditengerészeténél és légierejénél szolgálatot teljesítő katonákról van szó, azokról, akik állítólag részt vettek a terrorszervezet elleni légitámadásokban.
A listán egyébként a terroristák arra szólították fel amerikai híveiket és követőiket, hogy nyugodtan gyilkolják meg a felsorolt amerikai polgárokat.

Ankara lezárná a Szíriával közös határt
Az ISIS fegyvereseinek beszivárgását megakadályozandó, Ankara washingtoni segítséggel lezárná a Szíriával közös határ eddig lezáratlan, az ISIS ellenőrzése alatt lévő szakaszát is. Több mint harminc dzsihadistát öltek meg a szíriai bombázások során francia és orosz egységek az elmúlt három napban. 

A török hatóságok az ország Szíriával közös határszakaszának háromnegyedét már korábban lezárták, a most szóban forgó kilencvennyolc kilométer hosszú - Szíria északnyugati részén lévő szakasz - szíriai oldala jelenleg az Iszlám Állam nevű terrorszervezet ellenőrzése alatt áll, és a dzsihadisták utánpótlási útvonalként használják. A határ szíriai oldalának fennmaradó részét a Törökországban betiltott és terrorszervezetnek tartott Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szíriai ága, a kurd Népvédelmi Egységek (YPG) ellenőrzi. A kurdok a területükön három saját maguk által igazgatott kantont alakítottak ki.

Ankara attól tart, hogy a kurdok egy önálló államot hozhatnak létre a térségben, és ezzel a törökországi kurdok függetlenségi törekvéseit is feltüzelhetik. Törökország ezért régóta egy ütközőzóna kialakítását akarja elérni a határán. A tervet bírálók azt mondják: a török kormány ezzel csupán azt akarja megakadályozni, hogy a kurdok további területeket foglalhassanak el. Az Egyesült Államok is kétségeit fejezete ki egy ilyen ütközőzóna kialakítása, de egy repülés tilalmi zóna kapcsán is.

Feridun Sinirlioglu török külügyminiszter szerdán azt mondta, hogy Ankara és szövetségesei műveleteket terveznek a szakasz dzsihadistáktól való megtisztítására. Washington jelenleg arról tárgyal Ankarával: hogyan tudnák a területet biztosítani - mondta Mark Toner amerikai külügyi szóvivő. Egyelőre nem világos, hogy amerikai katonák részt vesznek e a határbiztosításban.

Az ausztráliai székhelyű Insitute for Economics and Peace (IEP) kutatóintézet adatai szerint 2011 óta a világ száz államából mintegy harmincezer külföldi harcos szivárgott be Irakba és Szíriába, hogy csatlakozhassanak az IÁ-hoz. Az idei év első felében számuk meghaladta a hétezret is. A szélsőségesek valamivel több mint ötöde Európából érkezik, és sokan közülük Törökországon keresztül jutnak el Szíriába.

Több mint harminc dzsihadistával végeztek az elmúlt három napban

Elindult a szíriai partokhoz a Charles de Gaulle repülőgéphordozó, amely a franciaországi Toulon kikötőjéből futott ki szerdán - közölte a France Info hírrádió.

Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű emigráns szervezet igazgatója, Rami Abdel-Rahman elmondta, hogy a francia és az orosz légierő az elmúlt napokban fegyverraktárakat, laktanyákat és ellenőrző pontokat támadott Rakkában és környékén.

Kijelentette, „a halálos áldozatok korlátozott száma azzal magyarázható, hogy a dzsihadisták elővigyázatossági lépéseket tettek, csak a raktárak és a laktanyák környékén vannak őrök, legtöbben az ellenőrzőpontoknál haltak meg”.

Abdel-Rahman szerint az IÁ soraiban harcoló külföldi harcosok családjai közül sokan elhagyták Rakkát, és az IÁ másik fellegváraként számon tartott iraki Moszulban  kerestek menedéket.