Külföld

Amerika sem akar menekülteket

Veszett kutyákhoz hasonlította a szíriai menedékkérőket egy republikánus

Megszavazta az amerikai képviselőház csütörtökön azt a törvénytervezetet, amelynek értelmében mindaddig felfüggesztik a szíriai és az iraki menekültek befogadását, amíg kulcsfontosságú nemzetbiztonsági intézmények nem kezeskednek arról, hogy személy szerint nem jelentenek kockázatot.

Előzetesen vétót helyezett kilátásba Barack Obama amerikai elnök a törvénytervezet ellen, amelynek alapján felfüggesztik a szíriai és az iraki menekültek befogadását, amíg a nemzetbiztonsági intézmények egyenként nem kezeskednek arról, hogy a menedékkérők nem jelentenek kockázatot. Obama a folyó költségvetési évben tízezer szíriai menekültet akar betelepíteni az Egyesült Államokba. A republikánus többségű szövetségi törvényhozás alsóházában 289-137 arányban fogadták el a jogszabály tervezetét, ami azt jelenti, hogy negyvenhét demokrata képviselő is a kormányzat ellen szavazott. Egy ekkora többség, amely az elnök menekültpolitikájának a párizsi terrortámadások utáni elszigetelődését jelzi, a képviselőházban elegendő lehet az elnöki vétó felülírásához.

Barack Obama szerdán a Fülöp-szigeteken arról beszélt, hogy a republikánusok „özvegyek és árvák” befogadásától rettentek vissza. A demokrata szenátorok egyébként csütörtökön azt javasolták, hogy a szíriai és az iraki menekültek befogadásának felfüggesztése helyett inkább az amerikai vízummentességi program szigorodjon.

A jelenlegi elnökjelölt-aspiránsok küzdelmének egyik legnépszerűbb republikánus alakja, Ben Carson egy kampányrendezvényen veszett kutyákhoz hasonlította a szíriai menekülteket. „Ha egy veszett kutya rohangál a környéken, akkor önök valószínűleg nem fognak semmi jót feltételezni arról a kutyáról” – mondta a nyugalmazott idegsebész. Hozzátette, hogy ez a félelem még „nem jelenti, hogy minden kutyát gyűlölnek”. „Olyan szűrési mechanizmusokat kell bevezetnünk, amelyek lehetővé teszik, hogy megállapítsuk, kik a veszett kutyák” – jelentette ki.

A kormány szerint a menedékkérők biztonsági átvilágítása akár két éven át is eltarthat, harmincegy kormányzó a betelepítések leállítását kérte.

Bernie Sanders vermonti szenátor, demokrata elnökjelölt-aspiráns csütörtökön Washingtonban egy új, Oroszországot és az Arab Liga tagállamait is magában foglaló nemzetközi szervezet létrehozását javasolta a globális szélsőségesség elleni harc összefogására. „Egy olyan új szervezetet kell létrehoznunk, mint a NATO, hogy szembeszálljunk a 21. század biztonsági kihívásaival. Egy olyan szervezetet, amely az együttműködésre helyezi a hangsúlyt a felemelkedő erőszakos szélsőségesség legyőzése érdekében” – mondta.

John Kerry amerikai külügyminiszter hangsúlyozta: az Egyesült Államok sokkal gyorsabban képes semlegesíteni az Iszlám Államot, mint az al-Kaidát.