Külföld
Amerika és Dél-Korea közös hadgyakorlatot tart
Phenjan az ország megszállásának főpróbájaként tekint a szokásos gyakorlatra
A katonai manőver, amely alapvetően számítógépes szimuláció, de amelyben 50 ezer dél-koreai és 30 ezer amerikai katona is részt vesz, dühödt reakciót váltott ki a szomszédos Észak-Koreából. Phenjan az ország megszállásának főpróbájának tekinti a gyakorlatot, amely szerinte előidézheti, hogy "ellenőrizhetetlen szakaszba kerül a nukleáris háború".
A Dél-Koreában állomásozó amerikai erők közlése szerint Phenjant a szokott módon értesítették a manőverek kezdetéről, leszögezve, hogy annak célja növelni a szövetségesek képességét arra, hogy a régiót megvédjék és a Koreai-félsziget stabilitását
megőrizzék.
A gyakorlatban nincs éleslövészet, harckocsik sem végeznek hadmozdulatokat, legfőképpen főtisztek vesznek részt benne, akik számítógépek előtt ülve gyakorolják miképpen kell szembeszállni az ellenséggel, hogyan hozzanak meg egyes döntéseket. A szövetségesek közlése szerint a gyakorlat kifejezetten védelmi jellegű.
Ez utóbbit megerősítette Mun Dzse In dél-koreai államfő is, aki hétfőn óva intette Észak-Koreát, hogy az amerikai-dél-koreai gyakorlat ürügyén provokációkat kövessen el. Mint hangoztatta, a manővernek nem célja a feszültség fokozása a Koreai-félszigeten. A fő szempont a védelmi készültség ellenőrzése, az emberi életek és értékek megvédése. Az elnök hangoztatta, "Észak-Koreának meg kell értenie, hogy újra és újra megismételt provokációi miatt kell megtartani az amerikai-dél-koreai védelmi gyakorlatokat". Hozzátette, hogy a továbbra is nyitva áll a lehetőség a párbeszédre északi szomszédjával.
A rendszeres amerikai-dél-koreai hadgyakorlatok minden évben megnövelik a feszültséget a Koreai-félszigeten, ahol idén már amúgy is rendkívül puskaporossá vált a légkör Észak-Korea januári, negyedik kísérleti atomrobbantása után, amelyet később több rakétakísérlet is követett.