Külföld

Afganisztánba látogatott az amerikai védelmi miniszter

Washington most alakítja ki a háború sújtotta ázsiai országgal kapcsolatos politikáját

Előre be nem jelentett látogatásra Afganisztánba érkezett hétfőn Jim Mattis amerikai védelmi miniszter - ő a Trump-kormány első tagja, aki felkereste a háború sújtotta ázsiai országot. Nikki Haley mindeközben a CBS televíziónak adott interjújában kifejtette, hogy Észak-Korea legközelebbi atomkísérlete után az Egyesült Államok retorziójára számíthat.   

Mattis kabuli látogatása az utolsó állomása a hat országot felölelő, egy hétig tartó külföldi körútjának. Mattis várhatóan tárgyal afgán politikai vezetőkkel és az Afganisztánban állomásozó amerikai katonák parancsnokaival. Hírügynökségek ezzel összefüggésben felhívják a figyelmet arra, hogy Washington most alakítja ki afganisztáni politikáját, és a Trump-kormányzat az fontolgatja, hogy katonai erősítést küld az országba, ahol újra erőre kaptak a szélsőséges muzulmán tálib lázadók, akiknek az uralmát az amerikaiak döntötték meg 16 évvel ezelőtt.

Mattis érkezésének napján távozott tisztségéből afgán kollégája, Abdullah Habibi védelmi miniszter és Kadam Sah Sahim vezérkari főnök miután, a tálibok a múlt héten a biztonsági erők több mint 140 tagjával végeztek egy katonai támaszponton.

Nikki Haley: A következő atomkísérlet válaszcsapáshoz vezethet

Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet egy hétfő reggeli televíziós interjúban leszögezte: egy újabb észak-koreai rakétakísérlet amerikai katonai akciót vonhat maga után. 

Haley az NBC televízió reggeli műsorának adott interjút Washingtonból, mielőtt fogadta őt - az ENSZ Biztonsági Tanácsának más tagjaival együtt - Donald Trump amerikai elnök. 
Az ENSZ-nagykövet leszögezte: Washington mindaddig nem tesz lépéseket, amíg az észak-koreai vezető "nem ad rá okot", ám készen áll arra is, hogy katonai erővel válaszoljon. Majd a műsorvezető azon kérdésére, hogy az észak-koreai vezetőnek mit kellene tennie, hogy az Egyesült Államok katonai választ adjon, hozzátette: amennyiben Észak-Korea "katonai bázisokat támadna meg, vagy interkontinentális ballisztikus rakétával bármiféle újabb kísérletet hajtana végre", akkor az Egyesült Államok nyilvánvalóan katonai választ ad. Nikki Haley azonban hangsúlyozta: pillanatnyilag Washington csak azt mondja Észak-Koreának, hogy ne hajtson végre rakétakísérletet, ne próbálkozzék semmiféle akcióval.
A nagykövet úgy vélte, hogy ezt az üzenetet Észak-Koreában megértették, s hangsúlyozta, hogy Kína valóban segít Washingtonnak a nyomásgyakorlásban. 
Hétfőn a kora reggeli órákban Donald Trump amerikai elnök is az észak-koreai fenyegetésről folytatott telefonon megbeszélést Hszi Csin-ping kínai elnökkel és Abe Sindzó japán kormányfővel. 
A Fehér Ház rendszeresen nyilvánosságra hozza Trump elnök telefonon folytatott hivatalos megbeszéléseinek tartalmát, ezúttal azonban ezt nem tette, így az amerikai sajtó külföldi hírforrásokra támaszkodva számol be a két ázsiai vezetővel tartott megbeszélésekről. 
Az amerikai közszolgálati rádió (NPR) a kínai állami televízióra hivatkozva azt közölte: Hszi elnök arra kérte Donald Trumpot, hogy tanúsítson mérsékletet Észak-Koreával kapcsolatban, s ne mérgesítse tovább az amúgy is feszült amerikai-észak-koreai viszonyt. Az NPR szerint a kínai elnök azt is közölte amerikai kollégájával, hogy Peking ellenez mindennemű akciót, amely ellenkezik az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozataival. 
A Bloomberg hírügynökség információi szerint Abe Sindzó a Trumppal folytatott beszélgetés után újságíróknak dicsérte az amerikai elnök eddigi hozzáállását az Észak-Koreával kialakult helyzethez. "Elmondtam neki, nagyra becsülöm, hogy cselekedetekkel és szavakkal is jelzi, hogy minden megoldás az asztalon van" - mondta a japán kormányfő újságíróknak, s a Bloomberg szerint hangsúlyozta, hogy "teljes mértékben" egyetértettek az Észak-Korea elleni kemény fellépésben.