Külföld

A vita megkerülésével szólt az ENSZ-főtitkár

Szijjártó Péter: Ha a véleményünket továbbra is figyelmen kívül hagyják a migráció kérdésében, akkor meg kell fontolni, hogy van-e értelme részt venni a tárgyalásokon

Legitimációs problémákat is felvet António Guterres ENSZ-főtitkár nyilatkozata – mondta Szijjártó Péter külügyminiszter, és kijelentette: ha továbbra is figyelmen kívül hagyják a magyar kormány véleményét, akkor javasolni fogja, hogy hazánk ne vegyen részt a migrációról szóló tárgyalásokon.

Szijjártó 20180129
„Nekünk elsősorban az a feladatunk, hogy Magyarország és a magyar emberek biztonságát szavatoljuk” – fogalmazott Szijjártó Péter külügyminiszter (Fotó: Hegedüs Róbert)

A tartalmi kérdéseken túl komoly legitimációs problémákat is felvet António Guterres ENSZ-főtitkár nyilatkozata – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában. A tárcavezető felidézte, az ENSZ-főtitkár a nyilatkozatában lehetőségnek nevezi a migrációt, hiszen erősíti a gazdasági növekedést, csökkenti az egyenlőtlenségeket, és összeköti a különböző társadalmakat. Szijjártó Péter erre reagálva azt mondta, ez azért vet fel legitimá­ciós problémákat, mert a világszervezetben éppen most foglalkoznak azokkal az irányelvekkel, amelyek mentén a későbbiekben kezelnék a migrációt.

Megengedhetetlennek tartjuk, hogy a vitát megelőlegezve a főtitkár eredményt hirdet úgy, hogy tisztában lehet a ténnyel, hogy ebben a kérdésben nem élvezi a tagállamok egyöntetű egyetértését – hangsúlyozta. „Ha úgy fogjuk látni, hogy a véleményünket ebben a rendkívül fontos kérdésben a jövőben is figyelmen kívül hagyják, akkor annak a megfontolását javaslom majd a kormánynak, tekintsük át, hogy ezeken a tárgyalásokon van-e értelme részt venni” – mondta Szijjártó Péter. Szólt arról is, a magyar kormány a migráció ösztönzése és szervezése helyett annak megelőzését, megállítását szeretné elérni, ezt képviselik az ENSZ-ben is.

A miniszter súlyosnak nevezte a helyzetet, mert a már említett egyeztetést olyan politikai nyilatkozatra akarják alapozni, amelyben szerepel például az is, hogy az országok ne kriminalizálják a „tiltott határátlépést”, és a bevándorlók befogadásának szabályait is lazítanák.

A külügyminiszter elmondása szerint az elképzelés része, hogy a migrációs útvonalaktól távol eső országok is fogadjanak be menedékkérőket, és pozitívan emelik ki a civil szervezetek szerepét. „Magyarország továbbra is azt az álláspontot képviseli, hogy a migráció rossz dolog (…), és nekünk elsősorban az a feladatunk, hogy Magyarország és a magyar emberek biztonságát szavatoljuk” – fogalmazott Szijjártó Péter.

A javaslatok nagyon ismerősek, a Soros-tervben csupa ehhez hasonló gondolatot lehet olvasni – mondta Puskás Imre, a Fidesz szóvivője vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján. Magyarország nem akar bevándorlóország lenni, és azt javasolják a kormánynak, ha napirendre veszi a témát, tartsa szem előtt, hogy a kormánypártok elutasítják az ENSZ migránscsomagját – közölte Puskás. A szóvivő kiemelte: ha az ENSZ elfogadja ezt a migránscsomagot, akkor az azt jelentené, hogy a migráció zöld utat kap világszerte, és a nemzetközi jogon át ráerőltetnék az országokra ezeket a migránsbarát javaslatokat.

Kérdésre Puskás elmondta: egyetlen migránst sem engedtek be Magyarországra és ezt a jövőben sem teszik. Azok, akik ugyanakkor védelemre szorulnak – ahogy korábban, úgy a jövőben is – megkapják majd ezt Magyarországon – tette hozzá.