Külföld
A világ nagy része Erdogan mellett foglalt állást
Az Egyesült Államok segítséget nyújt Ankarának a puccskísérlet nyomozásában
Elismerését fejezte ki a török nép demokrácia melletti elkötelezettségéért Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a törökországi puccskísérlet meghiúsítása után, brüsszeli Twitter-üzenetében szombaton. A főtitkár nagyra értékelte a török nép és a török politikai pártok demokrácia melletti erős elkötelezettségét és a demokratikusan választott török kormány iránti támogatását.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár az első események után nyugalomra szólított föl, egyik szóvivője pedig közölte, hogy a főtitkár szorosan követi a török katonai puccskísérlet fejleményeit. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár brüsszeli közleményében szintén nyugalomra és önmérsékletre, továbbá Törökország demokratikus intézményeinek és az alkotmánynak a teljes tiszteletben tartására intett mindenkit. Hangsúlyozta, hogy Törökország értékes NATO-szövetséges. „Figyelemmel és aggodalommal követem a törökországi eseményeket” – fogalmazott a főtitkár, aki arról is beszámolt, hogy megbeszélést folytatott Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszterrel.
Térjen vissza az alkotmányos rend!
Az Európai Unió arra sürgette a puccskísérletben érintetteket, hogy mielőbb térjenek vissza az alkotmányos rendhez. A 28 tagállam nevében Ulánbátorban kiadott nyilatkozatában Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság vezetője és Federica Mogherini kül- és biztonságpolitikai főképviselő leszögezte, hogy az EU a demokratikusan megválasztott török kormányt és a jogállamiságot támogatja. Az uniós tisztségviselők jelezték azt is, hogy figyelemmel követik a törökországi eseményeket, és folyamatos kapcsolatban állnak a tagországok kormányaival is.
Obama a demokratikusan megválasztott kormányt támogatja
Barack Obama amerikai elnök a demokratikusan megválasztott török kormány támogatására hívott fel – közölte a washingtoni Fehér Ház. Az erről szóló közlemény szerint Obama telefonon megvitatta John Kerry amerikai külügyminiszterrel a helyzetet, s egyetértettek abban, hogy minden törökországi félnek a választások útján hatalomra került kormányt kell támogatnia. Obama és Kerry egyetértett abban is, hogy a törökországi események minden szereplőjének önmérsékletet kell tanúsítania, el kell kerülnie az erőszakot és a vérontást.
Az Egyesült Államok segítséget nyújt Ankarának a puccskísérlet nyomozásában, és fontolóra venné, ha a török hatóságok az államcsíny kitervelésével vádolt, amerikai emigrációban élő Fethullah Gülen hitszónok kiadatását kérnék – közölte szombaton John Kerry amerikai külügyminiszter Luxemburgban. Kerry tudatta, hogy Ankara még nem kérte Gülen kiadatását az Egyesült Államoktól, de Washington számít rá, hogy a kérdés még fel fog merülni. Hangsúlyozta, hogy a hitszónokot ért vádakat azonban "hiteles és szilárd" bizonyítékokkal kell alátámasztaniuk.
Az amerikai diplomácia vezetője török kollégájával folytatott telefonbeszélgetésében ugyancsak az Egyesült Államok „feltétlen támogatásáról” biztosította Törökország demokratikusan választott polgári kormányát és demokratikus intézményeit. Törökország a NATO fontos tagja és az Egyesült Államok fontos szövetségese - emlékeztettek amerikai részről.
Kerrynek alkalma volt Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel közös állásfoglalást is tenni a törökországi történésekkel kapcsolatban, mindketten a békét és a vérontás elkerülését sürgették. Az amerikai külügyminiszter annak a reményének adott hangot, hogy Törökországban "béke, stabilitás és folytonosság" fog honolni. Lavrov sürgette a vérontás elkerülését, és közölte: a felmerülő kérdéseket az alkotmányos kereteken belül kellene rendezni.
Athén kész kiadni Ankarának azt a nyolc embert, aki a törökországi puccskísérlet kudarca után helikopteren menekülve görög területen szállt le és kért politikai menedékjogot - ezt Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök adta tudtul Recep Tayyip Erdogan török elnöknek, akivel szombaton telefonon beszélt.
Az Anadolu török hírügynökség szerint Ciprasz és Erdogan a telefonbeszélgetés során áttekintette a törökországi legújabb fejleményeket. A görög kormányfő eszerint jelezte: minden tőle telhetőt megtesz a Törökországból menekült katonák kiadatásáért.
A török katonai helikopter Görögország északi részén szállt le szombat délelőtt. A görög belügyminisztérium tájékoztatása szerint a gépen utazó nyolc embert őrizetbe vették. Valamennyien politikai menedékjogot kértek. Korábbi jelentések szerint heten közülük katonák voltak, egyikük pedig civil. A görög állami televízió szerint részt vettek a péntek éjszakai katonai puccskísérletben. A török külügyminisztérium kérte kiadatásukat a görög hatóságoktól. A helikoptert, amelyeken a menekültek leszálltak, szombaton visszaszolgáltatták Törökországnak - írta az Anadolu.
Oroszország rendet és stabilitást szeretne
A Kreml külön is állást foglalt, hangsúlyozva, hogy Moszkvát mély aggodalommal töltik el a törökországi események. Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő szombatra virradóra újságíróknak elmondta: Vlagyimir Putyin orosz elnököt folyamatosan tájékoztatják a török puccskísérlet fejleményeiről. Közölte: az események túl gyorsan változnak ahhoz, hogy pontosan tudni lehessen, mi történik, mindazonáltal Oroszországot aggasztja a kialakult helyzet, és szeretné Törökországba a stabilitást és rendet visszatérni látni, valamint azt, hogy a kimenetel jogszerű legyen. Hangsúlyozta, hogy bárki kezében is legyen az irányítás Törökországban, az orosz állampolgárok biztonságának a garantálása rájuk hárul.
Merkel a Twitteren üzent
Törökországban tiszteletben kell tartani a demokratikus rendet, és mindent el kell követni az emberéletek megóvása érdekében - közölte Angela Merkel német kancellár szóvivője Twitter-üzenetében.
Görögország készültségbe helyezte rendőrségét a pénteki törökországi puccskísérlet miatt a Törökországgal közös határán - jelentette az athéni köztelevízió szombatra virradóra Nikosz Toszkasz polgári védelemért felelős miniszterre hivatkozva. A rendfenntartó erőket elsősorban a szárazföldi határon, az égei-tengeri szigeteken és a repülőtereken riadóztatták. Bulgária is erősíti őrjáratait a bolgár-török határ mentén - jelentette a kormány sajtóirodája. A külügyminisztérium felszólította a Törökországban tartózkodó bolgár állampolgárokat, hogy ne menjenek ki az utcára.
Közös közleményben ítélték el a terrorizmust törökországi vallási vezetők - jelentette az Anadolu állami hírügynökség Twitter-oldalán. A török vallásügyi hivatal (Diyanet) vezetője, a konstantinápolyi ortodox pátriárka és a vezető török rabbi azt írta: a terror és az erőszak nem lehet legitim, azt nem lehet követni. A gyilkosság elfogadhatatlan, aki megöl valakit, az ugyanaz, mintha az egész emberiséggel tenné ezt - írták. A vallási vezetők bíznak benne, hogy a terrort ki lehet irtani Törökországból és az egész világból - derül ki a közleményből.
Gülen cáfolja, hogy részt vett volna a puccsban
Élesen elítélte a törökországi puccskísérletet egy közleményében az amerikai emigrációban élő muzulmán hitszónok, Fethullah Gülen. Azt írta: „az elmúlt ötven évben mindig is szenvedtem a számtalan államcsínytől, különösen sértőnek érzem, hogy azzal vádolnak, bármilyen kapcsolat fűz ehhez (a mostani) puccshoz. Ezt határozottan cáfolom”. Hozzátette, hogy a lehető leghatározottabban elítéli a törökországi katonai hatalom átvételi kísérletet. Egy kormány hatalomra kerülése csupán egy szabad és igazságos választások útján történhet meg.
Korábban Recep Tayyip Erdogan államfő az 1999 óta az Egyesült Államokban élő hitszónokot vádolta azzal, hogy ő puccsisták felbujtója. A két férfi egykoron szövetséges volt, Erdogan hasznot húzott a Gülen mozgalmi hálózatából, hogy megszerezze a hatalmat. Ezt követően azonban, 2013 végén, a hitszónok az állam első számú ellenségévé vált egy korrupciós botrány kipattanását követően, amely a mostani elnök köreit érintette.