Külföld
A törökök azonosítatlan gépet lőttek le a szíriai határ mellett
Az oroszok állítják: megvan minden gépük, Damaszkusz tárgyalna
Az orosz védelmi minisztérium pénteken közölte, hogy a Szíriában állomásozó harci repülői közül mindegyik visszatért a támaszpontjára, és az orosz drónok is mind rendben működnek. Igor Konasenkov, a moszkvai védelmi minisztérium szóvivője közölte, hogy harci feladatuk teljesítése után a Szíriába vezényelt minden orosz katonai repülőgép visszatért a Latakia közelében lévő Hmejmim orosz légitámaszpontra. Az orosz drónok pedig a terveknek megfelelően végzik légi felderítési feladataikat. A Reuters brit hírügynökségnek egy amerikai tisztségviselő viszont az mondta, hogy az Egyesült Államok gyanúja szerint a lelőtt drón orosz volt. A nyilatkozó neve elhallgatását kérte, és - mint mondta - információja csak "előzetes", részletekkel pedig nem szolgált.
A "Pilóta nélküli repülés" című orosz szaklap főszerkesztője, Denisz Fedutyinov a TASZSZ hírügynökség szerint - fényképfelvételek elemzése alapján - úgy vélekedett, hogy a drónt nem lelőtték, hanem valamilyen műszaki hiba miatt lezuhant.
A török hadsereg a vonatkozó szabályok szerint járt el: a gépet háromszor is figyelmeztette, mielőtt tüzet nyitott rá. A gép három kilométer mélyen hatolt be a török légtérbe - áll a török közleményben.
A török kormány egyik tisztségviselője azt mondta, hogy a lelőtt gép drón, azaz pilóta nélküli repülőgép volt.Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű emigráns csoport arról számolt be, hogy az ország második legnagyobb városától mintegy tíz kilométerre délre heves összecsapások voltak pénteken a szemben álló felek között. A tájékoztatás szerint a szíriai kormányerők több települést visszafoglaltak a lázadóktól.
Heves összecsapások Szíriában
A libanoni pánarab al-Majadín televíziós csatorna biztonsági forrásokra hivatkozva arról tájékoztatott, hogy a Bassár el-Aszad elnökhöz hű fegyveres erők Aleppótól délre három frontot nyitottak a felkelők ellen.
Rámi Abder-Rahmán, a londoni székhelyű OSDH igazgatója azt közölte, hogy a szíriai kormányhadsereg és az orosz harci gépek által támadott körzet közel fekszik az Aleppót Damaszkusszal összekötő legfőbb autóúthoz.
Orosz vezérkar: Naponta száz, menekültnek álcázott szélsőséges fegyveres lépi át a szír-török határt
Naponta közel száz, menekültnek álcázott szélsőséges fegyveres lépi át a szír-török határt - közölte Andrej Kartapolov tábornok, az orosz fegyveres erők helyettes vezérkari főnöke pénteken Moszkvában.
A rádiólehallgatásokon is alapuló felderítési információik szerint a szíriai Aleppó tartomány Dzserablúsz körzetében az Iszlám Állam (IÁ) fegyveresei, míg az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat szíriai szárnyának számító an-Nuszra Front tagjai a törökországi Hatay tartományban lévő Reyhanli körzetbe lépik át a határt tömegesen, minden éjszaka átlagosan százan - mondta Kartapolov. A tábornok hozzátette, megerősített információik vannak arról, hogy a fegyveresek a menekülteknek fenntartott határátkelőkön lépnek be Törökországba.
A megosztott Aleppó nyugati részét a hadsereg, keleti felét pedig a kormány megdöntéséért harcoló lázadók ellenőrzik.
A Szíriában élő aktivisták széles körű hálózatára, orvosi és katonai forrásokra támaszkodó OSDH szerint a Homsz várostól északra dúló harcokban és orosz légicsapásokban csütörtökön hatvan ember, köztük harminc nő és gyerek vesztette életét.
Oroszország szeptember 30-án indított légicsapásokat Damaszkusz kérésére a polgárháború sújtotta országban, a szíriai kormányerőkkel együttműködve. Nyugati országok azonban aggodalmuknak adtak hangot, amiért az orosz gépek nemcsak az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezet állásait, hanem más lázadócsoportokat is támadtak az ország nyugati részén, köztük mérsékeltként számon tartott erőket is.
A 2011. március 15-én békés tüntetésekkel kezdődött, majd a véres megtorlások hatására polgárháborúba torkolló szíriai konfliktus halálos áldozatainak száma mára meghaladja a kétszázötvenezret.
Damaszkusz kész azonnal tárgyalni a számára elfogadható ellenzéki erőkkel
A szíriai kormány kész azonnal tárgyalni a számára elfogadható ellenzéki erőkkel a konfliktus politikai rendezéséről - közölte pénteken Fejszál Mekdad külügyminiszter-helyettes.
"Ettől a pillanattól fogva készek vagyunk leülni a tárgyalóasztalhoz a tiszteletre méltó nemzeti ellenzékkel, de nem azokkal, akik kapcsolatban állnak külső erőkkel" - idézte a hírügynökség a külügyminiszter-helyettest. Hozzátette, hogy Damaszkusz kész arra is, hogy együttműködjön az ENSZ szíriai különmegbízottja, Staffan de Mistura javaslatára létrehozott négy munkacsoporttal.
Szíriában több mint négy éve dúl polgárháború, amelyben mérsékelt és szélsőséges felkelőcsoportok egymás és a Moszkva által támogatott Bassár el-Aszad elnök ellen is harcolnak.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa augusztus közepén, de Mistura javaslatára egyhangúlag új béketervet fogadott el, amely felszólítja a szíriai fegyveres konfliktusban részt vevő feleket, hogy a béke érdekében folytassanak intenzív előkészítő tárgyalásokat a demokratikus választásokhoz vezető politikai átmenetről és a terrorizmus elleni fellépésről.
A 2012 júniusában Genfben elfogadott rendezési terv, úgynevezett útiterv alapján négy "munkacsoportban" a konfliktus valamennyi résztvevője olyan kérdésekről egyeztetne, mint a civilek védelme és biztonsága - beleértve az orvosi ellátáshoz való hozzájutást és a fogva tartottak szabadon bocsátását is -, politikai és alkotmányos kérdések, a terrorizmus elleni küzdelem és biztonsági témák, valamint az újjáépítés és gazdasági fejlesztés.
Mekdad kiemelte, hogy Oroszország fontos szerepet játszik a szíriai polgárháborús ellenfelek közötti konzultációban, és szükség lenne újabb tárgyalási fordulóra.