Külföld
A török uniós csatlakozási tárgyalások felfüggesztésére szólított fel az Európai Parlament
Ankara: Az EU-tagállamok vezetői fel kell emeljék hangjukat az EP-állásfoglalás ellen+VIDEÓ
További támogatás a migrációs válság kezelésére
A migrációs válság kezelését célzó uniós alapok számára 240 millió eurós (mintegy 74,4 milliárd forint) támogatás folyósítását hagyta jóvá az EP költségvetési bizottsága strasbourgi plenáris ülésén.
A segélyalapok hozzájárulnak a bevándorlók ellátásához, szállásaiknak biztosításához, nyelvtanfolyamaik finanszírozásához. Tevékenységükkel fokozzák az Európai Unió biztonságát, valamint segítséget nyújtanak Görögországnak és más érintett uniós tagállamnak a migrációs nyomás kezeléséhez.
A képviselők sajnálatukat fejezték ki ugyanakkor, hogy a menekültek tagországok közötti elosztásának rendszere keretében nagyon kevés nemzetközi védelemre jogosult menedékkérő áthelyezésére került sor a megállapodás aláírása óta.
A hozzájárulás többek között lehetővé teszi az unió határvédelmi ügynöksége (Frontex) számára, hogy már 2016-ban 50 új alkalmazottat foglalkoztasson a nemrégiben létrejött uniós határ- és parti őrség munkája elvégzéséhez.
A dokumentumban vállalták az álláspont felülvizsgálatát, "amint megszűnnek a szükségállapot alatt bevezetett aránytalan intézkedések, és helyreáll a jogállamiság Törökországban". A felülvizsgálat megfelelő időpontját a szükségállapot feloldása jelentené - közölték. Leszögezték ugyanakkor, hogy a török csatlakozási folyamat végét kellene jelentenie annak, ha Ankara végül visszaállítja a halálbüntetést.
Az állásfoglalásban elismerték, hogy Törökország az EU fontos partnere, mindazonáltal kiemelték, hogy az együttműködésre irányuló akaratnak mindkét fél részéről meg kell lennie, márpedig Ankara fellépése egyre inkább eltéríti az országot az Európa felé vezető útról.
Az Európai Parlament állásfoglalása jogilag nem kötelező érvényű, de szakértők szerint fokozza a nyomást az Európai Bizottságra, illetve a csatlakozási tárgyalások lebonyolításában illetékes uniós szervekre.
Recep Tayyip Erdogan török elnök szerdán kijelentette, hogy Ankara számára nincs jelentősége az Európai Parlament csütörtöki szavazásának a török csatlakozási tárgyalások felfüggesztését célzó állásfoglalásról, bármi is legyen az eredménye.
Adatokat osztana meg az EU és az USA
Az Európai Unió és az Egyesült Államok között tervezett, a bűnüldözést célzó adatmegosztásra vonatkozó egyezmény aláírását támogatták az EP jogi és állampolgári bizottságának tagjai strasbourgi plenáris ülésükön.
Az Európai Parlament sajtószolgálatának tájékoztatása szerint magas fokú és kötelező adatvédelmi előírások mellett lesz lehetséges a két földrész közötti, bűnüldözést célzó adatáramlás a rendőrség és más hatóságok számára.
A megállapodás lehetővé teszi az érintettek személyes adatainak - olyan mint név, cím és a bűnügyi nyilvántartás bejegyzései - továbbítását a bűnmegelőzés, a felderítés, az esetek kivizsgálása és a gyanúsítottak üldözése érdekében.
A tervezett megállapodás mindkét terület polgárai számára biztosítja, hogy az adatbiztonság megsértéséről értesüljön, a pontatlan adatait javítsák, valamint, hogy szükség esetén jogorvoslatért bírósághoz fordulhasson.
Az EP állampolgári és jogi bizottsága csütörtöki jóváhagyását követően a megegyezés elfogadásáról december 1-én szavaz az uniós parlament.
A törökországi hatalomátvételi kísérlet során a puccsistákat nem számítva közel 250 ember halt meg, mintegy kétezren pedig megsebesültek. A történtek után átfogó tisztogatás kezdődött Törökországban a fegyveres erők és a rendőrség soraiban, az igazságszolgáltatás berkeiben, valamint a közigazgatásban. Legkevesebb 40 ezer embert bebörtönöztek, 130 ezret elbocsátottak vagy felfüggesztettek az állásából, 36 polgármestert lecseréltek. Az országban 140 újságíró van börtönben, ami a legmagasabb szám a világon.
Török kormányfő: az EU-tagállamok vezetői fel kell emeljék hangjukat az EP-állásfoglalás ellen
Az EU-tagállamok vezetői fel kell emeljék hangjukat az Európai Parlament csütörtöki állásfoglalása ellen, amelyben a testület Törökország európai uniós csatlakozási tárgyalásainak felfüggesztésére szólított fel - hangsúlyozta Binali Yildirim török miniszterelnök csütörtökön Ankarában.
A kormányfő szerint a török-EU kapcsolatok az utóbbi időben meglehetősen nehézkessé váltak. Mint fogalmazott: Európa egyfelől biztonsági szempontból nélkülözhetetlennek tartja Törökországot, másrészt a mostani határozattal is ellentmondásba kerül önmagával. Yildirim nyomatékosította: a közösségnek el kell döntenie, hogy Törökországgal vagy nélküle alakítja jövőre vonatkozó terveit.
Ömer Celik török EU-ügyi miniszter is megszólalt az ügyben, azt hangoztatva, hogy Ankarában figyelmen kívül hagyják a strrasbourgi döntést. A tárcavezető jelezte: azoknak, akik az EP-határozattal "üzenni szeretnének nekünk, tudniuk kell, hogy ezzel az üzenettel nem jutnak be Kapikulénél". (Az említett település a bolgár-török határ egyik határátkelőhelye, Celik azonban nyilvánvalóan szimbolikusnak szánta ezt a kijelentését.)
A miniszter úgy vélekedett: az EU-nak inkább azt kellett volna értékelnie, hogy miként működhet együtt azzal az országgal, amely a július 15-i puccskísérlet során demokratikus ellenállást mutatott fel. "Miközben azt kommunikálják, hogy Törökország mellett szolidaritást vállalnak, Európa sajnos rövidlátó vitába süllyed" - fűzte hozzá Celik, aki két hete Angela Merkel német kancellár szavaira hivatkozva közvetlen párbeszédet szorgalmazott az EU és Törökország között. Merkel előzőleg azt mondta: Ne egymásról, hanem egymással beszéljünk!"
Devlet Bahceli, a nacionalista ellenzéki Nemzeti Mozgalom Pártjának (MHP) elnöke csütörtökön gerinctelennek minősítette az EP-állásfoglalást. Twitter-felületén azt írta, hogy a török nép elutasítja a határozatot. "Európa a pestisjárványok óta legsúlyosabb betegségében szenved, amellyel a terrorszervezetek fertőzték meg" - vélekedett az ellenzéki politikus.
A török kormány közelmúltbeli nyilatkozatai szerint Európa szemet huny a Törökország-ellenes terrorszervezetek európai propagandatevékenysége felett, azok törökországi működését fegyverszállítmányokkal segíti, valamint menedéket nyújt a júliusi államcsínykísérlet és a kurd szeparatizmus támogatóinak, akik a törökországi felelősségre vonás elől nyugatra távoztak.
A Bahceli vezette MHP számos kérdésben egyetért a kormány kijelentéseivel. A nacionalisták 40 képviselőjükkel a legkisebb ellenzéki pártot alkotják az 550 fős török törvényhozásban.