Külföld
A szíriai hadsereg szerint az Egyesült Államok légicsapása miatt mérges gáz került a levegőbe
Az állami televízió szerint a támadásnak több száz halottja van - A Pentagon azt állítja, nem ők támadtak a vegyianyag-raktárra
Aszad: A kormányerők nem hajtottak végre vegyitámadást
Koholmánynak nevezte az április elején Idlíb tartományban elkövetett állítólagos vegyifegyver-támadást Bassár el-Aszad, aki szerint mindez csak ürügyül szolgált az amerikai hadsereg Szíria elleni légicsapására. A szíriai elnök az AFP által csütörtökön ismertetett exkluzív interjúban - amelyet Aszad előző nap adott a francia hírügynökségnek - azt mondta, a Hán Sejkún-i állítólagos vegyifegyver-támadás "száz százalékig kitaláció". Hozzátette, az a benyomásuk, hogy "a Nyugat - különösen az Egyesült Államok - tettestársa a terroristáknak". A szíriai államfő kijelentette: hadseregének nem maradtak vegyi fegyverei. "Nincsenek vegyi fegyvereink. (...) Évekkel ezelőtt, még 2013-ban, lemondtunk a teljes arzenálunkról" - hangoztatta Aszad, aki szerint, ha volnának is még ilyen jellegű fegyvereik, azokat sosem vetnék be.
A damaszkuszi rezsim feje emellett a feltételezett vegyifegyver-támadással összefüggésben világossá tette: csakis egy olyan független vizsgálathoz adja hozzájárulását, amiben elfogulatlan államok is részt vesznek, ezzel biztosítva, hogy azt nem használják fel politikai célokra. Hozzátette: Szíria együtt fog működni szövetségesével, Oroszországgal, hogy megvalósuljon egy ilyen nemzetközi vizsgálat.
Aszad szerint országa légierejének csapásmérő képességére nem volt kihatással az amerikai rakétatámadás. "Sem tűzerőnk, sem az a képességünk, hogy támadásokat intézhessünk a terroristák ellen, nem szenvedett csorbát a támadások miatt" - jelentette ki a szíriai elnök. A szíriai rendezésről folyó béketárgyalásokkal kapcsolatban Aszad úgy vélekedett, hogy Washington nem igazán érdekelt a konfliktus politikai rendezésében. "Az Egyesült Államok nem veszi komolyan a politikai megoldás érdekében tett erőfeszítéseit" - szögezte le Aszad.
Hozzáfűzte: Washington "a politikai folyamatot kihasználva akarja védelmébe venni a terroristákat". Utóbbi elnevezéssel illeti a damaszkuszi rezsim a fegyveres ellenzékét, függetlenül attól, hogy mérsékeltnek tartott, vagy dzsihadista csoportokról van-e szó. Ez volt az első interjú, amelyet a polgárháború dúlta ország elnöke az április 4-i állítólagos gáztámadás óta adott. A nyugati országok a kormányerőket vádolják a több mint 80 halálos áldozatot követelő akció elkövetésével, Damaszkusz azonban tagadja ezt.
A szíriai állami televízió csütörtökön ismertette a hadsereg közleményét, amely szerint a kelet-szíriai Deir-ez-Zór tartományban végrehajtott támadás bizonyítja, hogy az Iszlám Állam és az al-Kaida terrorszervezethez köthető más harcosok rendelkeznek vegyi fegyverekkel. "Az eset azt jelzi, hogy a terrorcsoportok és az őket támogató hatalmak egyeztetnek egymással annak érdekében, hogy hamisan vegyi fegyverek bevetésével vádolják meg a szíriai kormányt" - állította a hadsereg.
A jelentést független forrásból nem erősítették meg.
A nemzetközi koalíció ugyancsak csütörtökön elutasította a szíriai hadsereg vádjait.
"A szövetség nem hajtott végre támadásokat a nevezett területen az említett időben. A szíriai vád ellentmond a tényeknek, és valószínűleg félrevezető nemzetközi tájékoztatás" - áll abban a levélben, amelyet John Dorrian, az Egyesült Államok légierejének ezredese, a koalíció szóvivője írt a Reuters brit hírügynökségnek.
Az Egyesült Államok múlt héten rakétatámadást intézett egy szíriai légibázis ellen, megtorlásul egy feltételezett vegyifegyver-támadásért, amelynek elkövetésével a damaszkuszi rezsimet vádolják. Ez volt az első alkalom, hogy Washington szándékos és közvetlen csapást mért egy szíriai kormányzati célpontra. (Ettől teljesen függetlenül az Egyesült Államok egy nemzetközi koalíció élén rendszeres légicsapásokat hajt végre Kelet-Szíriában az Iszlám Állam ellen.)
Szíria és a vele szövetséges Oroszország tagadja, hogy Damaszkusz hajtotta volna végre április 4-én Idlíb tartományban a gáztámadást, amelyben több mint 70 ember meghalt. Szerintük a lázadók kezén lévő raktárakat érte találat, és onnan kerültek mérges gázok a levegőbe.
A Pentagon elismerte, hogy tévedésből Washington által támogatott harcosokat öltek meg
Az amerikai védelmi minisztérium csütörtökön elismerte, hogy egy szíriai légicsapásban tévedésből az Egyesült Államok által támogatott szíriai harcosokat öltek meg.
A minisztérium közleményben ismerte el, hogy az Eufrátesz völgyében fekvő Tabkánál folyó harcokban, miközben az Iszlám Állam terrorszervezetre mértek csapásokat, tévedésből a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű ellenzéki szervezet 18 tagját ölték meg. A közlemény szerint a légicsapást az Egyesült Államokkal szövetséges erők kérésére hajtották végre, s ezek a szövetségesek azonosították tévesen a helyszínt, ahol nem az Iszlám Állam dzsihadistái, hanem az ellenzéki harcosok voltak.
A vegyianyag-raktár elleni csapás elkövetését tagadják az amerikaiak
A dzsihadisták ellen harcoló amerikai koalíciós erők cáfolták viszont a szíriai hadseregnek azon állítását, hogy a koalíció még szerdán este az Iszlám Állam vegyi anyagokat őrző raktárára mért légicsapást és így mérgező gázok kerültek a levegőbe, több száz ember halálát okozva.
Erdogan és Putyin az állítólagos mérgesgáz-támadás kivizsgálását sürgette
Recep Tayyip Erdogan török államfő és Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtöki telefonbeszélgetésében a Hán Sejkún-i támadás mielőbbi nemzetközi pártatlan és alapos kivizsgálását sürgette - jelentette a Kreml sajtószolgálata.
A Kreml szerint a felek a többi között a szíriai helyzet alakulásáról egyeztettek, kifejezték szándékukat együttműködésük folytatására a törékeny tűzszünet megerősítésére, illetve, hogy segíteni fogják a konfliktus rendezését szolgáló béketárgyalásokat Asztanában és Genfben. A Kreml megjegyezte, hogy a beszélgetést a török fél kezdeményezte.
A török elnök hivatala, amely szintén beszámolt a telefonbeszélgetésről, közölte: Erdogan és Putyin megállapodtak abban, hogy támogatni fogják a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) vizsgálatát. Erdogan a közlés szerint a beszélgetés során hangsúlyozta, hogy a vegyi fegyverek használata emberiesség elleni bűncselekménynek számít.