Külföld

A szíriai béketárgyalások egyetlen alternatívája a háború

Putyin elrendelte az orosz haderő fő részének kivonását

Elrendelte a Szíriában harcoló orosz katonai erő fő része kivonásának megkezdését hétfőn Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz elnök. A szíriai rezsim és az ellenzék képviselői közötti béketárgyalások folytatása az "igazság pillanata" lesz, a párbeszéd egyetlen alternatívája pedig "a háborúhoz való visszatérés" - mondta újságíróknak hétfőn a szíriai konfliktus politikai rendezését célzó genfi béketárgyalások második fordulójának kezdete előtt Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja.

Elrendelte a Szíriában harcoló orosz katonai erő fő része kivonásának megkezdését hétfőn Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Az állami televízió nyilvánossága előtt, az orosz védelmi és külügyminiszter jelenlétében nyilatkozó Putyin megítélése szerint az orosz katonai beavatkozás nagyrészt elérte célját Szíriában.

A szíriai ellenzék üdvözölte Putyin bejelentését 
A szíriai ellenzék üdvözölte Putyin bejelentését. "Ha komolyan megvalósítják a kivonást, az pozitív lökést fog adni a béketárgyalásoknak" - jelentette ki Szalim al-Muszlat, a fő szíriai ellenzéki csoportokat tömörítő Tárgyalási Főbizottság (HNC) szóvivője.
"Ha ez komoly lépés, lényeges elemét fogja képezni a rezsimre gyakorolt nyomásnak, mert az orosz támogatás meghosszabbította a rezsim életét. A dolgok lényegesen meg fognak változni ettől" - tette hozzá. Mindamellett a szóvivő bizonyos óvatosságra intett, minr mondta, meg kell várni, mi lesz kedden.
Al-Muszlat arról is szólt, hogy a szíriai ellenzék barátjának szeretné tudni az orosz népet. "Azt akarjuk, hogy az oroszok barátaink legyenek Szíriában" - hangsúlyozta a szíriai ellenzéki szóvivő.

Az elnök szavai szerint a csapatkivonásnak kedden kell megkezdődnie. Vlagyimir Putyin egyúttal elrendelte, hogy Oroszország vállaljon intenzívebb szerepet a békefolyamatban a szíriai konfliktus lezárása érdekében.
"Katonáink hatékony munkája megteremtette a békefolyamat megteremtésének feltételeit" - mondta.
"Úgy gondolom, hogy a védelmi minisztérium és az orosz fegyveres erők elé kitűzött feladat, az egészét tekintve, megvalósult. Az orosz haderő részvétele mellett a szíriai fegyveres erők és a hazafias szíriai erők képesek voltak alapvető fordulatot elérni a nemzetközi terrorizmus elleni harcban és magukhoz ragadták a kezdeményezést szinte minden vonatkozásban" - tette hozzá. 
Az orosz elnök szerint a lépésnek ösztönzően kell hatnia a szíriai politikai párbeszédre. Kijelentette, hogy a döntéssel kapcsolatban egyeztetett Bassár el-Aszad szíriai elnökkel. A szír elnök egyetértett Putyin lépésével. 
Dmitrij Peszkov orosz külügyi szóvivő szerint Putyin telefonon beszélt Aszaddal.
A Kreml tájékoztatása szerint Putyin a döntésről tájékoztatta telefonon Barack Obama amerikai elnököt is, és beszélgetésük "őszinte és tárgyilagos volt".
A washingtoni Fehér Ház közleménye szerint Obama a beszélgetésben üdvözölte, hogy a február 27-én életbe lépett tűzszüneti megállapodás óta csökkent a harci cselekmények száma Szíriában, de megjegyezte, hogy aláássa a béke érdekében tett erőfeszítéseket az a tény, hogy a szíriai kormányerők folytatják offenzívájukat a mérsékeltebb lázadók ellen is.  

Putyin ugyanakkor leszögezte, hogy a Latakia tartománybeli Hmejmimben lévő orosz légi bázis és a tartuszi kikötőben működő orosz haditengerészeti létesítmény folytatja tevékenységét. Az orosz elnöki bejelentés a csapatkivonás ütemezére nem terjedt ki.
A Kreml a bejelentést arra a napra időzítette, amikor Genfben újrakezdődtek a szíriai polgárháborúban szembenálló felek között (a tűzszünetből kizárt iszlamista terrorszervezetek kivételével), az ENSZ égisze alatt folytatott tárgyalások. 

A tárgyalások alternatívája a háború
A szíriai rezsim és az ellenzék képviselői közötti béketárgyalások folytatása az "igazság pillanata" lesz, a párbeszéd egyetlen alternatívája pedig "a háborúhoz való visszatérés" - mondta újságíróknak hétfőn a szíriai konfliktus politikai rendezését célzó genfi béketárgyalások második fordulójának kezdete előtt Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottja.

De Mistura közlése szerint a mostani béketárgyalásoknak a célja egy "világos ütemterv" kidolgozása Szíria jövőjét illetően. Azt mondta, a konfliktus rendezésére nincsen B terv, a tárgyalások sikertelensége a harcok újbóli kiéleződéséhez, egy "még rosszabb háborúhoz" vezetne. 

Az ENSZ-megbízott elmondta azt is, hogy ha a hétfőn kezdődő tárgyalásokon és a további két fordulóban a szemben álló felek nem mutatnak hajlandóságot a párbeszédre, a befolyással bíró nagyhatalmakhoz, így az Egyesült Államokhoz, Oroszországhoz és a világszervezet Biztonsági Tanácsához fog fordulni. 

A szíriai gyerekek több mint 80 százalékát súlyosan érinti a háború
A szíriai gyerekek nyolcvan százalékát, mintegy nyolcmillió gyermeket súlyosan érinti a közel-keleti országban öt éve dúló háború, egyre nagyobb számban kényszerítik őket munkára, sorozzák be gyerekkatonának vagy adják férjhez idő előtt az elszegényedés miatt - közölte hétfőn nyilvánosságra hozott jelentésében az UNICEF.
Az ENSZ Gyermekalapjának No Place for Children (Nem gyerekeknek való hely) című jelentésében hangsúlyozza, hogy Szíriában és a szomszédos országokban nyolcmillió gyermek szorul humanitárius segítségre. A 2013-as helyzethez képest kétszer annyi ember él ostromlott vagy nehezen megközelíthető területeken. Közülük legalább kétmillió gyermek van elvágva a segítségnyújtástól, kétszázezren ostromlott területen élnek.
A UNICEF rendelkezésére álló igazolt adatok szerint 2015-ben Szíriában majdnem 1500 gyermeket ért súlyos háborús erőszak, több százan haltak meg, mások súlyos sérüléseket szenvedtek. Más segélycsoportok pénteken közzétett jelentése az ENSZ adataira hivatkozva számolt be arról, hogy 2014 áprilisa óta 50 ezer ember vesztette életét a háborús konfliktusban.
A nemzetközi szervezet Gyermekalapja hangsúlyozta: különös aggodalomra ad okot, hogy egyre több gyermekkatonát toboroznak a háborúba. A háborús felek ajándékokkal, és akár 400 dolláros havi "fizetéssel" csábítják a gyerekeket katonának. 2014-óta már hétéves korúakat is besoroznak, az UNICEF szerint 2015-ben a gyerekkatonák több mint fele 15 év alatti volt.
Szíria határain kívül több mint 150 ezer szír gyerek született menekültként. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága arról tájékoztatott, hogy csak Libanonban majdnem 70 ezer szíriai menekült gyermek jött világra. A Szíriában és a környező országokban menekültként élő gyerekek közül mintegy 2,8 millió nem jár iskolába.
A háború kitörése óta a 23 milliós Szíriában a lakosság több mint fele elveszítette otthonát, és több mint 250 ezren haltak meg a harcokban.

A tárgyalásoknak a politikai átmenetre kell összpontosítaniuk, ami "minden probléma gyökere" - mondta de Mistura. A tűzszünettel és egyéb humanitárius kérdésekkel más munkacsoportok foglalkoznak - tette hozzá. 
A mostani békekonferenciát három szakaszra bontják: a hétfőn kezdődő tárgyalásokat a tervek szerint március 24-én fejezik be, mintegy egyhetes szünet után pedig egy újabb kéthetes tárgyalási szakaszt, illetve az követően egy harmadikat tartanak. 
Az ENSZ-megbízott reményét fejezte ki, hogy ez idő alatt ha nem is jutnak megállapodásra, legalább egy ütemtervben meg fognak tudni egyezni. Megjegyezte, hogy mivel a tárgyalások egyelőre közvetettek, lehetősége nyílik minél több, a konfliktusban érintettet felet meghallgatni. Hozzátette, hogy a közvetett, majd a közvetlen tárgyalások résztvevőinek a listája folyamatosan bővülni fog.  
Damaszkusz és a Rijád támogatta ellenzéki csoportokat tömörítő Tárgyalási Főbizottság (HNC) is elkötelezett egy politikai átmenet mellett, ugyanakkor abban nincs egyetértés, hogy ez pontosan mit is jelent, és miképpen kell végrehajtani. 
Az ENSZ által kitűzött menetrend szerint a tárgyalások hétfői kezdetétől számítva hat hónapon belül létre kell jönnie Szíriában egy átmeneti kormánynak és egy új alkotmánynak, majd a rákövetkező 12 hónapon belül parlamenti és elnökválasztásokat kell tartani.
A damaszkuszi kormányzat azonban elutasítja az ENSZ felszólítását az elnökválasztásra, és a Bassár el-Aszad elnök távozását követelő hangokat is. Valíd Moallem szíriai külügyminiszter korábban leszögezte: minden olyan kísérletet visszautasítanak, hogy az elnökválasztást bármilyen formában napirendre tűzzék Genfben.
A szíriai rezsim és az ellenzéki szervezetek képviselői közötti közvetett béketárgyalások első fordulóját február elején függesztették fel, pár nappal a konferencia kezdete után, mert a szíriai harci cselekmények fokozódtak a tárgyalások idején. 
A béketárgyalások második fordulóját március 14-ére tűzték ki. A különbség ezúttal az, hogy az orosz-amerikai megállapodáson nyugvó, február 27-én hatályba lépett tűzszünet továbbra is érvényben van, és mindeddig összességében be is tartották a részt vevő felek.
Megfigyelők szerint a genfi béketárgyalások szolgáltathatják az utóbbi években a legjobb esélyt arra, hogy megoldást találjanak az ötéves szíriai konfliktusra, amelyben mintegy negyedmillió ember halt meg és 11 millióan kényszerültek elhagyni otthonaikat.

Újabb tárgyalási forduló kezdődött

Megkezdődött hétfőn Genfben a szíriai béketárgyalások újabb fordulója, amelyen a Bassár el-Aszad vezette szíriai kormány képviselői elmondásuk szerint "pozitív és építő jellegű" megbeszélést folytattak az ENSZ különmegbízottjával.
A szíriai kormány "A politikai megoldás alapelemei" címmel egy dokumentumot terjesztett Staffan de Mistura elé - erről a szíriai kormányküldöttség vezetője számolt be újságíróknak a tárgyalások megkezdése után. Bassár Dzsaafari leszögezte, hogy delegációja "szíriaiként szíriai vezetés alatt, külföldi beavatkozás és előfeltételek nélkül" akar tárgyalni. Mint mondta, bármelyik fél, aki ezt megkérdőjelezi, "megpróbálja szabotálni ezt a tárgyalási fordulót". Dzsaafari hangsúlyozta, hogy "pozitív és építő jellegű" találkozója volt a világszervezet különmegbízottjával.
De Mistura a sajtó képviselőinek elmondta, hogy a hétfői előkészítő értekezlet után legközelebb szerdán egyeztet a szíriai kormánnyal a lényegi kérdésekről. A kormány és az ellenzéki tárgyalók közötti nyilvánvaló szakadékot firtató kérdésre válaszolva az olasz-svéd diplomata azt felelte, hogy a béketárgyalások mindig erőteljes szólamokkal indulnak. A világszervezet megbízottja kedden a szíriai ellenzék képviselőivel találkozik.
Miközben a szíriai kormány tárgyalni sem akar a polgárháború sújtotta közel-keleti ország vezetőjének jövőjéről, az ellenzék minden olyan megoldást elutasít, amely a szíriai elnököt hatalmon tartaná. Az ellenzéki küldöttség első számú tárgyalójának számító Mohamed Allús hétfőn egyenesen azt mondta a dpa német hírügynökségnek nyilatkozva, hogy Aszad ellen eljárást kell indítani és aztán ki kell őt végezni. A fő szíriai ellenzéki csoportokat tömörítő Tárgyalási Főbizottság (HNC) vezetője szerint Aszad esetében nem a szíriaiak "halhatatlan vezetőjéről" van szó. Az elnöknek minden egyes szíriaiért, akit megölt, bíróság előtt kell felelnie - tette hozzá Allús, aki az egyik legerősebb szíriai felkelőcsoportnak számító Dzsais al-Iszlámnak a képviselője. A csoportot a szíriai vezetés és Oroszország is terrorszervezetnek tekinti.
A hétfőn újraindult genfi tárgyalásokat a tervek szerint március 24-én fejezik be, mintegy egyhetes szünet után pedig egy újabb kéthetes tárgyalási szakaszt, illetve azt követően egy harmadikat is tartanak. Az ENSZ által kitűzött menetrend szerint a tárgyalások hétfői kezdetétől számítva hat hónapon belül létre kell jönnie Szíriában egy átmeneti kormánynak és egy új alkotmánynak, majd a rákövetkező 12 hónapon belül parlamenti és elnökválasztásokat kell tartani.

Moszkva kész támogatni a föderalizációt
Nem zárta ki Szíria szövetségi állammá történő átalakításának lehetőségét egy hétfői moszkvai nyilatkozatában Szergej Lavrov orosz külügyminiszter.
Lavrov hangsúlyozta, hogy Oroszország kész bármilyen olyan megoldást támogatni a Szíriában folyó háború lezárása érdekében, amilyenben a (Moszkva támogatását évező) damaszkuszi kormány és az ellenzék képviselői meg tudnak állapodni. Nem zárta ki Szíria szövetségi állammá történő átalakításának lehetőségét sem, "ha az a szíriai nép akarata".
Az orosz miniszter szerint a genfi béketárgyalásokon jelen kellene lennie a szíriai ellenzék teljes körének. Lavrov ezzel arra utalt, hogy Moszkva Ankara ellenállása ellenére meg akarja hívatni a fórumra a szíriai kurdok képviselőit is. Hangoztatta, hogy az ultimátumok nem segítik elő a megállapodás légkörének kialakulását a genfi béketárgyalásokon.
Az orosz diplomácia vezetője, aki a nap folyamán fogadta Hemaisz Dzsinaui tunéziai külügyminisztert, hangot adott álláspontjának, miszerint az egyes államok nem indíthatnak támadást Líbiában a terroristák ellen az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazása nélkül. Beszámolt arról is, hogy a kétoldalú tárgyalásokon szó esett a tunéziai különleges egységek Oroszország általi felszereléséhez a terrorizmus elleni harc érdekében.