Külföld

A szakadárok beelegyeztek a donyeci választások elhalasztásába

Hollande: a Donyec-medencei választások elhalasztásával folytatódhat a békefolyamat

A Moszkva által támogatott kelet-ukrajnai szakadárok vezetői kedden beleegyeztek abba, hogy a jövő évre halasszák a helyhatósági választásokat a Donyec-medencében.

Ukrán katonák 20150218
Korlátozott devizatörlesztési csődosztályzatot adott Ukrajnának a Fitch Ratings
Korlátozott devizaadósság-törlesztési csődhelyzetet jelző szuverén adósosztályzattal látta el Ukrajnát kedden a Fitch Ratings. A nemzetközi hitelminősítő kedd este Londonban közölte, hogy a hosszú futamidejű ukrán szuverén devizakötelezettségek kockázati besorolását "RD" (Restricted Default) szintre rontotta az eddigi "C"-ről. A Fitch a lépést azzal indokolta, hogy eredménytelenül telt el egy 500 millió dolláros, szeptember 23-án esedékessé vált, ám nem teljesített ukrán devizakötvény-kötelezettség törlesztésének tíznapos türelmi időszaka. A Fitch Ratings közölte, hogy ennek alapján Ukrajnát szuverén törlesztési csődhelyzetben lévőnek tekinti. A cég felidézi, hogy az ukrán kormány szeptember 24-én kötvénycserét ajánlott hozzávetőleg 18 milliárd dollárnyi kötvényállomány befektetőinek. A Fitch a keddi leminősítés indoklásában közölte, hogy kritériumai szerint ez a lépés értékvesztéssel végrehajtott adósságcserével - Distressed Debt Exchange (DDE) - ér fel, amely várhatóan jelentős veszteségeket okoz a kötvénytulajdonosoknak. A hitelminősítő közölte azt is, hogy ha az adósságcserét sikeresnek látja, akkor visszaemeli az ukrán szuverén besorolást, olyan szintre, amely megfelel Ukrajna adósprofil-kilátásainak és adósságszerkezetének. Rövid időn belül ez a második hasonló hitelminősítői lépés Ukrajnával szemben. A minap a Standard & Poor's részleges devizaadósság-törlesztési csődhelyzetet jelző "SD" (Selective Default) szuverén adósosztályzattal látta el Ukrajnát. Az S&P szintén azzal indokolta a lépést, hogy kritériumai szerint az ukrán kötvénycsere-ajánlat értékvesztéssel végrehajtott kötvényadósság-átrendezési folyamat kezdetét jelenti, és a cég besorolási módszertana alapján egy ilyen átrendezés törlesztési csődnek felel meg, ha a befektető kevesebbet kap vissza tőkéjéből az eredeti értékpapír-tranzakció által ígért értéknél. A Standard & Poor's is közölte ugyanakkor, hogy ha az ukrán ajánlatban foglalt adósságcsere végbemegy, a cég valószínűleg megoldottnak tekinti majd a részleges csődhelyzetet, és ebben az esetben a szuverén devizaadós-osztályzatot legalább a "CCC" kategóriába visszaemeli. A harmadik nagy hitelminősítő, a Moody's Investors Service néhány hete az addigi "Caa3"-ról "Ca"-ra rontotta az ukrán szuverén adósosztályzatot, további negatív kilátással. A Moody's osztályzati módszertanában a "Ca"-nál csak egy rosszabb osztályzat van, a "C", amely a már bekövetkezett törlesztési csődöt jelzi.

Hollande: a Donyec-medencei választások elhalasztásával folytatódhat a békefolyamat

Francois Hollande üdvözölte, hogy a Moszkva által támogatott kelet-ukrajnai szakadárok vezetői kedden beleegyeztek abba, hogy a jövő évre halasszák a helyhatósági választásokat a Donyec-medencében. A francia elnök szerint ezzel lehetővé vált a minszki békefolyamat folytatása. A döntéssel "lehetővé vált a minszki egyezmény megvalósításának folytatása, ami az egyetlen megoldás az ukrajnai helyzet békés rendezésére" - olvasható a francia elnöki hivatal közleményében.

A februárban aláírt minszki megállapodás a tűzszüneten kívül a politikai rendezést célzó számos intézkedést is előír, egyebek mellett az orosz-ukrán határellenőrzésének visszaállítását a kijevi hatóságok számára. 

A francia elnök szerint a bejelentés a normandiai négyek (Franciaország, Németország, Ukrajna és Oroszország) múlt pénteki párizsi csúcstalálkozójának eredménye. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a keddi döntést megelőzően szombaton megkezdődött a 100 milliméteresnél kisebb kaliberű fegyverek visszavonása a kelet-ukrajnai front menti övezetből.

A Moszkva által támogatott kelet-ukrajnai szakadárok vezetői az európai országok kérésének megfelelően beleegyeztek abba, hogy a jövő évre halasszák a helyhatósági választásokat az általuk felügyelt Donyec-medencében.

Az önkormányzati választásokat eredetileg a donyecki szakadár területen október 18-án, a Luhanszk megyein pedig november 1-jén készültek megtartani.

Francois Hollande francia államfő, Angela Merkel német kancellár és Petro Porosenko ukrán elnök a párizsi csúcs után ezek elhalasztását kérte, és azt, hogy az ukrán választási menetrendnek megfelelően rendezzék meg a szakadár területeken is a választásokat. Kijev jelezte, hogy addig lehetetlen jogszerű és demokratikus választásokat tartani a szakadárok által uralt kelet-ukrajnai területeken, amíg orosz katonák vannak ott jelen. Ezért a választások megrendezéséhez előfeltételnek tekintik azt, hogy Oroszország vonja ki csapatait Ukrajna területéről.