Külföld

A szabad kereskedelmi egyezményhez kell a nemzeti jóváhagyás

Prága és Budapest támogatja az uniós álláspontot Ukrajnával kapcsolatban

Nem jöhetnek genetikailag módosított termékek hazánkba, erősítette meg Szijjártó Péter külügyminiszter. Prágában tárgyalva jelezte azt is, hogy az Egyesült Államokkal kötendő uniós szabad kereskedelmi szerződést nemzeti szinten is jóvá kell hagyni.

Zaorálek, Szijjártó 20150506
Lubomír Zaorálek cseh külügyminiszter Szijjártó Péterrel (Fotó: MTI - Burger Zsolt- KKM)

Ukrajna, EU–Amerika viszonya, gazdasági együttműködés – ez a három téma volt a meghatározó Szijjártó Péter tegnapi prágai tárgyalásain. A magyar külügyminiszter cseh kollégájával, Lubomír Zaorálekkel és Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnökkel is tárgyalt. Az első kérdésben a magyar álláspont nem változott, Budapest tartani fogja magát az Európai Unió ukrajnai válsággal kapcsolatban kialakított közös álláspontjához Oroszországgal szemben. „Számunkra a közös európai álláspont fenntartása a válsággal szemben olyan alapelv, amelyről nem akarunk lemondani” – hangsúlyozta a cseh külügyminiszter is. Zaorálek szerint „nem igazán tér el a véleményünk Magyarország álláspontjától abban, hogy a különböző forgatókönyvek keresését az Európai Unió keretein belül képzeljük el”.

Az Európai Unió és az Egyesült Államok között kötendő szabad kereskedelmi megállapodás, a TTIP kérdésében ugyanakkor van eltérés a két ország álláspontjában. A genetikailag módosított amerikai élelmiszerekkel kapcsolatban ugyanis Zaorálek kijelentette: „a megállapodásban vannak ennél fontosabb dolgok is, amelyekről dönteni kell. Személyes véleményként elmondta, hogy lényegében egyetért Milos Zeman államfővel, aki néhány napja kijelentette, hogy nem ellenezné a genetikailag módosított élelmiszerek behozatalát”. „Magyarország a genetikailag módosított élelmiszereket elutasítja. Ez benne van az alkotmányban” – szögezte le viszont a magyar külügyminiszter. Abban azonban egyetért Magyarország és Csehország, hogy a szabad kereskedelmi megállapodást nemzeti szinten is meg kellene erősíteni.

„Békésebb témákra” evezve Szijjártó egyértelműnek nevezte, hogy a két ország külgazdasági törekvései megvalósultak, a magyar és a cseh gazdaság szereplői megtalálták egymást, bíznak egymásban és a másik ország gazdaságában. Tavaly több mint tíz, az idei első két hónapban pedig több mint hat százalékkal sikerült növelni a kétoldalú kereskedelmi forgalmat. A külügyminiszter nagyon fontosnak nevezte, hogy megérkeztek az úgynevezett zászlóshajó projektek is. A Mol immár 318 benzinkutat működtet az országban, a Richter Gedeon a nőgyógyászati gyógyszerek tekintetében vezető, a Danubius Hotels pedig immár a harmadik legjelentősebb fürdővállalat Csehországban. A pilseni Skoda újabb közbeszerzési tendert nyert Magyarországon, és az a szándéka, hogy részt vesz a paksi atomerőmű bővítésében is.