Külföld
A szabad kereskedelmi egyezményhez kell a nemzeti jóváhagyás
Prága és Budapest támogatja az uniós álláspontot Ukrajnával kapcsolatban
Ukrajna, EU–Amerika viszonya, gazdasági együttműködés – ez a három téma volt a meghatározó Szijjártó Péter tegnapi prágai tárgyalásain. A magyar külügyminiszter cseh kollégájával, Lubomír Zaorálekkel és Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnökkel is tárgyalt. Az első kérdésben a magyar álláspont nem változott, Budapest tartani fogja magát az Európai Unió ukrajnai válsággal kapcsolatban kialakított közös álláspontjához Oroszországgal szemben. „Számunkra a közös európai álláspont fenntartása a válsággal szemben olyan alapelv, amelyről nem akarunk lemondani” – hangsúlyozta a cseh külügyminiszter is. Zaorálek szerint „nem igazán tér el a véleményünk Magyarország álláspontjától abban, hogy a különböző forgatókönyvek keresését az Európai Unió keretein belül képzeljük el”.
Az Európai Unió és az Egyesült Államok között kötendő szabad kereskedelmi megállapodás, a TTIP kérdésében ugyanakkor van eltérés a két ország álláspontjában. A genetikailag módosított amerikai élelmiszerekkel kapcsolatban ugyanis Zaorálek kijelentette: „a megállapodásban vannak ennél fontosabb dolgok is, amelyekről dönteni kell. Személyes véleményként elmondta, hogy lényegében egyetért Milos Zeman államfővel, aki néhány napja kijelentette, hogy nem ellenezné a genetikailag módosított élelmiszerek behozatalát”. „Magyarország a genetikailag módosított élelmiszereket elutasítja. Ez benne van az alkotmányban” – szögezte le viszont a magyar külügyminiszter. Abban azonban egyetért Magyarország és Csehország, hogy a szabad kereskedelmi megállapodást nemzeti szinten is meg kellene erősíteni.
„Békésebb témákra” evezve Szijjártó egyértelműnek nevezte, hogy a két ország külgazdasági törekvései megvalósultak, a magyar és a cseh gazdaság szereplői megtalálták egymást, bíznak egymásban és a másik ország gazdaságában. Tavaly több mint tíz, az idei első két hónapban pedig több mint hat százalékkal sikerült növelni a kétoldalú kereskedelmi forgalmat. A külügyminiszter nagyon fontosnak nevezte, hogy megérkeztek az úgynevezett zászlóshajó projektek is. A Mol immár 318 benzinkutat működtet az országban, a Richter Gedeon a nőgyógyászati gyógyszerek tekintetében vezető, a Danubius Hotels pedig immár a harmadik legjelentősebb fürdővállalat Csehországban. A pilseni Skoda újabb közbeszerzési tendert nyert Magyarországon, és az a szándéka, hogy részt vesz a paksi atomerőmű bővítésében is.